Štát vyčlení 5 miliónov eur na dotácie elektromobilov

Štát bude v blízkej dobe podporovať nákup elektromobilov vo forme dotácií v maximálnej výške 5-tisíc eur. Celková výška investície bude 5 miliónov eur. Informáciu pre portál Energie Denník N potvrdil minister hospodárstva Peter Žiga, pričom ministerstvo bude spolupracovať so Združením automobilového priemyslu (ZAP). Dotovanie by malo byť pokračovaním Recyklačného fondu, ktorého správna rada ešte v auguste schválila […]

Štát bude v blízkej dobe podporovať nákup elektromobilov vo forme dotácií v maximálnej výške 5-tisíc eur. Celková výška investície bude 5 miliónov eur.

Informáciu pre portál Energie Denník N potvrdil minister hospodárstva Peter Žiga, pričom ministerstvo bude spolupracovať so Združením automobilového priemyslu (ZAP). Dotovanie by malo byť pokračovaním Recyklačného fondu, ktorého správna rada ešte v auguste schválila projekt podpory vysoko ekologických automobilov.
 
Dotovanie elektromobilov zo strany štátu sa ukazuje ako správny krok, príkladom sú severské krajiny, ktoré sú dnes lídrami v oblasti používania elektromobilov. Avšak jednorázový príspevok vo výške maximálne päťtisíc eur by nemusel byť natoľko motivujúci, aby si bežný človek zakúpil práve elektromobil – rozdiel v jeho cene v porovnaní s tým so spaľovacím motorom je nepomerne vyšší, ako uvedená dotácia.
Momentálne nie sú vyriešené detaily tohto projektu, potrebné bude vytvoriť také legislatívne prostredie, aby sa dotácie nevyčerpali neefektívne alebo špekulatívne.
Ako uvádza Denník N, sám minister Žiga tvrdí, že toto riešenie nepovažuje za udržateľné.  Mohlo by byť ale prvým vážnym krokom Slovenskej republiky smerom k popularizácii elektromobility a vôbec ekologickej dopravy. Žiga však dôvody neudržateľnosti dotovania nevidí v nedostatočnej výške dotácií, ale v cene samotných elektromobilov, ktoré sú určované ich výrobcami. Ako príklad uvádza elektromobil Volkswagen Up!, ktorého elektrická verzia e-Up! je v porovnaní s tou spaľovacou viac ako dvojnásobná.
 
 
elektromobil-nabijanie
 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

Videotest lacného elektromobilu VXT e-Choice VAN XL

11. decembra 2018

Slovensko otvorilo prvú ultrarýchlu nabíjačku v strednej Európe

22. novembra 2018

Elektrifikáciu vozidiel Mercedes-Benz urýchli vyše 11-miliárd eur

17. októbra 2018

BMW iNEXT – odvážny koncept elektrického SUV

17. septembra 2018

Iba 18-ročný Američan prestaval Toyotu Celicu 1980 na elektrinu, prejde do 210 km

29. januára 2018

Bezdrôtová nabíjacia stanica 3v1 pre iPhone, Apple Watch a Airpods

Ekosystém, aký má Apple len tak nenájdete. Ich zariadenia sú navzájom dokonale prepojené a dokážu perfektne spolupracovať. Nečudo, že keď si niekto kúpi iPhone, začne poškuľovať po hodinkách Apple Watch a samozrejme slúchadlách AirPods. Všetky tieto zariadenia však treba nabíjať.

10. septembra 2019