Sú optické médiá naozaj mŕtvou technológiou ?

Nie, práve naopak, optické médiá sú stále „IN“ a sú dôležité a prínosné viac ako inokedy. Sú jedným z najdôležitejších doplnkov cloudu a SSD a HDD úložísk, pretože majú výhody, ktoré ostatné technológie nemajú. To ale neznamená, že SSD a HDD tu nemajú svoje miesto; bezprostrednosť prístupu a masívna kapacita sú ich hlavnými prednosťami. Nanešťastie majú, ale aj svoje nevýhody, o ktorých si niečo povieme nižšie.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 27. januára 2020
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Pozrime sa najprv na štatistiky. Každý rok je vygenerované obrovské  množstvo digitálnych dát, čo je trend, ktorý nevykazuje žiadne známky toho, že by sa toto množstvo znižovalo. Podľa čísiel IDC sa v zettabajtu (1ZB = 1 000 000 000 000 000 000 000 bajtov) zvýšil celosvetový objem ročne vygenerovaných dát z 0,9 ZB z roku 2008 na 33 ZB v roku 2018 a očakáva sa, že v roku 2025 dosiahne 175 ZB . Tento trend bude naďalej stúpať, a to bez ohľadu na to, v akom odbore podnikania sa pohybujete.

Zachovanie všetkých dát v počítačovom hardware, alebo v cloude (čo je zvyčajne počítačový hardvér niekoho iného) je samozrejme nákladný spôsob, ako uchovať cenné informácie, ktoré dnes nepotrebujeme, ale v budúcnosti sa to môže zmeniť.
Všetky spoločnosti sú pritom povinné uchovávať niektoré údaje v súlade s právnymi predpismi a reguláciou. Niektorí chcú zachovať dáta z historických dôvodov a potom sú tu jednotlivci (bežní užívatelia). Tí samozrejme radi uchovávajú svoje objemné osobné dáta, ako je hudba, zbierky fotografií a ďalšie dôležité dokumenty.
Práve k tomu všetkému by mali slúžiť najlepšie disky CD, DVD a Blu-ray s rôznymi kapacitami od 700 MB do 100 GB a to preto, že udržujú svoje dáta v perfektnom stave.

Firemné archívy sa štandardne ukladali na magnetickú pásku (hlavne kvôli obrovskej kapacite).

Ale faktom bolo, že pásky museli byť kvôli degradácii magnetického záznamu prepisované každých pár rokov. K dátam na páskach sa navyše zvyčajne pristupovalo sériovo, čo je dobré pre obnovenie dátových úložísk, ale nie je to tak dobré, ak chcete k položkám pristupovať náhodne. HDD sú  elektromechanické zariadenia, a tak nie je divu, že je ich životnosť značne nepredvídateľná. SSD potom má síce väčšiu životnosť, ale nemožno sa naňho spoľahnúť pri dlhodobom skladovaní dát. Rovnako ako u pásky platí, že dáta na HDD aj SSD, by ste mali aktualizovať každé dva, alebo tri roky. Poprípade si môžete ponechať duplicitné kópie dát na rôznych zariadeniach pre dobrú ochranu. To ale prináša značné dodatočné náklady. Takže čo s tým? Odpoveďou sú optické médiá, ktorá tu boli dávno pred SSD.

Ich hlavnou výhodou je totiž ich spoľahlivosť a kapacita. Na diskoch Blu-ray BDXL spoločnosti Verbatim môžete napríklad uchovať až 100 GB dát, ktorá vydrží stovky rokov bez akejkoľvek známky degradácie. Testy podľa štandardu ISO / IEC 10995 týmto diskom v skutočnosti vyhodnotili priemernú životnosť 1 332 rokov, pričom len 5% diskov vykazuje známky straty dát po 667 rokoch!

Disky sú navyše inertné a k ich skladovanie tak nepotrebujete nič iné ako malé množstvo priestoru. A vďaka veľmi silným a konzistentným záznamovým štandardom zostanú optické disky v dohľadnej budúcnosti čitateľné úplne bez problémov. Dôležité je len mať jasnú stratégiu v tom, ktoré dáta je potreba uchovávať a ukladať ich v trvalom štandardnom formáte (napr. PDF, JPEG atď.).

Odpoveď  na otázku v nadpise sme si už teda raz povedali, ale radšej to zopakujeme. „Optické médiá sú nielen stále“ IN „, ale sú dôležitejšie a prínosnejšie ako kedykoľvek predtým.“

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Zbohom pomalý workflow !

Rad imageRUNNER ADVANCE DX je vysokorýchlostné centrum pre digitálnu transformáciu

4. februára 2020

Tlač vo firmách sa mení. Akým smerom sa posunie v roku 2020?

Digitalizácia hýbe svetom a ochrana životného prostredia dopadá na všetky odvetvia. V nasledujúcich rokoch si musia aj výrobcovia tlačových zariadení položiť otázku, akým smerom sa vydať. Rok 2020 prináša mnoho výziev. Ktorých päť trendov nevyhnutne ovplyvní tlač?

22. januára 2020

Aj námorníci budú mať vlastný cloud, Maritime ICT Cloud od Ericssonu

Námorný ICT Cloud umožní lodiam pripojiť sa do jednej spoločnej siete.   Maritime ICT Cloud od Ericssonu je cloudové riešenie, ktoré lodiam umožňuje využívať služby pre optimalizáciu plavby, sledovanie nákladu a dohliadajú na bezpečnosť a pohodlie posádky. Prepojuje lode na mori zo zložkami na pevnine, poskytovateľmi IT podpory, zákazníckymi centrami, flotilou či logistickými partnermi, prístavmi […]

26. januára 2015

Nová MicroSD od Kingston zapisuje rýchlosťou 80 MB za sekundu

microSD UHS-I Speed Class 3 je celý názov pamäťovej karty od značky Kingston, ktorá sa môže pochváliť mimoriadne rýchlym zápisom dát a ešte rýchlejším čítaním. 80 MB za sekundu pri zápise a 90 MB za sekundu pri čítaní sú mimoriadne hodnoty. Ako uvádza výrobca vo svojej správe: „Díky těmto extrémním rychlostem mohou milovníci sportů, ale […]

6. januára 2015

Najnovšie

Informačné technológie ovplyvňujú klímu menej, než si myslíme

• Report Ericssonu skúma klimatický dopad informačných a komunikačných technológií
• Zariadenie ICT predstavujú iba 1,4% svetových emisií uhlíka a spotrebúvajú 3,6% elektriny
• Emisie porovnateľné so spiatočným transatlantickým letom vyprodukuje smartphone za 50 rokov
• Využitím energie z obnoviteľných zdrojov možno uhlíkovú stopu v ICT znížiť o viac ako 80%

17. februára 2020

Huawei FreeBuds 3 – pre vašu lásku ako stvorené

Obľúbené bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds 3 prichádzajú na slovenský trh v originálnej červenej farbe, ako stvorenej na Valentína. Pýšia sa ergonomickým tvarom, ktorý sa stará o pohodlie pri nosení a dobre sedí v ušiach. 

14. februára 2020

Bose najnovšie umožňuje zapojiť do rozvodu hudby v byte aj bezdrôtové reproduktory SoundLink

Prenosné Bluetooth reproduktory Bose Revolve, Revolve +, Color a Micro možno teraz po novom využiť pri rozvode hudby v dome alebo v byte, pomocou šikovných audiosystémov Bose Home Speaker. Túto možnosť umožňuje nová verzia aplikácie Bose Music.

13. februára 2020

Výkonnejšia Wi-Fi pre administratívnu budovu vo Veľkej Lomici.

Inovovaná bezdrôtová sieť slúži zamestnancom aj hosťom v kancelárskych priestoroch.

13. februára 2020

Huawei: Dodávateľ sieťových riešení do ich prevádzky zasahovať nedokáže

Čínska technologická spoločnosť tak reaguje na nedávny článok zverejnený na webe amerického denníka the Wall Street Journal. Ten hovorí, že výrobca mobilnej infraštruktúry by mohol tajne vniknúť do fungujúcich mobilných sietí prostredníctvom skrytých prístupových bodov. Podľa výrobcov a operátorov však ide o bežnú bezpečnostnú funkciu.

13. februára 2020

Premeňte svoj život na galériu s tlačiarňou Canon SELPHY SQUARE QX10

Spoločnosť Canon Europe uvádza na trh tlačiareň Canon SELPHY SQUARE QX10, najnovší model obľúbenej série kompaktných fototlačiarní SELPHY, spoločne so štvorcovými fotopapiermi Canon XS-20L. Nová prenosná tlačiareň je tak kompaktná, že sa pohodlne vojde do kabelky alebo batohu. Je výborným doplnkom pre tvorivých nadšencov alebo zapálených instagramistov, ktorí môžu po prepojení s bezplatnou aplikáciou Canon SELPHY Photo Layout (iOS/Android) tlačiť zábery priamo zo smartfónu alebo tabletu.

13. februára 2020

Zdokonaľte svoje fotografické zručnosti s univerzálnou digitálnou zrkadlovkou Canon EOS 850D

Spoločnosť Canon na trh uviedla nový fotoaparát Canon EOS 850D.

13. februára 2020

Nové gigabitové prepínače NETGEAR Unmanaged s PoE budgetom až 380 W

Spoločnosť NETGEAR, globálny dodávateľ inovatívnych sieťových produktov pre koncových užívateľov, firmy a poskytovateľov služieb, uvádza na trh dvojicu výkonných prepínačov radu NETGEAR Unmanaged.

12. februára 2020

Huawei Mate 30 Pro je od dnes v predaji na Slovensku

Aktuálna vlajková loď Huawei je v slovenskom predaji výhradne v sieti obchodov PLANEO Elektro

11. februára 2020

Samsung spustil predaj svojich tohtoročných noviniek – Galaxy S10 Lite, Note10 Lite a A71

Spoločnosť Samsung v týchto dňoch spustila predaj svojich najnovších smartfónov Galaxy S10 Lite, Galaxy Note10 Lite a Galaxy A71 na slovenskom trhu. Galaxy S10 Lite je k dispozícii v dvoch farebných variantoch (čiernom Prism Black a modrom Prism Blue) za odporúčanú maloobchodnú cenu 649 Eur, Galaxy Note10 Lite sa predáva v striebornej Aura Glow a čiernej Aura Black za odporúčanú maloobchodnú cenu 599 Eur a model Galaxy A71 je k dispozícii v čiernej, striebornej a modrej farbe za 469 Eur.

 

5. februára 2020

Odporúčané

TEST

Vyskúšali sme

Recenzia: Dizajnové reproduktory z IKEA Symfonisk sú v skutočnosti prémiová značka Sonos

Zvažujete kúpu reproduktorov z obchodného domu IKEA? Ak nie, mali by ste, pretože kvalita ich reprodukcie nás poriadne prekvapila.

16. februára 2020

Budúcnosť mení tvar: Galaxy Z Flip ponúka nový štýl

Prvý skladací sklenený displej od Samsungu a unikátne užívateľské rozhranie, to je úplne nový mobilný zážitok.

12. februára 2020

Epson EF-100W: Ľahký laserový projektor pre malé izby aj veľké konferencie

Veľa muziky za veľa peňazí alebo zlatý štandard pre laserové projektory?

29. januára 2020

Nový projekt Samsungu pripravuje mladých ľudí na prácu budúcnosti

Svet práce sa mení závratným tempom. Silnie dôraz na neformálne vzdelávanie a žiadané sú predovšetkým zručnosti, ktoré odlišujú ľudí od strojov – kreativita a emočná inteligencia.

9. januára 2020
TEST

Test | Recenzia

Veľké prekvapenie v redakcii: Langie S2, multiúčelový hlasový prekladateľ do vrecka

Prekladač do vášho vrecka LANGIE S2 pre všetkých, ktorí radi cestujete, ale neradi na preklad do cudzieho jazyka vyťahujete svoj mobil.

20. decembra 2019
TEST

Test | Recenzia

AOC X24P1: IPS monitor za dve stovky je ideál na doma i do práce

Každý z nás pozerá na monitor počítača niekoľko hodín denne a je nesmierne dôležité vybrať si nielen ten s pekným, ale aj zdravým obrazom.

18. decembra 2019
TEST

Headset pre hráčov

Test slúchadiel eShark ESL-HS2 KUGO: Zlatá stredná cesta

Elegantné slúchadlá, ktoré stanovujú kvalitatívny štandard pre svoju cenovú kategóriu.

20. novembra 2019

Surfujte doma bez starostí a meškaní s uceleným riešením OneMesh

Technológie sa neustále vyvíjajú vo všetkých oblastiach, a nie inak tomu je u bezdrôtových sietí. Dnes sa vsádza predovšetkým na rýchlosť, plynulosť, kapacitu pripojenia a skvelé pokrytie.

18. novembra 2019
TEST

Káblové slúchadlá pre hráčov

Test Niceboy ORYX X600: Priestorový zvuk imidžovo

Trh so slúchadlami pre hráčov je nepochybne presýtený, čo vplyvom konkurenčného tlaku dáva možnosť získať dobrú kvalitu za rozumné peniaze. Napríklad ako Niceboy ORYX X600.

15. novembra 2019

Atraktívny dizajn spojený s prvotriednou monitorovou technológiou

AOC predstavuje nový Q27T1 – navrhnutý štúdiom F. A. Porsche –  prichádza do obchodov

5. novembra 2019