Image

3-krát MP3 Lavod

So značkou LAVOD sa mnohí z vás ešte zrejme nestretli, aj keď medzi obchodníkmi s výpočtovou technikou nie je až tak neznáma. Márne by ste ju totiž hľadali na pultoch bežných obchodov s elektronikou…

So značkou LAVOD sa mnohí z vás ešte zrejme nestretli, aj keď medzi obchodníkmi s výpočtovou technikou nie je až tak neznáma. Márne by ste ju totiž hľadali na pultoch bežných obchodov s elektronikou, výrobky firmy Lavod nájdete skôr niekde medzi USB-kľúčmi a PC-slúchadlami. Táto taiwanská firma ešte nie je na európskom trhu dostatočne dlho, aby ich distribúcia siahala aj do bežného predaja v maloobchodoch a tak zatiaľ využíva distribúciu prostredníctvom predovšetkým veľkoobchodov s výpočtovou technikou. Hlavnou činnosťou LAVODu je výroba vreckových prehrávačov audia a videa. Ľudovo povedané – MP3 prehrávače.

Vzhľadom na stále klesajúcu cenu pamäťových médií sa dnes skutočne už CD-prehrávače vôbec neoplatia. Navyše ich životnosť je v porovnaní s MP3-prehrávačmi založenými na báze internej pamäte nižšia predovšetkým z dôvodu mechanického opotrebovania rotáciou disku. Nehovoriac o ich veľkosti. Nám sa do testu nám dostali hneď tri MP3-prehrávače tejto značky s rovnakou kapacitou 1 GB, ktorá dnes nie je ničím výnimočným, aj keď ju možno radiť medzi vyšší priemer. Rozlišujú sa podľa číselného označenia – čím vyššie číslo, tým vyššia trieda prehrávača.

LFA-235

Tento MP3-prehrávač patrí do série 200 a na prvý pohľad pôsobí elegantne ale lacno. Použitý plastový obal nepatrí medzi tie najprecíznejšie vyrobené, má lesklý červený povrch ale už krytka konektora USB svedčí o jeho nedokonalosti, nakoľko červený nástrek neprechádza do vnútra krytky. Rovnako je aj nešťastne riešený kryt batérie (1 ks batérie veľkosti AAA), ktorý môže pri neopatrnejšej manipulácii veľmi ľahko padnúť a stratiť sa. Okrem funkcie prehrávania MP3 a WMA má aj zabudované FM rádio (verzia 232 je to isté ale bez rádia). Hudbu to môžete nielen počúvať ale aj nahrávať, napríklad z rádia alebo prostredníctvom zabudovaného mikrofónu, vďaka ktorému môžete prístroj využívať aj ako diktafón. Bohužiaľ, slúchadlá sú vo všetkých testovaných modeloch natoľko jednoduché, že môžete zabudnúť na príjemné mrazenie pri počúvaní basových tónov. Zrejme výrobca vsadil na nízku cenu mysliac si, že si každý zaobstará slúchadlá podľa svojich požiadaviek (čo teda aj vrelo odporúčam). Keď som použil kvalitnejšie slúchadlá, zážitok zo zvuku výrazne poskočil.

Image

LFA-235

Ako displej prehrávača je použitý ID3 tag bodový matrix LCD so 7-farebným podsvietením, ktorý zobrazuje okrem menu aj názov hranej skladby alebo aj ID3 ak súbor obsahuje túto informáciu. Ekvalizér a A-B mód opakovania sú samozrejmosťou. Prístroj má viacjazyčnú podporu (nielen čínsky a anglicky ako u ostatných modelov) a konektivitu cez USB. Výrobca udáva USB 2.0 ale podľa nameraných hodnôt je to klasický USB 1.1 a to tiež nie práve najrýchlejší. Nameraná rýchlosť prenosu programom Lavalys Everest 2006 bola 0,82 MB/s, čo je ďaleko od USB 2.0. V balení dostanete okrem prehrávača s slúchadiel (3,5 mm jack) aj anglicko-čínsky manuál, batériu a predlžovací USB-kábel.

LFV-428

Model LFV-428 zo série 400 je o niečo zaujímavejší ako model LFA-235 a to nielen svojim vzhľadom pripomínajúcim snáď skôr mobilný telefón ale hlavne svojimi funkciami. Prehráva totiž nielen audio (MP3 a WMA) ale aj video vo formáte AVM, fotosnímky JPEG, GIF a BMP a texty TXT (napríklad elektronické knihy alebo texty piesní). Na konverziu videa do formátu AVM je na inštalačnom CD jednoduchý program. Video AVM nemá práve najvyššiu kvalitu zvuku ani obrazu, ale na prehrávanie jednoduchých klipov a potešenie okolia to stačí.

Image Displej je už 65-tisíc farebný LCD s rozlíšením 128×128 bodov a uhlopriečkou 1,5“. Nie je to bohviečo (najmä veľkosť displeja je naozaj len pre jedného), ale aj málo dakedy poteší. Prehrávač má zabudovaný pár drobných stereo reproduktorov ako aj mikrofón pre záznam zvuku. Vzhľadom na o niečo vyššiu spotrebu displeja je tento model vybavený aj zabudovanou Li-ion batériou a nabíjačkou. Nabíjanie je možné nielen cez nabíjačku ale po pripojení na port USB si môžete vybrať, či chcete preniesť dáta alebo vykonať nabíjanie prístroja. Zaujímavosťou je aj duálny konektor pre slúchadlá, ktorý umožňuje zdieľanie hudby medzi dvoma používateľmi. Slúchadlá nájdete v balení len jedny ale odporúčam sa ich rýchlo zbaviť, nakoľko sú rovnaké ako pri prístroji LFA-235, teda nestoja za nič.

Medzi ďalšie vlastnosti využiteľné pri prehrávaní sú ekvalizér, možnosť spomalenia alebo zrýchlenia prehrávania alebo replay (viac nastavení). Podržaním play môžete prístroj z dôvodu šetrenia batérie rýchlo vypnúť alebo zapnúť. V menu sa orientujete pomocou ikon s jednoduchým popisom. Trochu som si na pohyb v menu zvykal, lebo som očakával použitie 4-smerových šípok a tlačidla na potvrdenie. Ovládanie je však len pomocou kláves vľavo a vpravo, pričom potvrdenie je klávesou hore. Dá sa na to zvyknúť, len mi to príde trochu nelogické. Taký je aj výber jazyka – angličtina alebo čínština – nie je síce nelogický, ale nedostačujúci. Na priloženom CD nájdete aj zopár programov po názvom MP3 Player Utilities 3.68 (konverzia videa, prehrávač videa, update FW, konverzia zvuku, formátovanie a enkryptovanie disku alebo jeho časti). Prehrávač je možné zakúpiť aj s kapacitou pamäte 128, 256, 512 MB, 1 GB až 2GB. Pri čítaní TXT-súborov nastali problémy so slovenskou diakritikou, konkrétne s písmenami čďĺľňóôŕšť.

Pripojenie opäť nie je USB 2.0 ale len USB 1.1 s rýchlosťou 0,85 MB/s, pričom priemerná prístupová doba bola 6,52 ms.

LFV-438

Image Posledným z trojice testovaných prehrávačov je model LFV-438, ktorý rovnako ako LFV-428 patrí do série 400, avšak na rozdiel od LFV-428 má štíhlejší dizajn a väčší displej 1,72“ s rozlíšením 128×160 bodov. Priznám sa, že kvalita displeja ma veľmi nepotešila, môj starý mobil mal tiež 65K displej s rozlíšením 128×160 bodov ale bol výrazne detailnejší, kým tu pôsobí dosť "kockatým dojmom" akoby ani nemal 65k farieb ale skôr 4096. Navyše sa prístroj veľmi dlho štartoval – od stlačenia tlačidla zapnutia až po nabehnutie hlavného menu treba počkať skoro 10 sekúnd. Slúchadlá sú z dôvodu štíhlosti prístroja ukončené konektorom 2,5 mm jack, avšak nanešťastie sa jedná stále o rovnaké slúchadlá ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch. Rýchlosť prenosu trochu poskočila, ale 0,93 MB/s je stále len na úrovni USB 1.1.

Jazyk menu je opäť len anglicko-čínsky. Občas sa mi stalo, že angličtina vypadla a zobrazovalo sa všetko len v čínštine. Potom som sa naozaj len intuitívne pohyboval po menu, až som našiel správne nastavenie. Túto poruchu (ak sa to tak dá nazvať) však možno odstránia časom pri update firmware (program na update nájdete na inštalačnom CD).

Záver

Záverom by som rád uviedol, že aj napriek všetkým spomínaným mínusom majú testované prehrávače výhodný pomer cena/výkon a pokiaľ hľadáte niečo lacného, neobzerajte sa po inom. Istotne sa však poobzerajte po kvalitnejších slúchadlách. Pre tých, ktorí majú radšej kvalitu odporúčam, aby sa istotne skúsili poobzerať po drahších prístrojoch (Emgeton, Samsung, …), kde sa aj napriek vyššej cene všetky tieto mínusy stratia a hudobný zážitok bude precítenejší. Ak si chcete prístroje vyskúšať, požiadajte o to Vášho predajcu, každý prehrávač má totiž nahraté demo na testovanie audia, videa, obrázkov, či čítanie textu, takže pohodlne si odskúšate zariadenie priamo na mieste bez nutnosti nahrávania súborov.

Image

(kliknite pre zväčšenie)

{moscomment}