Image

Acer c510: Ukáže vám správnu cestu

Do našich testovacích rúk sa dostal model z najnovšej série c500 od firmy Acer s označením c510, ktorý nahrádza o dva roky staršiu modelovú radu n35.

Firma Acer sa neradí medzi veľkých inovátorov a ani svoje nové modely neuvádza na trh jeden za druhým, takže nás čakalo len málo zmien oproti staršiemu bračekovi.

Operačný systém Windows Mobile 5.0 PE poháňa procesor od firmy Samsung s označením S3C2442 pracujúci na frekvencii 300 MHz, ktorý je rýchlejší od predchádzajúcej série len o 34 MHz. Rýchlosť procesora môže niekoho odradiť od kúpy, nakoľko sa na trhu nachádzajú modely v rovnakej cenovej kategórii so 400 MHz procesormi, tie sú však väčšinou osadené už nevyrábaným starším modelom S3C2440. Pamäť RAM je veľká 64 MB, v prevádzke je však využiteľných len 54 MB. Toto samozrejme nie je žiadna tragédia, aj na náročnejšie používanie si s tým vystačíme. Na ukladanie dát a aplikácií je vyčlenených 88 MB, samozrejmosťou je slot na obľúbené a hlavne lacné SD karty. V súčasnosti sa dajú kúpiť SD karty s kapacitou 2 GB do 1 000 Sk s DPH, takže PDA dokáže fungovať aj ako malé prenosné multimediálne centrum na cesty.

Image

Dotykový displej s rozlíšením 240×320 bodov a uhlopriečkou 2,8“ je v danej cenovej kategórii trošku menším štandardom. Podsvietenie je dobre viditeľné aj za silného denného svetla, farby však majú teplejší nádych a písmu chýba vďaka nižšiemu rozlíšeniu viac ostrosti.

Na komunikáciu s PC slúži mini-USB konektor, kábel je dodávaný ako štandardné príslušenstvo. Na rýchlu komunikáciu však môžme zabudnúť, podporovaný je len štandard 1.1. Z bezdrôtových technológií sa tu nachádza Bluetooth 2.0, vyšší model c530 disponuje aj rozhraním Wi-Fi 802.11 b/g. Samozrejme nemôžeme zabudnúť na GPS (satelitný navigačný systém), ktorý je priamo integrovaný v tele prístroja, za čo si zasluhuje Acer veľkú pochvalu. Použitý je veľmi obľúbený a osvedčený SiRF Star III čip.

Prístroj sme podrobili aktívnemu dvojtýždennému používaniu, aby sme mohli čo najlepšie posúdiť jeho vlastnosti. GPS samozrejme volá po odskúšaní, pretože to bude jeden z hlavných dôvodov kúpy, a tak sme sa zamerali najskôr na samotnú navigáciu. Nakoľko nie je k prístroju na slovenskom trhu štandardne dodávaný žiadny navigačný softvér, použili sme obľúbený iGO 2006 a vydali sa na cesty. K prístroju je dodávaný držiak a aj nabíjačka do auta, obavy môže vyvolať integrácia GPS prijímača do tela prístroja, avšak prístroj počas testovania nemal problém so signálom, dokonca ani v aute vybaveným atermickým sklom. Na porovnanie sme použili ASUS MyPal A632N, ktorý je osadený rovnakým čipom SiRF Star III a navyše má výklopnú otočnú anténu pre lepší príjem signálu. Namerané výsledky nás prekvapili, nakoľko Acer si viedol lepšie a ASUS aj napriek výklopnej anténe podal mierne horšie výsledky.

Image

Nesmieme zabudnúť aj na silu podsvietenia displeja a hlasitosť reproduktora, tieto vlastnosti sú taktiež dosť dôležité pre navigáciu, nakoľko nečitateľný displej a tichá hlasová navigácia by spravili prístroj nepoužiteľným. Acer opäť nesklamal, displej je na navigáciu ako stvorený, s intenzitou podsvietenia a hlasitosťou vstavaného reproduktoru sme nemali počas testovania žiadny problém. Je to však menšie PDA, a tomu aj zodpovedá veľkosť displeja len 2,8“, čo môže niekomu pri práci a hlavne pri navigácii vadiť. Na druhú stranu je to naozaj vreckový počítač a na rozdiel od množstva rovnako pomenovaných výrobkov sa do vrecka aj zmestí. So svojimi rozmermi 58×108×16,8 mm bez problémov zaujme aj nežnejšie pohlavie.

Hodnotenie dizajnu je subjektívna záležitosť, avšak nemôžeme sa jej vyhnúť. Celé telo prístroja je z plastu, prevláda tu čierna farba doplnená troškou striebornej. Tlačidlá a celá vrchná časť je z lesklého čierneho plastu, ktorý má nepeknú vlastnosť zanechávania odtlačkov. Okolo 5-smerového joysticku sa nachádzajú štyri tlačidlá na rýchle spustenie aplikácií, na boku nájdeme vypnutie a prepínač proti nechcenému stlačeniu tlačidiel. Softvérové príslušenstvo zahŕňa operačný systém Windows Mobile 5.0 PE so sadou typických aplikácií od Microsoftu – Outlook, Word, Excel, PowerPoint, Media Player 10 a Internet Explorer, všetko s prívlastkom Mobile. Z kopy ďalších aplikácií je zaujímavý jedine PocketTV Pro určený na prehrávanie MPEG video súborov.

Image

Acer prišiel na trh s vynikajúcim modelom za dobrý peniaz. Doporučená cena je 10 900 Sk s DPH a pri troške snaženia ho nájdete v internetových obchodoch v cene mierne nad 9 500 Sk s DPH, čo už naozaj stojí za zváženie. Dostanete za to plnohodnotné PDA so satelitnou navigáciou, ktoré sa vám vďaka malým rozmerom a mušej váhe 122 g naozaj vmestí do vrecka a dokonca aj vyzerá pekne. Výdrž akumulátora je veľmi dobrá, MP3 môžete počúvať až 22 hodín v kuse na jedno nabitie a navigovať vás zvládne bez problémov z Bratislavy až do Košíc.


[+] Dizajn
[+] Integrovaná GPS anténa
[+] Výdrž batérie
[–] Lesklá povrchová úprava


Zapožičal: Acer, www.acer.sk
Cena s DPH: 10 900 Sk
Záruka: 2 rokyTrhový sprievodca (ceny s DPH):
ASUS MyPal A632N, 11 499 Sk
MIO PDA P350, 9 850 SkAcer c510 – technická špecifikácia

Procesor (frekvencia, L1 cache): Samsung S3C2442 (300 MHz, 16+16 kB) * Displej: 2,8“ 240×320 * Pamäť: 128+64 MB * Wi-Fi, Bluetooth, USB, IrDA: NIE/ÁNO/ÁNO/NIE * Pamäťová karta (typ): ÁNO (SD/MMC) * GPS (čip): ÁNO (SiRF Star III) * Operačný systém: Microsoft Windows Mobile 5.0 PE * Rozmery: 58×108×16,8 mm * Hmotnosť: 122 g * Batéria (kapacita): Li-Ion (1200 mAh)


{moscomment}