Image

Ťažká váha a predsa do vačku

Pred časom ste čítali recenziu ASUS A639. Jeho konkurent od HP je odľahčený o GPS, zato však disponuje prídavkom iných atraktívnych prvkov.

Postupne vytláčaný model iPAQ hx2790, ktorého modelový rad hx2000 zažil svoj boom už dávnejšie, prináša najnovšie možnosti a rozšírenia za pomerne atraktívnu cenu, ktorá si vo svojej kategórii bude len veľmi ťažko hľadať súpera. Hneď po rozbalení na vás vykukne PDA s menej konvenčným dizajnom, na ktorý sa dá veľmi rýchlo zvyknúť. Krabica je okrem zariadenia naplnená bohatým príslušenstvom, ku ktorému neodmysliteľne patrí synchronizačná kolíska, adaptér, redukcia umožňujúca priame nabíjanie, batéria, stylus a plastový kryt displeja, ktorá sa teší obľube vo vyvolených modeloch handheldov HP.

Image

Celková konštrukcia prístroja je viac než uspokojivá. Neprítomnosť pevných kovových častí môže niekoho už vopred odrádzať, avšak použité „plasťáky“ toho znesú až prekvapujúco veľa. V ruke sa drží veľmi dobre aj vďaka protisklzovým pogumovaným častiam po jeho bokoch. Štvoricou hlavných tlačidiel je obklopený všesmerový ovládací prvok s potvrdzujúcim „gombíkom“ uprostred. Návrhári tentoraz zvolili dominantnejšiu polohu pre reproduktor a mikrofón, ktoré sa nachádzajú po stranách fingerprint readera. Tradičný plastový kryt, pod ktorým je umiestnená batéria je snáď jedinou, o kúsok viac citlivou časťou, ktorá v sebe navyše skrýva ďalšiu "zradu", ktorá môže menej pozornému oku ľahko uniknúť. Je v podobe akejsi poistky, ktorá znemožňuje zapnutiu prístroja v prípade odklopenia zadného krytu. Spodná časť iPAQu je viac menej vyhradená pre tlačidlo reset a hlavný konektor.

Testovaný model ponúka okrem veľkého dotykového 3.5" QVGA displeja s rozlíšením 320×240 pixelov aj integrovanú čítačku odtlačkov prstov, ktorá je ďalším odlišovacím znakom od nižších modelov dvetisíckovej rady. Z hardvérových súčastí je to najvýkonnejší 624 MHz procesor Intel PXA 270, známa 64MB pamäť RAM, 192 MB flash ROM, ktorú je možné doplniť či už SD alebo CF II pamäťovými kartami. Prítomnosť Bluetooth a Infra je samozrejmosťou ako aj modul Wi-Fi 802.11b a aj preto sa o konektivitu obávať nemusíte.

Softvérový štandard Microsoft Windows Mobile 2005 Premium Edition v anglickej jazykovej mutácii je dopĺňaný základným balíčkom softvéru spolu s HP protectTool, ktorý umožňuje rozšírené zabezpečovacie nastavenie ochraňujúce vaše súkromie v prípade odcudzenia prístroja alebo manipulácie cudzou osobou. Novopoužívaný operačný systém je tiež hlavným odlišovacím znakom medzi jeho bratom 2750, ktorý ponúka len starší Windows Mobile 2003 SE. Rozmery a hmotnosť hx2790 nie sú nejako impozantné, preto počítajte s tým, že okrem PDA si do jedného vačku pravdepodobne nestrčíte už nič iné. Ak sa zaobídete bez GPS prijímača, prípadne ste ochotný časom zvýšiť svoje výdavky zakúpením externého GPS, bude pre vás hx2790 určite tým pravým spoločníkom.

Zapožičal: HP Slovensko, www.hp.sk
Cena s DPH: 12 927 Sk
Záruka: 24 mesiacov

Trhový sprievodca (ceny s DPH)
HP iPAQ hx2490, 11 634 Sk
Fujitsu-Siemens Loox N560, 15 620 Sk

+ cena
+ 624 MHz procesor
+ kvalita spracovania
+ Windows Mobile 2005
neprítomnosť GPS 
starší QVGA displej 
neprítomný USB HUB

HP iPAQ hx2790
Technická špecifikácia: Procesor Intel Xscale PXA270 (624MHz), Displej: 3,5“ 240×320 px, Pamäť RAM: 64 MB, Pamäť ROM: 192 MB, Konektivita: Wi-Fi, Bluetooth, IrDA, Typ pamäťových kariet: SD, Compact Flash II, Operačný systém: Microsoft Windows Mobile 5.0 Premium Edition, Rozmery: 77×16×119 mm , Hmotnosť: 164 g, Batéria (kapacita): Li-Ion (1440 mAh)

{moscomment}