Image

Ťažká váha: Primecooler PC-HP3

Primecooler sa pochválil ďalším z produktov určených na schladenie jadra procesoru –PC-HP3 spadá do kategórie chladiacich obrov, ktoré vychádzajú z pasívneho základu, na ktorý je navyše možné osadiť ventilátor.

Preto sa aj pri tomto modeli môžete spoľahnúť na mohutné rebrovanie s obrovskou chladiacou plochou a pravdaže všade prítomnými Heat Pipe trubicami, ktorých je tu až šesť. Tie vychádzajú z mohutnej celomedenej základne, pokračujú celým telom chladiča a zároveň slúžia ako opora jemným medeným rebrám chladiča. Celomedenou konštrukciou sa síce získala výborná tepelná vodivosť chladiča, ale podstatne vzrástla jeho hmotnosť. V časopise sme vám už predstavili aj rozmernejšie chladiče – napríklad Big Typhoon – ale ten sa ku hmotnosti bezmála 900 gramov ani zďaleka nedostal, pritom to je presná hmotnosť HP3 (a to ešte bez osadených ventilátorov). Pri poťažkaní chladiča sme najprv nechceli veriť, že to pätica procesoru udrží a tieto obavy sa naplnili, pretože chladič musíte osadiť do vlastnej základne pri všetkých druhoch podporovaných pätíc procesora (Socket 748, 939, 754 a LGA 775). Po obvode chladiču je ochranná klietka, ktorá zabraňuje poohýbaniu jemných rebier chladiča a zároveň slúži ako základňa pre dvojicu ventilátorov s maximálnym priemerom 8 centimetrov.
 
Image Image Image Image
 
Konštrukcia a použitý materiál chladiča dáva tušiť, že ho len tak niečo nerozpáli – aj napriek rozmernej konštrukcií a kvalitnému materiálu by si však samotný pasív s uchladením našej špirály od Intelu (Pentium 4 3,4 GHz – staršie jadro Prescott) neporadil. Vidieť to v tabuľke, kde pri čisto pasívnom riešení dosiahla teplota jadra kritickú hodnotu 95 °C už po siedmich minútach od začatia záťažového testu (ten obvykle trvá 15 až 20 minút). Po osadení HP3 ventilátorom sa situácia dramaticky otočila v prospech Primecooleru, kde už pri začiatku testu bola teplota jadra o 3 stupne nižšia ako pri BOX chladiči a po záťažovom teste teplotný rozdiel vystúpil až na 5 stupňov pri nižšej celkovej hlučnosti v prospech HP3. Dodávka obsahuje kompletnú montážnu sadu pre všetky podporované pätice procesorov a našlo sa kúsok miesta aj pre zlatú teplovodivú pastu. Ak plánujete osadiť HP3 ventilátorom, ten si musíte zadovážiť zvlášť, pretože nie je súčasťou dodávky. My sme chladiču pomohli celohliníkovým ventilátorom PC-BS8025L12 s priemerom 8 centimetrov; taktiež z produkcie Primecooler.
 
Image Image Image Image
 

 

 

 

BOX chladič

 

 

 

 

 

HP3 bez ventilátoru

 

 

 

 

 

HP3 s ventilátorom

 

 

 

 

 

Reserator1 Plus (vodné chladenie)

 

 

 

 

 

Otáčky ventilátora za minútu

2137

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1750

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teplota CPU pred začatím testu (°C)

63

76

60

51

Teplota CPU hneď po skončení testu (°C)

74

95*

69

59

Image Image

 
Zapožičal: TNTrade Slovakia, www.tntrade.sk
Cena s DPH: 2017 Sk 
Záruka: 24 mesiacov
 
Trhový sprievodca:
Scythe SCNJ-1000 NINJA PLUS, 1761 Sk (hliníkové rebrovanie)
Noctua NH-U 12, 1799 Sk (hliníkové rebrovanie)
 
[+]chladiaci výkon
[+]pasívne riešenie
[-] hmotnosť
 
Primecooler PC-HP3
Technická špecifikácia: Druh chladiču: CPU, pasív, multiplatformový * Materiál: celomedený * Počet Heat Pipe trubíc: 6 * Podporované pätice: Socket 748, 754, 939 a LGA 775 * Rozmery: 112×96×120 mm * Hmotnosť: 880 g * Možnosti osadenia ventilátormi: dvojicou s priemerom 8 cm * Hlučnosť: 0 dB/A
 
{moscomment}