Image

Akú budúcnosť majú klasické pevné disky?

Pamäťové média, flash disky, zaznamenávajú v posledných rokoch obrovský progres vo vývoji. Ich neustále sa zvyšujúca kapacita a menšie rozmery ich predurčujú pre použitie v širokom spektre zariadení. Využívajú sa najmä v digitálnych fotoaparátoch, hudobných prehrávačoch, či ultra mobilných počítačoch. Analytici teda začínajú analyzovať aké dopady bude mať tento nekončiaci progres na budúcnosť pevných diskov. Nahradia flash disky klasické počítačové harddisky?

Frank Dickson, analytik In-Statu, vo svojom poslednom reporte konštatuje, že do desiatich rokov sa skončí éra „panovania“ pevných diskov v notebookoch a nahradia ich SSD flash disky (solid state disk), hybridy medzi klasickými pevnými diskami a flash diskami, ktoré sú v súčasnosti inštalované do ultra mobilných počítačoch (napr. Sony VAIO UX90). Výhoda SSD diskov je vyššia rýchlosť, menšie rozmery a váha, menšie energetické nároky. A kapacita v súčasnosti už porovnateľná s klasickým pevným diskom. Snáď len tá cena. Výrobou flashových pevných diskov sa zaoberajú napríklad spoločnosti Samsung alebo PQI, pričom Samsung už čoskoro predstaví 32GB flash pevný disk a PQI do konca tohto roka solid state disk s kapacitou 64GB. Flash disky si nájdu cestu do notebookov už čoskoro, objavia sa v čase príchodu nového operačného systému Windows Vista, Microsoft totiž oznámil, že hybridné harddisky v notebookoch budú podmienkou pre získanie licencie Windows Vista Premium, bez nich výrobcovia notebookov nezískajú Premium certifikát a tým pádom ani možnosť predinštalácie Visty do svojich notebookov. Frank Dickson verí, že do roku 2013 budú mať SSD disky 50% podiel na trhu.

Image

Nové, hybridné SSD flash disky od Samsungu s kapacitou 32GB

Ďalšiu zaujímavú štúdiu priniesli analytici IDC. Zaoberá sa otázkou: „Dokedy si pevné disky udržia svoje vedúce postavenie?“. A analytici prichádzajú k záverom, že približne do roku 2015 určite áno. Postupne však budú vytláčané rozmerovo menšími, kapacitne väčšími, výkonovo silnejšími, k prírode šetrnejšími a cenovo výhodnejšími alternatívami – napríklad už spomínanými SSD diskami. Aká technológia pre úschovu dát preberie žezlo po harddiskoch bude záležať od toho ako sa výrobcovia vysporiadajú s požiadavkami užívateľov dychčiacich po vyššie spomínaných features. Ten, kto ich najlepšie vybalansuje bude víťaz. Zároveň je však isté, že nebude schopná uspokojiť úplne všetky potreby, nebudeme teda môcť hovoriť o monopolnej dominancii konkrétneho úložného zariadenia.

ZDROJ: X-bitLabs, TGDaily, In-Stat, IDC

{moscomment}