AKG K 830 BT

iPhone, iPad, BlackBerry a ďalšie mobilné telefóny sa v poslednej dobe stávajú stále obľúbenejším zdrojom počúvania hudby. Káblov máme v živote viac ako dosť a snažíme sa ich eliminovať všade, kde to len ide. A aj preto vznikli high-endové bluetooth slúchadla pre mobily.

Spoločnosť AKG je na poli audiotechniky známym hráčom, ktorý sa pýši viacerými úspešnými a známymi produktmi. Najnovší prírastok v podobe slúchadiel K 830 BT je zaujímavý najmä z toho dôvodu, že ide o prvé slúchadla od AKG, ktoré sú špeciálne určené pre mobilné telefóny. Vďaka využitiu bluetooth technológie odpadá starosť v podobe káblov, ktorú však nahrádza nová – životnosť batérie. Slúchadla dokážu na jedno nabitie fungovať približne 8 hodín, čo môže byť dostatočne dlho, ale aj krátko, záleží od situácie a konkrétneho užívateľa. Na druhej strane, pri používaní s iPhone a jeho malej výdrži batérie to je v podstate zajedno.

Využitie bluetooth technológie má v kombinácii so slúchadlami  svoje klady aj zápory – určite poteší spomínaná absencia káblov a vďaka umiestneniu ovládacích tlačidiel na ľavom slúchadle odpadá nutnosť mať zdroj hudby priamo pri sebe, čo je obrovská výhoda. Preskakovanie pesničiek, ovládanie hlasitosti a prehrávania hudby, to všetko sa dá rýchlo a jednoducho ovládať. Vzhľadom k tomu, že K 830 BT sú primárne určené pre telefón, je možné pomocou tlačidiel ovládať aj základné funkcie telefónu – prijímať hovory, volať na posledné volané číslo a vďaka vstavanému mikrofónu aj, ako sme si vyskúšali, bezproblémovo telefonovať. Jednoducho povedané, slúchadlá ponúkajú výborný komfort a vôbec užívateľa nezaťažujú otázkou „kam som si dal mobil?“. Dosah je podľa oficiálnych údajov 10 metrov, nemali sme však problémy ani vo vzdialenosti 30 metrov.

Medzi zápory patrí (okrem nutnosti dobíjania batérie) aj obmedzenie možnosti pripojenia iba na zariadenia s bluetooth technológiou, čo môže byť v niektorých prípadoch nevýhodou. Najmä, keď ide o high-end slúchadla, medzi ktoré sa K 830 BT cenovo radia. Na rozdiel od konkurenčných Sennheiser MM 450 (stoja však raz toľko čo AKG) nie je možné slúchadla pripojiť pomocou klasického 3,5 mm jacku. Otázne je taktiež využitie bluetooth technológie z hľadiska kvality zvuku. Predsa len, kábel je kábel a síce zbytočne zavadzia, ale ponúka najlepší prenos zvuku. Bluetooth 2.1 so svojou rýchlosťou prenosu 723 kbps však na bežné mp3ky postačuje s prehľadom.

V súvislosti s celkovým high-endovým pojatím sa vynára aj otázka, či to nie je zbytočné. Predsa len, high-end si človek najviac vychutná na kvalitnom zdroji a do tejto kategórie mobily a iPhone radiť nemožno. K 830 BT sme testovali na viacerých zdrojoch a treba povedať, že celková kvalita zvuku až tak neohúrila. Samozrejme, výsledok sa menil v závislosti od hudobného žánru, ale vo všeobecnosti bol stále počuť určitý šum. Zvuku však chýbala potrebná dynamika a privítali by sme aj trochu agresívnejšie podanie basov a vyššieho pásma.

Zameraniu slúchadiel odpovedá aj funkčnosť a celkový tvar. Ten je značne prispôsobiteľný, či už v otázke menenia veľkosti alebo natočenia jednotlivých slúchadiel – vo všeobecnosti možno tvrdiť, že K830BT sú veľmi komfortné uzavreté slúchadla, ktoré sa dokážu prispôsobiť prakticky akejkoľvek hlave. Z hľadiska veľkosti ich možno zaradiť medzi malé, nakoľko slúchadlá nepokrývajú celú ušnicu. Celkovú prenosnosť podporuje aj jednoduchá skladateľnosť a možnosť nosenia v priloženej taštičke. Poslednou nezodpovedanou otázkou je cena – 149 Eur za high-end bluetooth slúchadla pre telefóny nie je málo a treba k tomu prirátať fakt, že mobil reálne nedokáže využiť ich potenciál. Pokiaľ ich však viete využiť aj s iným, kvalitnejším MP3 prehrávačom, potom je situácia iná …

 

Zapožičal: DSI Slovakia, www.harmanshop.sk

Cena s DPH: 149 €

Hodnotenie 7,5
+ komfort, jednoduché ovládanie priamo na slúchadlách 
– horší zvuk, cena

AKG K 830 BT
Systém: dynamický * dizajn: uzavreté slúchadla * farba: čierna * frekvenčný rozsah: 18 Hz – 20 kHz * vstupná impedancia: 32 ohmov * Hmotnosť: 145 g * podporované profily: A2DP, AVRCP, HSP, HFP