Ako fotiť portrét

Portréty obvykle vyzerajú najlepšie, ak fotoaparát umiestnite do úrovne očí modelu. Toto pravidlo platí dvojnásobne pri fotografovaní detí – nefotografujte ich z nadhľadu, inak so svojimi snímkami nebudete spokojní. Takže ak fotografujete deti, musíte si ich buď zdvihnúť na úroveň svojich očí (vysoká stolička), alebo sa budete musieť zohnúť a fotografovať ich z podrepu. (Čo by sme si pre dobrú fotografiu nevytrpeli.) A keď už ste v správnej výške, mali by ste si od modelu zachovať vzdialenostný odstup.

Dva až tri metre sú ideálne. Fotografovaný objekt sa potom dokáže tváriť prirodzenejšie a vy zároveň môžete použiť vyššiu ohniskovú vzdialenosť (vyšší zoom), čím si zároveň zvýšite šance, že aj s kompaktným fotoaparátom dosiahnete rozostrené pozadie. Tak ešte viac zvýrazníte hlavný motív záberu.

 

Vidíte ten rozdiel?

Ak nechcete strácať čas hľadaním a triedením informácií, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť vaše fotografie, stačí si kliknúť na www.skolafotografie.sk a vybrať si, čo vás zaujíma. Zo skúseností vieme, že už po absolvovaní základného kurzu budú vaše fotografie vyzerať o poznanie lepšie. Na svoje si prídu aj skúsenejší užívatelia.