Image

Ako na DC++

Zdieľam, zdieľaš, zdieľame alebo podrobný návod na StrongDC++ 2.03, klient, ktorý pracuje v sieti Direct Connect. Prinášame odpoveď nato, ako si ho nastaviť a čo všetko dokáže.

StrongDC++ je klient, ktorý pracuje v sieti Direct Connect, čo je centralizovaná sieť, ku ktorej sa pripojuje prostredníctvom hubov, respektíve serverov združujúcich jednotlivých užívateľov. Začiatky Direct Connect sa datujú okolo roku 1999, keď sa používal na zjednodušenie zdieľania medzi jednotlivými firmami. Avšak keď sa oň začala zaujímať RIAA, tak sa tím tvorcov v NeoModus rozhodol, že im to za problémy s touto organizáciou nestojí a nechal celý projekt plávať. Bol to však iba začiatok. Nápadu sa chytili iní nadšenci a začali vznikať noví klienti, z ktorých najznámejší, a dovolím si povedať najlepší, je DC++. Ten sa vďaka open source licencii neustále modifikoval, pričom vzniklo veľa alternatív, poslednou je práve spomínaný StrongDC++, ktorého použitie si trochu rozoberieme.

Image

Hlavným rozdielom Strongu od staršieho DC++ je možnosť segmentového sťahovania. Klient pracuje tak, že na jednotlivých serveroch (huboch) sa združuje komunita členov, ktorí sú navzájom pomocou neho prepojení pričom je medzi nimi zabezpečená komunikácia. Pomocou hubu môžu teda užívatelia prejsť takpovediac k ,,výmennému obchodu“, i keď nie doslovne niečo za niečo, ale každý to ,,svoje“ vlastné ponúkne celej pripojenej komunite. To ,,svoje“ je myslené to, čo je jednotlivý užívateľ ochotný zdieľať a podeliť sa s tým. To má užívateľ priamo na disku, čiže nič nie je uložené na servery, pričom tak ako on ma prístup k iným užívateľom, oni majú prístup k nemu.

Ako ťahať, koľko zdieľať, aké sú huby a aké iné problémy by mohli nastať si popíšeme pre najnovšiu verziu StrongDC++, pričom si ukážeme trochu podrobnejšie ako tohto klienta nastaviť.

Nastavenia sú pre rôzne verzie takmer identické, my si ich ukážeme a popíšeme na verzii StrongDC++ 2.03. Táto verzia bola uvoľnená 5.11.2006. Ak ste používali predchodcu, čiže verziu 2.02, tak tu nájdete opravy, respektíve zmeny a aktualizácie, ktoré novšia verzia prináša a môžete si tu aj samotný program downloadnuť.

Základné nastavenia, aby to vôbec šlo


Prvou vecou po spustení by malo byť nastavenie slovenčiny, poprípade češtiny. Tú si nastavíte tak, že v položke Appearance, v časti Language file otvoríte súbor s rozbalenou slovenčinou (češtinou), ktorú ste si pred tým stiahli. Slovenčinu odporúčame stiahnuť z toho istého miesta ako program, nebudete mať problém s kompatibilitou. Slovenčinu môžete stiahnuť napríklad aj
tu. Aby sa jazyk prenastavil, je nutné program reštartovať.

Začneme so samotnými nastaveniami. V položke Hlavné si nastavte svoju prezývku (nick) a typ pripojenia, prípadne svoju e-mailovú adresu.

ImageNastavenie základných údajov užívateľa


TIP: Pri nastavení nicku odporúčame nenastavovať krstné meno, alebo iný, často sa vyskytujúci nick. Mohlo by sa stať, že vás odpoja z hubu, preto, že váš nick je tam duplicitne. Tak isto sa neoplatí klamať o rýchlosti vášho pripojenia, lebo by ste mohli dostať BAN (zákaz prístupu na hub). Do položky Popis môžete napísať, čo zdieľate (filmy, hudba a pod.), pri starších verziách DC++ sa odporúčalo písať active, alebo passive, aby ste neboli odpojení z hubu, naša skúsenosť je však taká, že sme neboli nikdy odpojení, túto kolónku preto vypĺňať nemusíte.


Veľmi dôležitou, ak nie najdôležitejšou, vecou je nastavenie pripojenia. To závisí od poskytovateľa vášho internetového pripojenia. Priame spojenie máte, ak máte vlastnú verejnú IP adresu, teda ste aktívny užívateľ. Porty nevypĺňame, vypĺňame ich len vtedy, keď vám váš poskytovateľ pripojenia určil konkrétne TCP (sťahovacie) a UDP (vyhľadávacie) porty. Aby ste boli active, treba samozrejme vypnúť aj firewall vo Windowse pre DC++ alebo úplne. Firewall (pasívny – najhorší prípad), vyplníte ak ste schovaní v sieti poskytovateľa internetového pripojenia. Ak sa pripájate pomocou proxy serveru, tak je pre vás určená kolónka SOCKS5.

ImageNastavenie priameho pripojenia zadaním vašej IP adresy

Ako pasívny užívateľ môžte sťahovať len od active užívateľov, aktívny užívateľ môže ťahať od kohokoľvek.


Problém: Nejde vám sťahovať?
Riešenie: Zrejme nie ste active a musíte zaškrtnúť položku Firewall (pasívny – najhorší prípad), alebo vám spojenie blokuje Firewall vo Windows. Najhorší, ale veľmi často videný variant je, že vás obmedzuje váš poskytovateľ. V tom prípade vám neostáva nič iné ako sa skúsiť obrátiť na poskytovateľa, nech vám pridelí verejnú IP adresu (to väčšinou nechcú, respektíve za poplatok), alebo namapuje TCP a UDP port. Ak sa nepodarí, neostáva iná možnosť ako ostať passive užívateľom.


Aby sa naplnila podstata slovného spojenia zdieľané siete, je potrebné (nie nevyhnutné) nazdieľať nejaké tie dáta, respektíve share. Sú huby, ktoré nevyžadujú žiadne zdieľanie, ale tých je ako šafranu. Ak to myslíte so StrongDC++ vážne, treba nejaký ten GB nazdielať, lebo chcieť brať a nič nedávať je ako nosenie dreva do lesa. Koľko zdieľať závisí len od vás, každý hub má svoju minimálnu hranicu zdieľania na pripojenie k nemu, je však zakázané zdieľať nainštalované programy, súbory vo Windowse a podobne, samozrejme je zakázané zdieľať súbory, ktoré sú v rozpore so zákonom.

Ako, ale hlavne koľko, nastaviť slotov pre odosielanie? Nastavíme ich v kolónke Odosielacie -> Sloty. Koľko ich dáte, závisí od vás. Záleží aj od rýchlosti vášho uploadu, lebo koľko slotov dáte, toľko ciest pôjde od vás k iným užívateľom -> tieto sloty sa budú deliť o vašu uploadovaciu rýchlosť. Niektoré huby uvádzajú aj vo svojich pravidlách minimálnu rýchlosť odosielania na jeden slot (napr. 4 Kb/s). Pre každý otvorený hub by ste mali mať otvorený odosielací slot. To však nie je pravidlom, ale môže priniesť problém v podobe odpojenia z hubu. Výhodnou je teda i možnosť nastaviť si Pomer slotov na 1 – pre každý hub sa vám otvorí jeden odosielací slot. Ďalej je výhodné nastaviť si aj Malé upload sloty, ktoré poslúžia iným užívateľom na stiahnutie napríklad vášho Filelistu. Veľkosť malých súborov si tiež nastavíte, ak má však súbor veľkosť väčšiu ako ja nastavená pre malý slot, súbor sa zaradí do fronty čakateľov na bežný odosielací slot.

ImageNastavenie odosielacích slotov a zdieľania


Upozornenie: Za zdieľané dáta, prenosy i za komunikáciu na chate sú zodpovední samotní užívatelia!!! Nezabudnite, že označené dáta na zdieľanie musíte nahashovať, čo chvíľku potrvá (je to závislé od veľkosti zdieľania, ale aj od rýchlosti vášho počítača). V našom prípade trvalo čosi viac ako 20 GB nahashovať zhruba 14 minút. (Athlon 64 3200+, 1GB RAM 533 Mhz …)


ImageIndexovanie (hashovanie) súborov pre budúce zdieľanie

Ďalej je nutné nastaviť si v Sťahovaní zložku pre stiahnuté súbory a nedotiahnuté súbory. V podstate to môže byť tá istá zložka, odporúčame však zložku na disku, respektíve jeho časti, kde máte dostatok miesta, najmä ak budete ťahať väčšie súbory. Každopádne zložku s nedotiahnutými súbormi nedávajte zdieľať, inak vás čaká kick alebo ban.

V ďalšej časti nastavenia sťahovania sa môžete pohrať s nastavením limitov. Môžete nastaviť maximálny počet sťahovaných súborov, počet súbežne sťahovaných súborov, sloty pre súbory s najvyššou prioritou a obmedziť sťahovanie pri určitej rýchlosti. Ak použijete nulu, nastavíte nekonečno sťahovaní, respektíve neobmedzíte sťahovanie nejakou rýchlosťou.

ImageNastavenie limitov a zložiek sťahovania

V ďalšej časti sa povenujeme hlavnému panelu. Ten je veľmi prehľadný, s výstižnými ikonkami a umožňuje jedným klikom sa dostať k väčšine možnosti potrebných ku samotnej práci s programom. Vždy, keď kliknete na nejakú ikonku, otvorí sa okno s nejakou tou funkciou alebo informáciou, pričom v dolnej časti programu sa vám objaví aj nová záložka. Toto je však možné meniť v kolónke Nastavenia -> Vzhľad, kde je možné samozrejme si aj inak prispôsobiť program.

ImageVerejné huby

Touto ikonkou sa vám zobrazí zoznam hubov, na ktoré sa je možné pripojiť. Zoznam hubov sa zobrazí samozrejme len vtedy, ak máte správne nastavený samotný program a navolený správny a hlavne fungujúci Hublist.

Zoznam českých a slovenských hubov:

Zoznam zahraničných hubov:

http://dchublist.com/hublist.xml.bz2celosvetový hublist
http://www.hublist.awenet.info/PublicHubList.xml.bz2
http://hub2list.redirectme.net/PublicHubList.xml.bz2
http://dcinfohublista.dyn.hu/hungaryhublist.configmaďarský hublist
http://www.freeweb.hu/pankeey/dc-hubz/pankeey-dchubz.config.bz2
http://www.Freenfo.net/PublicHubList.config.bz2
http://adchublist.com/hublist.xml.bz2
http://www.xboss.ro/PublicHubList.config

Všetky uvedené hublisty boli skúšané k 21.02.2007, čiže sa na ne dalo pripojiť. Môže sa však v budúcnosti stať, že vám niektorý z nich vypíše, že požadovaná adresa nie je v tomto kontexte platná, alebo pokus o pripojenie zlyhal, či podobnú „hlášku“. V tom prípade treba skúsiť iný hublist. Väčšina hubov je na mnohých hublistoch, z našej skúsenosti odporúčame najmä české hublisty, ale je to závislé najmä od toho, čo hľadáte.

Hublist pridáte cez kolónku Konfigurovať a potom stačí vybraný Obnoviť. Samozrejme je tu možnosť hublist zmazať, prípadne upravovať.

ImagePridanie nového hublistu

V načítanom hubliste máte potom prehľad o krajine pôvodu, názve hubu, o počte užívateľov pripojených na hub, ďalej o veľmi dôležitej minimálnej hranici zdieľania a minimálnom počte slotov. Podľa týchto atribútov si môžete jednotlivé huby zostupne, respektíve vzostupne zoradiť.

ImageJedna z možných podôb hublistu


ImageZnovu pripojiť

Ak vám z nejakého dôvodu blbne alebo vypadne hub (podľa nás sa to môže stať napríklad nestabilitou signálu), tak kliknite a on sa akoby znova prípojí. Jednoducho obnovíte pripojený hub.


ImageNasledovať presmerovanie

Táto ikonka slúži na pripojenie sa k alternatívnej adrese, pokiaľ sa vám nepodarí pripojiť na vami zadanú predvolenú adresu. Z našej skúsenosti vyplynulo, že je to veľmi nevyužívaná položka.


ImageObľúbené huby

Ak si obľúbite niektoré huby a nechcete ich hľadať v hublistoch, tak si ich môžete uložiť sem. Táto funkcia je výborná vtedy ak ste si overili, že je dotyčný hub na dobrej úrovní a vyhovuje vaším požiadavkám. Ako obľúbený si ho uložíte tak, že pravým tlačidlom myši si vyvoláte položku menu po kliknutí na záložku dotyčného hubu a zvolíte položku Pridať k obľúbeným.

Ak chceme dotyčný hub vyvolať, stačí použiť dvojklik, prípadne ak chcete automaticky otvoriť nejaký hub hneď po štarte programu, zaškrtnete príslušné okienko pri hube a on sa automatický pripojí.

ImageZoznam obľúbených hubov, zaškrtnuté sa prihlásia automaticky


ImageObľúbení užívatelia

Táto ikonka slúži na uloženie užívateľa, ktorého služby ešte chcete využiť. Čo to asi znamená? No buď sa vám od neho dobre ťahalo alebo ste si stiahli jeho Filelist a niečo vás zaujalo, ku čomu sa ešte budete chcieť vrátiť. Program vám ukáže, či je online alebo nie, respektíve kedy bol naposledy videný a na akom hube. Pre ďaľšiu prácu s dotyčným kontaktom stačí opäť pravým tlačidlom vyvolať položku menu.


ImageNaposledy otvorené huby

Toto je skôr len taká orientačná položka slúžiaca na zistenie hubov, na ktoré ste sa v minulosti snažili pripojiť. Zobrazujú sa tu údaje o počte užívateľov množstve dát pre potrebu zdieľania alebo aj celkovom počte zdieľaných dát.


ImageFronta sťahovania, odosielania a dokončené sťahovanie a odosielanie

Táto štvorica ikoniek nám slúži na sledovanie ťahaných a dotiahnutých (zelené šípky) a odosielaných a odoslaných (červené šípky) súborov.

Po kliknutí na sťahovaciu alebo odosielaciu frontu máte výborný grafický a číselný prehľad o všetkých navolených súboroch. Vidíte názov súboru, stav (či sťahuje, alebo čaká na zdroj), počet sťahovaných segmentov, veľkosť sťahovaného súboru, percento stiahnutia dotyčného súboru, prioritu, užívateľov, cestu k zadanému súboru TTH a iné podrobnosti.

Priamo tu potom môžete pomocou kliku na daný súbor vyrolovať lištu, pomocou ktorej môžete s daným súborom pracovať. Tu môžeme určovať počet segmentov pre sťahovanie, nastavovať prioritu, odoberať súbory alebo odpájať užívateľov a podobne.

ImageGrafické znázornenie sťahovaných súborov so všetkými základnými informáciami

Image
Pracovanie so súbormi pomocou lišty nástrojov

Čas do dotiahnutia súboru berte len ako orientačný, lebo užívatelia sa môžu ľubovoľne odpájať a pripájať a väčšinou neplatí ani pravidlo, že čím viacej segmentov naraz ťaháte, tým rýchlejšie to ide. Upload jednotlivých užívateľov je rôzny, často sa pohybuje okolo 1 Kb/s, vtedy je dobre porozmýšľať nad voľbou odpojovania pomalých sťahovaní. Z našej skúsenosti vieme, že často sa dobré ťahá od užívateľov s LAN, Wireless, alebo aj s káblom, menej často od užívateľov napr. s DSL, čo však veľmi záleží aj od počtu upload slotov toho užívateľa. Takže treba často skúšať a pokojne pomalého užívateľa od ktorého ťaháte odpojte. Ak ťaháte z viacerých zdrojov, je pravdepodobné, že sa pripojí nový. Ak potrebujete súbor dotiahnuť rýchlejšie a blíži sa ku koncu, pričom užívateľ, od ktorého ťaháte je veľmi pomalý, skúste mrknúť frontu za ním a odpojiť ho. Je pravdepodobné, že sa pripojí rýchlejší odosielateľ. Je však možné, že sa nepripojí nikto a budete si musieť na dotiahnutie segmentu počkať.

Každopádne sú súbory, ktoré sa budú drať na váš disk takmer maximálnou rýchlosťou vášho downloadu a sú súbory, ktorých ťahanie vám bude spôsobovať kyslý úsmev na tvári, ktorých je však pomenej. StrongDC++ je jeden s tých programov, pri ktorom si musíte trošku zo začiatku potrpieť a on sa vám potom odvďačí kvalitne odvedenou prácou. 🙂


ImageHľadať

Image
Prehľadné možnosti hľadania

Hľadanie prebieha na všetkých vami pripojených huboch, alebo len na tých, ktoré si označíte. Hľadať môžete buď všetko, alebo si vyberiete druh súboru vami požadovaného (audio, video, celé zložky, dokument), pre lepšie možnosti si môžete zadať minimálnu, respektíve maximálnu veľkosť hľadaného súboru, alebo či chcete zobraziť užívateľov len s voľnými slotmi. Po nájdení vašej požiadavky môžete opäť pravým tlačidlom myši kliknúť na súbor a určiť, čo s daným súborom urobiť. Môžete začať sťahovať, určiť miesto sťahovania, zdroj odobrať a najmä, čo je dôležité, stiahnuť si napríklad Filelist dotyčného užívateľa. Ak už niečo ťaháte, program neustále hľadá alternatívy pre vami požadovaný súbor.


ImagePomocné vyhľadávanie, špión a štatistiky siete

Veľmi zriedkavo používané ikonky, slúžiace na vyhľadávanie určitých tipov súborov a ikonka štatistiky siete vám zobrazuje graf download/upload v reálnom čase.


ImageOtvoriť zoznam súborov

Ak ste si už v minulosti stiahli zoznam súborov od nejakého užívateľa, tu si ho môžete dať znovu vyvolať.


ImageNastavenia

Nastavení má StrongDC++ veľké množstvo, tým základným sme sa povenovali v predchádzajúcich odsekoch, tie menej dôležité si každý prispôsobí podľa svojich potrieb a vďaka lokalizácii to nie je vôbec zložité. Ide najmä o farbu písma v chate, farbu označujúcu samotné sťahovania, bublinové oznámenia, zvuky, či prispôsobenie panela nástrojov. Ako sa hovorí, každý podľa svojho gusta.


ImagePoznámkový blok a neprítomnosť

Ďalšia zbytočná ikonka, ale ak si chcete niečo zapísať, tak nech sa páči. Ďalšou dáte vedieť, že ste momentálne nedostupný.


ImageVypínač

Možnosť vypnúť počítač určite využijú najmä tí, ktorí si radi odbehnú od počítača, pričom majú rozťahaný, respektíve niekomu zdieľajú nejaký súbor. Nám sa táto možnosť páči hlavne pri sťahovaní v noci, aby počítač nemusel po doťahaní ,,vrčať“, lebo nie každý počítač patrí k tým najtichším, samozrejme sa tým šetrí energia. Stačí v Nastaveniach -> Pokročilé -> Pre expertov určiť dobu do vypnutia, prípadne zvoliť inú možnosť, čo má počítač urobiť, napríklad režim spánku, hybernovať, reštartovať. Doba do vypnutia sa odpočítava po doťahaní fronty súborov, prípadne po pozastavení nejakého súboru vo voľby priority.


ImageObmedzovanie rýchlosti

Obmedzovať rýchlosť sťahovania asi veľmi nebudete, ale ak chcete obmedziť rýchlosť odosielania, tak môžete. Toto je vhodné vtedy, ak chcete ešte surfovať na nete a máte vďaka Strongu plne vyťaženú linku. Rýchlosť môžeme obmedziť v Nastavenia -> Limity, kde zaškrtnete políčko Obmedzenie rýchlosti. Majte však na zreteli, že sa to niekomu na nejakom hube nemusí páčiť a aj samotný Strong sa tomuto bráni formou, že keď obmedzíte odosielanie, váš download bude maximálne sedemnásobný a platí tu ešte, že minimálny limit odosielania je 5x (sloty+1).


ImageKontrola aktualizácií

Automatické stiahnutie novšej verzie.


ImageVypnúť zvuky

Vypnete zvuky programu.


Týmto sme si popísali nastavenia a postupy pre správne fungovanie programu, čo však nezabezpečí bezproblémové pripojenie napríklad na samotný hub. Každý hub začleňuje určitú komunitu ľudí, ktorí musia dodržiavať základné pravidla hubu. Každý hub na ktorý sa pripojíte vám tie pravidlá vypíše, alebo vás odkáže na svoju stránku tieto pravidla obsahujúcu. Základným pravidlom je nezdieľať warez a diela chránené autorskými právami, pričom ak zastanete pripojený ste zodpovedný za svoje konanie vy sám. Pre ukážku link na pravidlá jedného českého hubu. Pri nedodržaní pravidiel vás môže naozaj veľmi rýchlo prekvapiť KICK alebo BAN.

Image

ImageUkážky nedodržania pravidiel

Jednotlivé huby si môžu vyžadovať aj špecifické nastavenie, ktoré sa môže líšiť od vášho základného, napríklad určitý prefix, navolenie určitého portu a podobne. Pre nastavenie podobných záležitosti je treba hubu zmeniť tieto údaje v položke Obľúbené huby, pričom na hub kliknete a vyvoláte si položku Vlastnosti. Tu si zmeníte údaje tak ako v hlavnom nastavení, budú však platné práve pre tento hub.

ImageVlastné nastavenia pre správne pripojenie na hub

Veríme, že vám tento návod pomôže k jednoduchšej manipulácii s týmto programom, je však dôležité obrniť sa troškou trpezlivosti na začiatku a dostať sa do všetkých jeho tajov. S väčším množstvom času stráveným pri ňom sa vám StrongDC++ odvďačí bezproblémovým fungovaním a vysokou úspešnosťou hľadania. Ak by predsa len nastali nejaké problémy, pokojne sa obráťte na chat na nejakom fóre a určite neostane vaša žiadosť o pomoc bez odozvy. A ako to vyzerá, keď všetko beží ako po masle si môžete pozrieť na obrázkoch v závere.

ImageZelenou sťahované súbory, červenou odosielane súbory

Image
Keď sa to pekne zelená

{moscomment}