Ako na: pripojenie počítača na TV

Keďže sa to v našej poradni len tak hemží problémami okolo pripojenia počítača na TV, rozhodli sme sa k tejto téme ešte raz vrátiť a detailnejšie popísať nastavenie PC.

Zamerali sme sa na dva typy najpredávanejších grafických kariet s čipmi ATi a NVIDIA, pričom sme používali posledné dostupné ovládače, ktoré nájdete aj na našej CD prílohe. Popísaný postup však môžete hravo aplikovať aj notebookoch, prípadne aj na kartách od iných výrobcov.
 
Televízor (VSTUPY)
Pokiaľ máte k dispozícii moderný plazmový displej, video projektor alebo LCD televízor, máte po problémoch. Tieto zariadenia sú štandardne vybavené VGA alebo DVI vstupom a pripojiť na ne počítač je hračkou – pripoja sa ako klasický monitor. Nezabudnite však nastaviť nižšiu obnovovaciu frekvenciu (najlepšie 60-75 Hz). Zvuk je nutné prepojiť samostatným káblom na audio konektory.
 
ImageATi Catalyst Control Center: V tomto menu je možné zvoliť primárny (hlavný) a sekundárny displej. Taktiež je možné nastaviť režim zobrazovania alebo klonovania obrazu.
 
Ak máte klasický televízor alebo video, použite kvalitnejší štvorkolíkový mini DIN konektor označovaný ako S-Video. Ten ale neprenáša zvuk, ako sa mylne mnohí nazdávajú. Štyrmi samostatnými vodičmi prechádzajú dva obrazové signály – jasová a farebná zložka plus uzemnenie. Vďaka tomu je signál cez S-Video kvalitnejší. O niečo menšiu kvalitu no zároveň vysokú univerzálnosť ponúkajú AV cinch konektory. Žltou býva označený cinch pre kompozitné video, červený a biely sú konektory pre stereo audio. Obraz je v tomto prípade prenášaný iba dvoma vodičmi – signál a uzemnenie.
 
ImageVlastnosti televízoru: V podmenu Formáty treba nastaviť správny formát TV signálu. Pre náš región je vyhovujúca norma D/PAL.
 
Použiť možno aj plochý konektor SCART (EuroAV) s príslušnou redukciou. Umiestnený býva vzadu neďaleko anténneho vstupu, ale pozor na rôzne spôsoby jeho zapojenia. Je možné, že ak chcete použiť S-Video na SCART budete potrebovať špeciálny kábel pre váš model TV a (čo je viac pravdepodobné) v mnohých TV toto riešenie nebude fungovať. SCART ale prenáša obraz aj zvuk.
 
Grafická karta (obrazový VÝSTUP)
Na VGA obvykle nájdete zdieľaný výstup S-VHS, ktorý môžete s redukciou a softvérom využívať aj ako kompozitný výstup. Pri nesprávnom zapojení dostanete čiernobiely obraz, pretože signál je nekompletný (chýba nejaká zložka). Redukcie dodávané ku VGA kartám obvykle prepínajú aj hardvérový výstup, kde je video pomocou el. obvodov konvertované na iný formát (zo štyroch/šiestich vodičov na dva). Pozor však na správne prepojenie. Napríklad konektory SCART nemusia vždy umožňovať priame prepojenie S-Videa, takže s redukciami S-Video na SCART veľmi opatrne. Nemusí to fungovať.
Čiernobiely obraz môže spôsobiť signál vysielaný v inej TV norme (u nás sa používa PAL D/K a B/G). Väčšina TV na trhu však dokáže zobraziť korektne aj iné TV normy.
 
ImageVlastnosti televízoru: V podmenu Úpravy môžete skorigovať obraz – jeho veľkosť a polohu na TV obrazovke. Ak potrebujete upraviť farebnosť (kontrast a jas) použite menu Kvalita obrazu.
 
Zvuková karta (zvukový VÝSTUP)
Zvuk zo zvukovej karty prepojte pomocou káblu jack-cinch do zvukového výstupu a 2× cinch do videa/TV (biela = ľavý a červená = pravý kanál). Ak používate na strane TV SCART konektor, zaobstarajte si príslušnú redukciu. SCART konektor totiž obsahuje aj zvukový kanál. Samozrejme ak si chcete vychutnať zvuk naplno, použite namiesto televízora kvalitnejšiu reprosústavu. V takomto prípade môžete využívať aj priestorový zvuk z DVD. Samozrejme výstup z počítača sa potom neprepája na TV, ale priamo na zosilňovač alebo reciever, prípadne priamo na reprosústavu. Pri analógovom prepojení nastavte hlasitosť na cca 50 % aby zvuk „nechrčal“. Zvuk regulujte na zosilňovači TV alebo reprosústave. Regulácia hlasitosti cez počítač môže spôsobovať nechcené skreslenia, ak to trochu preženiete s hlasitosťou.
 

Zvuk zo zvukovej karty prepojte pomocou káblu jack-cinch do zvukového výstupu a 2× cinch do videa/TV (biela = ľavý a červená = pravý kanál). Ak používate na strane TV SCART konektor, zaobstarajte si príslušnú redukciu. SCART konektor totiž obsahuje aj zvukový kanál. Samozrejme ak si chcete vychutnať zvuk naplno, použite namiesto televízora kvalitnejšiu reprosústavu. V takomto prípade môžete využívať aj priestorový zvuk z DVD. Samozrejme výstup z počítača sa potom neprepája na TV, ale priamo na zosilňovač alebo reciever, prípadne priamo na reprosústavu. Pri analógovom prepojení nastavte hlasitosť na cca 50 % aby zvuk „nechrčal“. Zvuk regulujte na zosilňovači TV alebo reprosústave. Regulácia hlasitosti cez počítač môže spôsobovať nechcené skreslenia, ak to trochu preženiete s hlasitosťou.

 
ImageATi Tray Tools: V menu ATi Tray Tools treba aktivovať TV Out prepínačom ON/OFF. Jediné podstatnejšie nastavenie v tomto programe je voľba primárneho displeja a zapnutie klonovania obrazu.
 
Softvér / nastavenie ovládačov
Posledným krokom po prepojení je správne nastavenie softvéru (ovládačov VGA). Ukážeme vám ako prepojiť PC a TV na kartách najznámejších výrobcov – ATi a NVIDIA. Uvedený postup funguje s drobnými zmenami aj na grafikách iných výrobcov. Aby sme predišli problémom s inou verziou ovládačov, použili sme posledné dostupné ovládače pod operačným systémom Windows XP, ktoré nájdete aj na našej CD prílohe v tomto čísle dokonca aj v zrozumiteľnej českej verzii.
 
ImageNVIDIA: V menu GeForce (vľavo) vyberte položku nView. Nastavte režim klonovania a ako pár nastavte monitor + TV. Tlačidlom Nastavenie zariadenia sa dostanete k menu, kde môžete prestaviť TV normu výstupu.
 
TIP: Dnešné grafické karty majú duálny výstup (výstup na dva monitory). Niektoré grafiky s duálnym výstupom na TV využívajú na vykreslenie obrazu sekundárny obvod a preto nedokážu súčasne vykresliť obraz na TV a aj na druhý monitor. Sekundárny obvod je obvykle ten anaógový a preto ak naň máte pripojený monitor, môžete mať problém s pripojením počítača k TV. V takomto prípade pripojte monitor na primárny výstup. Ak má primárny okruh iba digitálny DVI konektor, použite redukciu.
 
Image
ImageSprievodca nastavením televízora NVIDIA: V menu GeForce nView možno využiť aj Sprievodcu TV, ktorý vám v troch jednoduchých krokoch pomôže nakonfigurovať optimálne výstup na televízor. V prvom kroku sa zvolí formát vykresľovania (odporúčame nastavenie Klon), v druhom sa upraví obraz (jas, farebnosť a pod.) a v treťom rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu (postačuje minimálny 60 Hz výstup).
 
Najprv si prejdeme postup pre grafické karty s čipom ATi. V ovládacom paneli Windows otvorte ikonu obrazovka a nájdite záložku nastavenie. Tu sa mení rozlíšenie a farebnosť grafickej karty, ale pod tlačidlom spresniť nájdete ďalšie vlastnosti karty – Catalyst Control Center. Nastavte TV výstup v záložke Nastavení grafiky a podmenu Správce zobrazovacích zařízení. Ak je TV detekovaná správne, v ovládači sa zobrazí ikona televízora a vy ju môžete myšou presunúť do okienka Klonovat, prípadne ak chcete  rozšíriť pracovnú plochu na TV môžete si vybrať z menu pomocou pravého tlačidla myši. Po kliknutí na Vlastnosti televízoru (menu v ľavom stĺpci) si môžete otvoriť menu pre jemnejšie nastavenie. V podmenu Kvalita obrazu môžete upravovať jas (sýtosť), kontrast a preblikávanie obrazu. Ak je obraz príliš rozmazaný, znížte rozlíšenie (TV obrazovka používa maximálne 720×576 bodov). Texty budú väčšie, lepšie čitateľné a hry budú svižnejšie.
 
Veľkosť obrazu a jeho polohu na TV obrazovke môžete zmeniť v ďalšom menu s názvom Úpravy. V poslednom podmenu Formáty sa nastavuje formát TV výstupu. Ak ho ovládač nenastaví automaticky, upravte nastavenie na D/PAL-D. Ak používate ATi Tray Tools, jeho menu je jednoduchšie na nastavenie, ale je to svojim spôsobom len akási softvérová nadstavba na ovládače. V menu ATi Tray Tools treba aktivovať TV Out prepínačom ON/OFF. Jediné podstatnejšie nastavenie v tomto programe je voľba primárneho displeja a zapnutie klonovania obrazu.
 
Karty s čipmi NVIDIA majú trochu odlišné nastavenie, no aj tu ide v podstate iba o zapnutie výstupu, nastavenie obrazových korekcií a klonovania. Veľmi dôležité je správne nastavenie TV normy. Obvykle totiž býva prednastavená NTSC, čo by sa prejavilo ako čiernobiely obraz. V prípade ATi býva hodnota určená softvérom autodetekciou nastavenia Windows v PC. V menu GeForce vyberte položku nView. Nastavte režim klonovania a ako pár nastavte monitor  (analógový, LCD alebo digitálny podľa aktuálnej konfigutácie) a TV. Vo vlastnostiach (Nastavenie zariadenia) môžete prestaviť TV normu výstupu na PAL.
 
Využiť možno aj Sprievodcu TV, ktorý vám v troch jednoduchých krokoch pomôže nakonfigurovať optimálne výstup na televízor. V prvom kroku sa zvolí formát vykresľovania (odporúčame nastavenie Klon), v druhom sa upraví obraz (jas, farebnosť a pod.) a v treťom rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu (keďže TV má 50/2×50 Hz, postačuje minimálny 60 Hz výstup).
 
TIP:  Odporúčame nastaviť maximálne rozlíšenie 800×600. Video (TV) totiž má maximálne rozlíšenie podľa normy PAL 768×576 (pracovné 720×576), a preto musí byť väčší obraz konvertovaný, čo pri lacných čipoch vo VGA spôsobuje jeho rozmazanie. Videu to až tak neprekáža, ale vo Windows budú texty a popisky nečitateľné.
 
Slovník
 
DVI vstup =  konektor pre digitálne prepojenie VGA so zobrazovacím zariadením. Obraz sa dekóduje až v „obrazovke“ vďaka čomu je kvalitnejší s minimálnym rušením.
 
HDTV = video s vysokým rozlíšením. Pre plné využitie potrebujete všetky zariadenia s podporou HDTV, ako aj video záznam vytvorený vo formáte s vyšším rozlíšením.
 
Overlay videa = video sa pri overlay kľúčuje do špeciálnej farebnej vrstvy v obraze a zobrazuje sa pomocou vytvorenej masky. Tento spôsob umožňuje dynamickejšiu prácu s videom. Dnes sa vďaka priamej podpore v DirectDraw prakticky nepoužíva iný spôsob prekresľovania.
 
TV OUT = označenie zaužívané pre video výstup
 
VIVO = VideoIn/VideoOut, čiže video vstup a výstup. Grafická karta s týmto rozhraní umožňuje nielen výstup na TV, ale aj záznam videa.
 
primárny a sekundárny displej = hlavný a vedľajší (podriadený). Sekundárny je možné využívať ako „klon“ (zobrazuje rovnaký obraz ako primárny), alebo ako rozšírenie pracovnej plochy (má iný obraz)