Ako si zabezpečiť počítač zadarmo

 

 

V spoločnosti, ktorá si rada dáva prívlastok informačná, nemožno nechávať dáta vo svojich počítačoch či mobilných zariadeniach bez dozoru. O to viac, ak využíva služby prepojené s ekonomickou stránkou svojej existencie. Bežný užívateľ našťastie nemusí byť odkázaný na drahé korporátne riešenia. Práve veľkí vývojári antivírových programov vydávajú verzie určené na nekomerčné použitie. Zadarmo. Bližšie sa pozrieme na 3 z najsťahovanejších na portáli Stiahnut.sk.

Vopred upozorňujeme, že kvalitných ochranných nástrojov je ďaleko viac, nie je však v našich možnostiach všetkými sa zaoberať. V prípade, že by si niekto chcel vyhľadať iný program, môže sa obrátiť na špeciálnu sekciu s free antivírusovým software-om.

Avira Free Antivirus 2013

Avira sa vyznačuje jednoduchým užívateľským rozhraním, no pritom disponuje účinnými nástrojmi schopnými dôkladne a dôsledne zabezpečiť počítač pred software-ovými hrozbami. Že sa na Aviru možno spoľahnúť, o tom svedčí vysoká úspešnosť v testoch AV Comparatives.

Nemecká spoločnosť Avira Operations sa tak môže pochváliť produktom, ktorý poskytuje zdarma štandardnú ochranu pred vírusmi, trójskymi koňmi, rootkitmi či malware (práve pri malware program dosahoval nadpriemerné výsledky). Okrem toho dispunuje heuristickými nástrojmi, či aplikáciou Tracking Blocker, ktorá zabraňuje nadefinovaným internetovým stránkam zhromažďovať údaje o užívateľovom správaní počas pobytu na nich. Program Avira Free Antivirus 2013 je dostupný ako pre Windows, tak aj pre Linux.

Avira Free Antivirus 2013 na stiahnutie tu


AVG Anti-Virus Free Edition 2013

Tento antivírusový nástroj je vyvíjaný českou firmou AVG Technologies. Vo svojej free verzii ponúka dva nesporné aspekty, ktoré užívateľ ocení. Po prvé, minimálne zaťaženie hardware-u. Po druhé, užívateľ do chodu programu a jeho fungovania prakticky nemusí zasahovať, AVG Antivirus totiž vyžaduje len jeho minimálnu participáciu. Touto filozofiou sa program uberá už od samotnej inštalácie.

Užívateľské rozhranie sčasti pripomenie koncept, s ktorým prišiel Windows 8, no zrejme nejde o kopírovanie, ale skôr o reflexiu nástupu dotykových zariadení. Každopádne, minimalistické riešenie určite nepôsobí rušivo. Čo sa týka funkcionality, disponuje klasickými nástrojmi, počnúc kvalitným spyware-om, končiac funkciou Do Not Track, ktorá funguje obdobne ako Tracking Blocker zmienený v kontexte Avira Antivirus.

AVG Anti-Virus Free Edition na stiahnutie tu


avast! Free Antivirus

V českých reáliách ešte pobudneme vďaka pražskej spoločnosti AVAST Software. Anti-Virus Advanced Set je totiž vyvíjaný už od roku 1988 a že sa im darí pracovať na kvalitnom produkte, svedčia popredné priečky nielen v rámci AV Comparatives. avast! je program, ktorý je de facto kombináciou antivírusových nástrojov s anti-malware ochranou. Nainštalovať ho možno na všetky dostupné verzie systému Windows, najnovší, s označením 8, nevynímajúc.

Užívateľa osloví funkciami ako Software Updater, ktorý sa stará o aktualizovanie nainštalovaných programov, Intelligent Scanner, Behaviour Shield či ochrana proti rootkitom. Nechýba heuristické jadro a hráči ocenia možnosť tichého módu. Ten eliminuje vyskakovanie upozornení počas aktivít, ktoré si vyžadujú celú obrazovku.

avast! Free Antivirus na stiahnutie tu