AMD a jej nepodarené AF

Jednou zo slabín predchádzajúcej generácie grafických kariet od AMD bolo ich anizotropné filtrovanie, pričom prezentácie k novinkám tu sľubovali výrazné zlepšenie. Je tomu skutočne tak alebo si z nás AMD len uťahuje?

O tom, že karty série Radeon HD 6800 sú skutočne zaujímavé, niet pochýb. Vďaka úpravám sa podarilo dosiahnuť veľmi dobrého pomeru výkonu k cene a do večných lovísk tak konečne môže odísť nepodarok menom Radeon HD 5830. Nové karty by tak mali byť na tom výrazne lepšie vo všetkých smeroch:

Web ComputerBase sa však rozhodol detailne pozrieť na pokrok v prípade anizotropného filtrovania, kde prišiel na pomerne zaujímavé zistenie. Aj napriek PR chválam sa kvalita AF vôbec nezlepšila, ba čo viac, je viditeľne horšia. Kvalitu zrovnateľnú s tou, akú ponúka konkurencia je tak potrebné dosiahnuť pri nastavení kvality AF na maximum, čo má samozrejme negatívny vplyv na výkon (približne 5%). Pri starších Radeonoch s použitím ovládačov Catalyst 10.10 je navyše potrebné zmeniť nastavenie pri Catalyst AI, inak je výsledok horší ako s ovládačmi verzie 10.9. AMD sa nám teda pekne vyfarbilo – najskôr to boli Radeony HD 6850 „omylom“ obdarené plným počtom SM a teraz to je veľmi slabý výkon v HAWX 2 a zaujímavo nastavená kvalita AF, vďaka čomu v testoch dosiahli samozrejme pár bodov navyše.


Zdroj: ComputerBase