Image

Apacer Giant ddr3: Triple-channel kit

Dual-channel vychádza z módy. Znižujúce sa ceny DDR3 pamätí sa dostávajú do prijateľných hladín a nadšenci prechádzajúci na platformu Core i7 sa obzerajú po triple-channel kitoch. Oplatia sa?


S príchodom novej platformy Intel X58 pre procesory Core i7, ktorá ma integrovaný trojkanálový pamäťový radič, sa na trhu objavili aj triple-channel pamäťové kity troch DDR3 modulov. Tie sa predávajú väčšinou v kombinácii 3× 1 GB alebo 3× 2 GB. Ešte pred niekoľkými mesiacmi boli DDR3 moduly pre bežného používateľa absolútne nezaujímavé, pretože boli buď pomalé, alebo astronomicky drahé. Medzičasom však ich ceny klesli na rozumnejšiu hladinu, pracovné frekvencie stúpli, no najvýraznejší posun vo výkone oproti DDR2 sa prejavil práve s príchodom Core i7. V troch kanáloch je výkon modulov veľmi vysoký, priepustnosť a odozva pamäťového subsystému sa posunuli do túžobne očakávaných hodnôt a tých, ktorí neustále naháňajú čo najvyššie čísielka, to samozrejme nesmierne teší.
 
Image
 
Dostupný bude aj kit s kapacitou 3× 2 GB. Štandardné časovanie modulov je 8-8-8-24, pričom o chladenie pamäťových čipov sa stará hliníkový heat-spreader v zelenej farbe a s plastovým logom Apacer. V blízkej dobe sa budú čoraz častejšie objavovať modely s vyššími frekvenciami a agresívnejším časovaním, ale napájanie neprekročí 1,65 V, aby vyhovovalo procesorom Core i7. Hoci nastavenie napätia nie je obmedzené ani na jednej súčasne predávanej doske, a pamäte fungujú aj na vyššom napätí bez okamžitého poškodenia procesora, nikto zatiaľ nevie, ako bude takéto nastavenie vplývať na životnosť komponentov v dlhodobejšom časovom meradle.
 
Image
 
Pamäte ukázali svoju silu a dosiahli výborné hodnoty najmä v teste rýchlosti čítania a latencie. Pri hraní sa s frekvenciami sa najmenej menila rýchlosť zápisu, ktorá sa držala okolo hranice 14 000 MB/s. Pamäte sme testovali s procesorom Core i7 965 taktovanom na 3,87 GHz a doskou ASUS Rampage II Extreme. Nevyhli sme sa ani pretaktovaniu, s napätím 1,8 V sme sa dostali tesne nad hranicu 1900 MHz, no napriek tomu neboli pasívy modulov priveľmi horúce, a aj na takomto takte sa pamäte správali stabilne. Ak plánujete prechod na najnovšie procesory Intel a žiadate maximálny výkon, Apacer Giant DDR3-1800 vám ho pomôžu dosiahnuť. Na trhu sa čoskoro objavia aj modely s pracovnou frekvenciou 2000 MHz (a vyšším napätím 1,9 V), v ich prípade však netreba zabudnúť na podporu zo strany základnej dosky.  
 
Image
 
Zapožičal: Apacer, www.apacer.com
Distribúcia: AGEM, www.agem.sk
Cena s DPH: Zatiaľ nestanovená
Záruka: Zatiaľ nestanovená
 
+ vysoký výkon
pravdepodobne vyššia cena
 
Hodnotenie: 9,5
{moscomment}