Apple dosiahol súdny zákaz predaja Samsung tabletov v EÚ (UPDATE!)

Nemecký súd prijal žiadosť korporácie Apple a v predbežnom opatrení zakázal predaj tabletov Samsung Galaxy Tab 10.1 v štátoch Európskej únie okrem Holandska.

Okrem samotného predaja bude mať Samsung zakázané produkt aj propagovať. Katalyzátor tohto sporu Apple a Samsungu bol predovšetkým dizajn zariadenia, údajne však boli napodobňované aj softvérové črty. Samsung Galaxy Tab 10.1 je totiž mimoriadne podobný iPadu, za čo bol nemeckým súdom označený ako plagiát.

Spor sa však ťahá už pomerne dlho. Celú vlnu spustilo Apple, ktoré podalo na Samsung žalobu za dizajnové plagiátorstvo – tablety od Samsungu boli a sú nielen že podobné vzhľadom samotného zariadenia, ale aj ikony v používateľskom rozhraní a ich umiestnenie je podobné tomu v iPade. Následne Samsung reagoval žalobou na Apple za porušenie registrovaných patentov.

Európska únia je druhou „časťou sveta“, v ktorej bol predaj tabletov od Samsungu zakázaný. Podobný trest za plagiátorstvo bol totiž Samsungu udelený už v Austrálii.

Paradoxom na celej veci je fakt, že Samsung je majoritným distribútorom súčiastok pre výrobu produktov Apple.

 

UPDATE:

Oficiálne vyhlásenie spoločnosti Samsung k predbežnému opatreniu nemeckého súdu proti predaju tabletu GALAXY Tab 10.1 v Európe

 

9. augusta 2011 spoločnosť Apple získala od okresného súdu v Düsseldrofe predbežné opatrenie, ktoré bráni spoločnosti Samsung Electronics v predaji prístrojov Galaxy Tab 10.1 v Európe. Dôvodom je údajné porušenie patentu na dizajn.

„Sme sklamaní z rozhodnutia nemeckého súdu, a preto sme okamžite podnikli potrebné právne kroky nielen v Nemecku a v Európe, ale celosvetovo tak, aby sme ochránili naše práva duševného vlastníctva k Samsung Galaxy Tab 10.1. V Českej republike a na Slovensku sme pozastavili závoz do skladov našich distribútorov a operátorov. Samotný predaj koncovým spotrebiteľom zatiaľ nezačal a je dočasne pozastavený. Toto rozhodnutie súdu v Nemecku v žiadnom prípade nemá vplyv na iné súdne konania podané na súde v Európe a vo svete.“

Marek Pšeničný, PR Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o.