Apple MacBook Air – bez konkurencie

Telo z hliníku, extrémne kompaktné rozmery a vysoké rozlíšenie obrazovky. Ultra prenosné notebooky v podaní spoločnosti Apple svoj pôvod určite nezaprú a pritiahnu k sebe každého, kto hľadá nového mobilného spoločníka.

MacBook Air je určite jeden z najkontroverznejších notebookov spoločnosti Apple. Tá sa svojho času vyjadrila, že netbooky nie sú z jej pohľadu nijako zaujímavé, avšak nová generácia Air do tohto segmentu tak trochu smeruje. Dostupné sú tentoraz dve verzie – jedna s uhlopriečkou obrazovky 13,3“ a druhá s „netbookovou“ uhlopriečkou 11,6“. Práve tá menšia verzia zapadá do spomínanej kategórie svojimi rozmermi, avšak hardvérová výbava je z kategórie trochu vyššej. Základ tu totiž tvorí úsporná platforma CULV Intel Core 2 Duo s modelmi rodiny SU a SL. Najpomalší model SU9400 má pracovnú frekvenciu 1,4 GHz a 3 MB L2 cache pamäti, tým najvýkonnejším je model SL9600 s pracovnou frekvenciou 2,13 GHz a 6 MB L2 cache pamäti. Procesory to teda nie sú extrémne výkonné, avšak pre potreby drvivej väčšiny užívateľov by mali postačovať s prehľadom. Operačná pamäť má v základnej výbave 2 GB, čo nemusí byť na prvý pohľad moc, avšak nezabúdajme, že Mac OS X je čo sa nárokov na kapacitu pamäti týka, stále pomerne skromný. Pri pevnom disku nebola iná možnosť, ako vyradiť klasické pevné disky. Pre ne tu totiž nie je dostatok miesta a tak aj v tom základnom modeli nachádzame SSD. To prináša výrazne vyšší výkon, menšiu spotrebu, nulovú hlučnosť, ale zároveň stojí aj za vyššou cenou. Ušetriť síce môžete zvolením 64 GB verzie, avšak to nebude postačovať pre multimediálne zameraných užívateľov. Stačí pár videí, nejaká hudba, záloha iPadu a už sa nebude kam hnúť. Pri grafickej karte nachádzame riešenie od spoločnosti NVIDIA v podobe modelu GeForce 320M, ktorý síce nepredstavuje výkonnostnú špičku, ale menej náročné hry zvládne bez problémov.

 

Po konštrukčnej stránke nemáme k novému Air prakticky žiadne výhrady – hliník je jednoducho výrazne lepšou voľbou ako klasický plast. Vďaka energeticky úsporným komponentom má notebook extrémne malú hrúbku, ktorá sa pohybuje od 0,3 do 1,7 cm. Aj napriek tomu je chladenie zvládnuté vynikajúco a počas bežného používania sa notebook nijak neprehrieva a hlavne je veľmi tichý. Pri aktívnom využívaní (napríklad strih videa) sú teploty samozrejme vyššie, avšak to je všeobecne známa vlastnosť všetkých hliníkových Apple produktov. MacBook Air by však bez Mac OS X bol len perfektne prevedeným (mini)notebookom. Až s týmto systémom sa totiž z neho stáva priam dokonalý ultraprenosný spoločník. Uspanie notebooku či jeho následné prebudenie je skutočne otázkou dvoch – troch sekúnd a k jeho vypnutiu sa dostanete skutočne len vo výnimočných prípadoch. Systém má totiž vynikajúcu správu prostriedkov a tak aj len 2 GB postačia na to, aby ste ho počas celého pracovného týždňa nemuseli reštartovať s dôvodu nižšej stability.

Nový MacBook Air nás určite nesklamal. Okrem už klasicky vynikajúcej konštrukcii to je použitie displejov s vyšším rozlíšením, čo prináša vyšší komfort pri práci a zábave. Zmenou prešiel touchpad, ktorý je zhodný s tým, ktorý nájdeme u jeho väčších bračekov. Môžete sa tak tešiť na viacdotykové ovládanie s rotáciou, či približovaním. Bezproblémové je prehrávanie Full HD videa, keďže sa vo vnútri nachádza grafická karta NVIDIA so špecializovaným video procesorom. Výdrž pri práci na batériu dosahuje až siedmych hodín, čo však určite nie je na tak úspornú platformu vysoká hodnota. Na druhú stranu má notebook extrémne malú hmotnosť a kvôli rozmerom nebolo možné použiť batériu s nadpriemernou kapacitou.

 

Zapožičal: Apple, www.apple.sk
Cena s DPH: od 999 €

+ Konštrukcia, dizajn, rozmery
– cena

MacBook Air
Procesor: Intel Core 2 Duo SU9400 až SL9600 * Čipset: Intel GS45 * Grafický adaptér: NVIDIA GeForce 320M * Displej: 11,6” 1366×768 / 13,3“ 1440×900, lesklý povrch * Pamäť: 2 GB DDR3, 1066 MHz * Pevný disk: 64 až 256 GB SSD * Rozmery: 30,0×19,2×1,7 / 32,5×22,7×1,7 cm * Hmotnosť: 1,06 / 1,32 kg * Wi-Fi, BT 2.1, 2× USB 2.0, Mini DisplayPort, SD CardReader, WebCam