Apple Magic Mouse

Apple Magic Mouse sa síce nezaraďuje k absolútnym novinkám, avšak vďaka svojmu z časti revolučnému konceptu si určite zaslúži pozornosť aj niekoľko mesiacov po svojom uvedení.

Čo spoločnosti Apple nemôžeme zaprieť, je neustála snaha prinášať na trh inovatívne riešenia. Samozrejme nie vždy sa toto úsilie stretlo s vytúženým výsledkom, avšak keď sa im podarilo trafiť do čierneho, tak to skutočne stálo za to (za všetko hovorí fenomén iPod). Nová myš s lákavým označením Magic Mouse tak logicky prilákala pohľady množstva užívateľov, nakoľko tak dizajnovo podarený produkt na trhu ľahko nenájdeme. Na klasickú myš ako ju poznáme sa ponáša len vo svojom základe a skôr by sme ju prirovnali k ukážkovej tvorbe popredného dizajnérskeho štúdia na tému budúcnosť. Samotná myš je až netypicky plochá, čo môže na začiatku budiť obavy o zvládnutie ergonómie. Predsa len pekne vyzerajúce, ale nepoužiteľné doplnky sme tu už mali a veríme že nielen z nášho pohľadu je ergonomicky nezvládnutá myš vhodná maximálne do vitrínky.

Našťastie tieto obavy z nás opadli okamžite po uchopení myšky do ruky – netypický dizajn je tu dobre premyslený a použité materiály sú veľmi kvalitné. Vrchná časť je tvorená z priehľadného materiálu, spodok zas z pevného hliníka. Vďaka symetrickému dizajnu tu navyše odpadá problém pre ľavákov – myš sa totiž ovláda rovnako dobre či už ju držíte v pravej, alebo v ľavej ruke. Na spodnej strane ešte logicky nemôžu chýbať teflónové časti pre plynulý pohyb po povrchu, pričom prípade tejto myši majú netypický tvar „koľajničiek“.

Neznamená to však žiadny problém a nakoľko Apple Magic Mouse nie je ani profesionálnou hráčskou myšou, tak toto riešenie plne postačuje (a rovnako dobrá je aj citlivosť použitého laserového snímača). O napájanie sa starajú dve tužkové batérie, pričom pri použití kvalitných alkalických modelov by ste si s nimi mali vystačiť minimálne mesiac aktívneho používania.

Pred prvým použitím je samozrejme potrebné spárovať myš s vašim Mac prístrojom. Ako komunikačné rozhranie zvolil výrobca Bluetooth, čo so sebou prináša na jednej strane mierne vyššiu energetickú náročnosť, na strane druhej vás to však odbremení od rozličných káblov a nutnosti zapájania prijímača do tela prístroja. Samotné spojenie myši s prístrojom je jednoduché a intuitívne a nič vám nebráni si vychutnať nový systém ovládania. Ten je založený na veľkej dotykovej ploche, ktorá však dokáže spracovať viacej dotykov naraz (Multi-Touch systém).

Na myške tak nenájdete žiadne tlačidlo veľká časť jej povrchu je vlastne taký štýlový touchpad. To samozrejme nie je z našej strany žiadna výhrada, ale len konštatovanie zaujímavého nápadu. Na tento systém používania sa dá veľmi rýchlo zvyknúť a aj keď sme spočiatku mali mierne obavy o použiteľnosť tohto riešenia, tak sme nakoniec boli veľmi milo prekvapení. Systém rozpoznávania dotykov je totiž veľmi inteligentný a tak môžete mať bez obáv palce položené na tejto ploche a až ich nadvihnutím sa aktivuje rozpoznávanie dotykov.

To najzaujímavejšie však prichádza až s pokročilým ovládaním, ktoré vám vo výsledku výrazne zvýši ergonómiu práce. Na myške však nenájdete nielen klasické a doplnkové tlačidlá, ale napríklad ani obľúbené skrolovacie koliesko. Vďaka už spomínanému Multi-Touch systému sa skroluje len jednoduchým posunom palca po povrchu myšky, pričom nie ste limitovaný na jej stred, ale tento pohyb môžete robiť na celej dotykovej ploche, ktorá začína na hornej časti a končí až pri nahryznutom jabĺčku. Na tento typ ovládanie sme si zvykli prakticky okamžite a až na pár prvotných prehmatov si ho nemôžeme vynachváliť. Ďalšou funkciou je krok vpred a naspäť, čo oceníte hlavne v prípade práce s internetovým prehliadačom.

Magic Mouse tak predstavuje veľmi zaujímavý produkt, ktorý dokáže zaujať už hneď na prvý pohľad. Aj napriek netypickému dizajnu prináša veľmi dobrú ergonómiu práce a netradičný systém ovládania. Samozrejme ten nie je optimálny pre hranie akčných hier, avšak myš ani nie je na to určená a tak to nepovažujeme za výraznejšiu nevýhodu. Trochu však zamrzí absencia doplnkových tlačidiel a s tým spojená nemožnosť využívať niektoré funkcie systému. Naše finálne slová sú však veľmi pozitívne, nakoľko sme si na myš zvykli prakticky okamžite, práca s ňou bola veľmi príjemná a ak vám teda nevadia už spomínané nedostatky, určite neváhajte s kúpou.

Apple Magic Mouse
Cena 79 €
+ zaujímavý dizajn, systém ovládania
– nevyužitie všetkých možností Multi-Touch systému
Hodnotenie: 9,1