Image

ASUS Eee PC: Drobček do každého vrecka

V redakcii máme nového miláčika! Každý chce chytať nový ASUS Eee PC. Riešime preto otázku: je to najchutnejší notebook všetkých čias?


Približne v dobe, keď začali z výrobných liniek schádzať prvé lacné notebooky pre deti z tretieho sveta (OLPC – jeden laptop pre každé dieťa), sme sa dočkali aj ďalšej zaujímavej novinky, v tomto prípade však určenej pre bežný trh. Namiesto špecifického riešenia pre rozvojové krajiny, v ktorých je hlavným limitom pre rozvoj informatiky a vzdelania nedostatok financií, slabá energetická infraštruktúra a naozaj nehostinné podmienky s vysokou teplotou a prašným prostredím, prichádza firma ASUS s prístrojom, ktorý po dlhej dobe redefinuje pojem notebook.
 
Image
 
Koncept lacného, ale zároveň aj použiteľného notebooku s minimalistickými rozmermi bol až do vzniku OLPC nesplniteľným snom množstva vlastníkov klasických notebookov. Tie mnohokrát limitovali svojho majiteľa rozmermi a hmotnosťou, čo znepríjemňovalo ich časté prenášanie. Alternatívy v podobe PDA či UMPC (ultramobilné PC) narážali na limitovanú funkčnosť a hlavne vysokú cenu, vďaka čomu sa stali zaujímavými len pre úzku skupinu užívateľov. Samotné OLPC je však ako pracovný nástroj nepoužiteľné a biznismen by na pracovnej schôdzke s týmto prístrojom pôsobil tak trochu rozpačito a nedôveryhodne. Do ponúknutej šance v podobe novoobjaveného segmentu trhu sa s až neobvyklou vervou vrhla firma ASUS, v ktorej rukách tak vznikol ambiciózny projekt s neobyčajným názvom Eee PC.
 
Spočiatku bol samozrejme plný pochybností, avšak z pôvodných sľubov toho zostalo pomerne dosť a  negatívami bolo jedine zvýšenie pôvodne až neskutočne nízkej ceny a zmenšenie kapacity RAM pri najnižšej verzii modelu na 256 MB. Prvým dostupným modelom sa stal Eee PC 4G, postupne sa dostávajúci na pulty obchodov v mnohých krajinách. Na naše Slovensko by mal zavítať v priebehu mesiaca január, v mnohých iných štátoch sa však už z neho teší množstvo užívateľov. Predaje lámu rekordy a ku koncu novembra bolo predaných vyše 350 000 kusov, čo je začiatok vcelku pompézny.
 
Hardvér
Očakávať výkon a vlastne celkovo aj zvyšný hardvér, ako ho poznáme z bežných notebookov by bolo prinajmenšom scestné. Už z rozmerov je zrejmé, že im musela byť prispôsobená celá koncepcia tohto riešenia a určite tu nenájdeme výkonný procesor, či bežný pevný disk. Chýba aj optická mechanika, ktorá by sa do tak malého prístroja jednoducho nevošla a jej externá verzia by pre zmenu znamenala výrazné zvýšenie koncovej ceny. Prekvapením sa naopak stáva prítomnosť integrovanej čítačky pamäťových kariet (zvládajúca rôzne odrody formátov SD a MMC, vrátane SDHC) a webovej kamery s fyzickým VGA rozlíšením 640×480 bodov.

Image
 
O výpočtový výkon sa stará nízkoodberový procesor Intel Celeron M ULV 353 s frekvenciou 900 MHz a L2 cache pamäťou 512 kB. Aj keď sa nejedná o práve moc horúci procesor, je tu prítomné účinné a hlavne tiché chladenie. S týmto typom procesora má ASUS už určité skúsenosti z UMPC modelu R2H. Je jasné, že svojim výkonom nebude tento procesor lámať žiadne rekordy, čo sa v konečnom dôsledku od neho ani neočakáva. Poskytuje však dostatočný základ pre bezproblémové fungovanie väčšiny nenáročných aplikácií a jednoduchších hier.
 
Veľkosť operačnej pamäti závisí od konkrétneho modelu a pohybuje sa v kapacitách od 256 MB až po 1 GB DDR2. V prístroji sa nachádza len jeden pamäťový slot, schopný pojať maximálne 2 GB modul. Zvláštnosťou je limitovaná podpora veľkosti tejto pamäti, ktorá je pri štandardne prítomnom operačnom systéme Xandros stanovená na 1 GB, Windows XP je však tohto problému našťastie zbavený. Ak by ste dostali chuť na výmenu (rozšírenie) pamäti, možnosť tu je (použitý je klasický SO-DIMM DDR2 modul), avšak odmontovaním ochranného krytu strácate záruku, čo je pri notebookoch ASUS vec, ktorú by sme určite nečakali.
 
Technologickou špecialitou je vylúčenie klasického pevného disku a jeho nahradenie novinkou SSD (Solid state drive). Kvôli úspore miesta je tento disk napevno spojený so základnou doskou, čo výrazne sťažuje jeho neskoršiu výmenu. Vďaka tomu, že je tento disk zbavený akýchkoľvek mechanických súčiastok, je menej energeticky náročný, odolný voči otrasom a je aj veľmi rýchly. Negatívom je však jeho kapacita, ktorá sa pohybuje v závislosti od modelu medzi 2 až 8 GB. Ceny týchto diskov nie sú najnižšie, a tak napríklad model s kapacitou 32 GB by tento lacný prístroj neúmerne predražil. Alternatívu pre zväčšenie úložnej kapacity predstavujú rôzne USB pamäťové kľúče, či SDHC karty s vysokými kapacitami. Toto je už však dodatočná investícia, predražujúca obstarávaciu cenu notebooku.
 
Image
 
Vďaka použitému čipsetu od firmy Intel drieme v útrobách notebooku integrovaná grafická karta zvládajúca aj 3D akceleráciu. Jedná sa o model Intel GMA 910, umožňujúci však spustenie len tých jednoduchších hier. V spojení s pomalším procesorom na rozlet v novších hrách veľa miesta neposkytuje a hráči by sa tak mali radšej držať pri zemi. Napríklad aj štandardne prítomný Penguin Racer komplexnosťou 3D prostredia neoslní, pri vyšších detailoch je však zjavne nad sily tohto notebooku. O zobrazenie sa stará LCD displej s uhlopriečkou 7“ a rozlíšením 800×480 bodov, ktorého veľkou výhodou sú vynikajúce pozorovacie uhly, nevýhodou však príliš malé rozmery a rozlíšenie nevhodné na aktívnejšiu prácu.
 
Miernym sklamaním je výdrž práce na batériu. V tomto smere boli očakávania pomerne veľké, použité komponenty dávajú predpoklad k hrdinským výkonom, skutočnosť je však mierne odlišná. Pri 4400 mAh batérii je výdrž prístroja pri nenáročnej práci približne 2,8 h a pri 5200 mAh batérii je to približne 3,5 h. Oproti bežným notebookom s nepomerne výkonnejšími procesormi, pevnými diskami a hlavne väčšími displejmi je to mierne sklamanie. Určite sa však dočkáme novších verzií tohto prístroja, ktoré budú založené na rozdielnej čipovej sade a novom procesore, čo bude mať výrazne pozitívny vplyv na výdrž práce na batériu.

Image
 
Softvérová výbava
Pri voľbe operačného systému bol ASUS prezieravý a rozumne zvolil upravený Linuxový systém Xandros. Pre Microsoft pozitívnych užívateľov je tu samozrejme plná podpora systému Windows XP, k jeho inštalácii je však nutná externá optická mechanika. Samotný systém Xandros je pod krídlami firmami ASUS veľmi príjemným spoločníkom. Všetky programy sú už od jeho narodenia nainštalované a logicky rozdelené do skupín, medzi ktorými sa dá prepínať na hornej lište. Prítomný je samozrejme internetový prehliadač, komunikačný program Skype, prehliadač elektronických kníh a hlavne OpenOffice.org pre spracovanie dokumentov. Jednoduchosť a účelnosť celého systému je badateľná aj v tak dôležitých veciach ako je pripojenie do bezdrôtovej siete, pri čom sa nemusíte obávať žiadnych zdĺhavých či zložitých procedúr. Milovníkov filmov poteší prítomný prehrávač multimediálnych súborov zvládajúci aj formát DivX, hráči zas siahnu po prítomných logických hrách, ktoré sú veľmi pekne spracované.

Image
 
Kam smeruje?
ASUS EeePC je vskutku zaujímavý produkt. Za príjemnú cenu štartujúcu niekde pri 9 000 Sk s DPH sa vám do rúk dostane naozaj kompaktný notebook s bohatou softvérovou výbavou. Pre koho je však vhodný a pre koho nie?
 
Určite sa mu potešia všetci tí, ktorí chcú mať notebook stále so sebou, nevyžadujú však vysoký výkon a ani nadštandardnú výdrž práce na batérie. Im poskytne solídny základ pre internetovú komunikáciu, jednoduchú prácu, či občasnú zábavu. Okrem množstva pracovných nástrojom sú tu prítomné aj aplikácie na zábavu, či krátenie dlhých chvíľ, čo ocenia aj užívatelia na cestách. ASUS EeePC predstavuje zaujímavú alternatívu aj pre deti, pre ktoré je to určite vhodnejšie a zároveň aj výhodnejšie riešenie ako klasický počítač alebo notebook. Je veľmi dobre spracovaný, vyzerá naozaj odolne a vďaka SSD disku vydrží aj nešetrnejšie zaobchádzanie.

Image
 
Cez všetku tú krásu, malé rozmery a zaujímavú softvérovú výbavu je tu pár ale. Aj napriek množstvu plusov je EeePC nevhodným kandidátom ako hlavný pracovný nástroj. Pre toto využitie mu chýba väčší displej, objemnejší disk a nepoteší ani klávesnica, ktorá aj keď je spracovaná veľmi dobre, je rozmerovo veľmi malá a je potrebné si na ňu pomerne dlho zvykať.
{moscomment}