ASUS O!Play

ImageMedia boxy sa po počiatočne vysokých cenách stali zaujímavým produktom aj pre bežných užívateľov a s ich výrobou začína koketovať čoraz viac známych spoločností.

S digitálnymi multimediálnymi prehrávačmi prišli na trh najskôr pomerne neznáme firmy, pričom cena týchto produktov nebola práve najnižšia. Svojich obľúbencov si však našli, pričom hlavný podiel na tom mala podpora formátov videa vo vysokom rozlíšení. Blu-ray ripy sú v súčasnosti už pomerne bežným javom a s filmami vo formáte DivX sa už stretol prakticky každý.

 

Image

Klasické stolové DVD prehrávače tak už dávno stratili svoju jedinečnosť a aj keď sa stále snažia zaujať podporou rôznych formátov, ich obľúbenosť v očiach počítačových nadšencov neustále klesá. ASUS sa tak po firmách ako sú Emgeton, Western Digital, Verbatim, A.C.Ryan, či Apacer stáva ďalším značkovým hráčom na trhu s digitálnymi multimediálnymi prehrávačmi. Nakoľko je model O!Play HDP-R1 prvým zástupcom tejto rodiny prehrávačov, tak nás zaujímalo, ako sa tvorcovia popasovali so všetkými nástrahami.

Image

Z pohľadu konštrukcie predstavuje ASUS O!Play ukážkové riešenie nielen vďaka príjemnému dizajnu, ale aj vďaka dobrému spracovaniu. Použité sú tu síce len plasty, avšak ich kvalita je bezchybná a prístroj vyzerá vo výsledku veľmi pekne. So svojimi rozmermi sa radí k tým najväčším prístrojom svojej kategórie a aj keď je v ňom dostatok miesta minimálne pre 2,5“ pevný disk, ste odkázaní len na externé úložisko (USB kľúč, externý pevný disk). Výrobca sa nesnažil natlačiť všetko do jednej krabice a radšej sa rozhodol nepodceňovať dôležitosť chladenia. Použitý čip sa totiž radí k tomu najvýkonnejšiemu a tak by jeho prehrievanie mohlo mať negatívny dopad na celkovú funkčnosť.

Image

Na prednej časti prístroja sa nachádzajú len dve stavové diódy, ktorých svetlo našťastie nie je nijak intenzívne a nebude vás rušiť ani pri nočných filmových večierkoch. Na ľavej strane sa  nachádzajú dva USB porty pre pripojenie úložných zariadení, pričom jeden port je kombinovaný a zvláda aj výrazne rýchlejšie rozhranie e-SATA. Zadná strana prístroja obsahuje konektor pre napájací adaptér, kompozitný výstup (s podsvieteným konektorom pre prenos obrazu), digitálny zvukový S/PDIF výstup, HDMI výstup verzie 1.3 a dokonca aj konektor pre pripojenie do siete LAN.

Image

Image

Podpora formátov je veľmi široká, pričom sa výrobca nesústredil len na video, ale aj na obrázky a hudbu. Svoje obľúbené fotografie si tak môžete pozrieť nielen vo formáte JPEG, ale aj v nekomprimovanom BMP, PNG, GIF a TIFF. Pri zvukových súboroch je podporovaný nielen formát MP3, ale dokonca aj  OGG a bezstratový FLAC. Najdôležitejšia je samozrejme podpora video súborov a ani v tomto smere nás ASUS nesklamal. Okrem bežného SD obsahu (klasické DivX filmy, DVD súbory) totiž nemá najmenší problém s prehrávaním videa vo vysokom rozlíšení (1080p), pričom zvládne obľúbené mkv a aj nechránený Blu-ray stream. Pri našich testoch sme nenarazili prakticky na žiadny problém a prístroj hravo zvládol nielen Full HD video, ale aj DivX súbory s extrémne vysokým bitrate. Jediným problémom sa však stalo zobrazenie titulkov, konkrétne diakritiky. Veríme však, že tento problém bude odstránený pri novom Firmware. V dobe testovania bola na stránkach výrobcu dostupná verzia 1.07p, ktorá však spomínanú diakritiku ešte neriešila.

Image

Užívateľské rozhranie  nijak netrpí syndrómom nového produktu a dokonca aj v prvej verzii Firmware fungovalo prakticky všetko na výbornú. Grafické spracovanie je príjemné, prehľadné a pohyb v menu je celkovo veľmi svižný. Dodávané diaľkové ovládanie sa síce svojim dizajnom neradí medzi špičku, svoju úlohu si však plní veľmi dobre. Nakoľko prístroj neumožňuje integráciu pevného disku, tak sa tu okrem USB a e-SATA konektorov nachádza aj LAN konektor, umožňujúci prepojenie s domácou sieťou. Nič vám tak nebráni v použití čoraz obľúbenejších NAS a nie ste odkázaní len na externé pevné disky, či USB kľúče.

Image

Celkovo sa tak jedná o veľmi vydarený produkt, ktorému sa vyhla väčšina pôrodných bolestí. Zaujme vás určite svojou rozumne zvolenou cenou, množstvom podporovaných formátov a poteší aj tých, ktorí sledujú spotrebu elektrickej energie. Pri prehrávaní Full HD videa z externého pevného disku sme totiž namerali len 18 W, čo je výrazne menej ako aj pri tom najúspornejšom HTPC. Vo vypnutom stave si prístroj berie 6 W, čo síce nie je veľa, avšak pri dlhodobejšom vypnutí je rozumné ho úplne odpojiť od elektrickej siete.

Zapožičal: ASUS, www.asus.cz
Cena s DPH: 119 €
Záruka: 24 mesiacov
+ cena, podpora formátov, e-SATA a LAN
– problematická diakritika
ASUS O!Play HDP-R1
Podporované formáty: MPEG1, MPEG2, XviD, VC-1, H.264, JPEG, BMP, TIFF, PNG, MP3, WAV, FLAC, OGG * Maximálne podporované rozlíšenie: 1920×1080p *  Rozmery: 18,1×12,5×4,8 cm * Hmotnosť: 491 g
Hodnotenie: 8,5