Image

ASUS P535: Komplexný mobilný asistent

Uvažujete o kúpe nového (ale aj použitého) osobného elektronického asistenta alebo len meníte svoj súčasný „artefakt“ za nový a neviete sa rozhodnúť?


Tentoraz sme si za cieľ nášho testu zobrali charakteristického predstaviteľa prechodu medzi multimediálnou a business triedou, ktorý spĺňa všetky požiadavky na mobilitu, multimédiá ako aj konektivitu. Nech sa páči, zoznámte sa, ASUS P535.
 
Image
Práve značka ASUS sa so svojimi modelmi PDA snaží pokryť celú oblasť spotrebiteľského trhu s rôznorodými požiadavkami. Tento fakt badať najmä na posledných kusoch modelov PDA, respektíve MDA, ktoré okrem atraktívnych parametrov a dobrej vybavenosti ponúkajú ešte zaujímavejšie ceny, o ktorých si dovolíme tvrdiť, že sú bezkonkurenčné. Dôkazom toho je napríklad procesor s frekvenciou 520 MHz, ktorý v plne vybavenej triede MDA má len zbytkové zastúpenie, a to z dôvodu predpokladaného malého využitia takejto výpočtovej sily. Ak však chcete byť všestranný a využívať všetky dostupné služby naplno a permanentne, 400MHz vám bude stačiť len sťažka.
 
Image
Po predstavení predskokana ASUS P525 spred niekoľkých rádov mesiacov, bolo rozhodnuté, že v nastolenom výkonnostnom trende sa bude pokračovať. Nepriamy nástupca P535 dostal do vienka rovnaký podtaktovateľný procesor Intel PXA270 s frekvenciou 520 MHz .  Ak sa máme zaoberať tým, ktorý z dvoch modelov je nástupcom priamym (P526 a P535), nie je to až tak jednoznačné, nakoľko P526-ka je oslabená o výpočtovú silu, zato si však necháva charakteristický dizajnové (a v podstate aj funkčné) prvky s dodatkom GPS prijímača. Späť však k podstate nášho testu.
 
Za relatívne vysokú cenu (vyše 16 000 Sk v základnej verzii bez navigácie iGO) sa nemusíte báť, že by ste sa nedočkali maxima. Už po rozbalení prístroja zo škatule nám dáte iste za pravdu. Okrem parádneho PDAčka a manuálov váš pohľad potešia handsfree slúchadlá, stylus, baterka a v neposlednom rade aj kompletná cestovná výbavu do auta – jedná sa o autonabíjačku a pozor, vysokokvalitný teleskopický stojan (ktorého cena sa samostatne pohybuje v rovinách 15-tich „kilečiek“).
 
Image
Prvý dojem z uchopenia 535-ky (ktorá okrem iného výborne sedí v ruke) môže byť klamlivo zavádzajúci, keďže krehké plasty sú zatiaľ stále dominujúcim materiálom. Zadný kryt ochraňujúci 1300 mAh Li-Ionovú batériu sa ani po dlhej dobe používania nestáva otravnou vŕzgajúcou atrapou. Rovnako sú na tom aj všetky ostatné použité plasty, ktoré ani zub času nepripraví o ich lesk. Vysokokontrastný špičkový displej s 65 tisíc farbami a rozlíšením 240×320 pixelov je sofistikovane zasadený hlbšie do tela prístroja, aby sa tak predišlo jeho poškriabaniu pri neopatrnom odkladaní do puzdra. Vrch prístroja (z ľavej strany od reproduktora) zdobí drobná notifikačná ledka indikujúca aktuálny status. Spodná časť obsahuje 6 v tme dobre osvetlených tlačidiel, z ktorých dve sú určené pre prijímanie a ukončovanie hovorov. Po bokoch sa nachádza aj množstvo „gombíkov,“ ktorými je možné prístroj zapínať, ako aj ovládať hlasitosť, fotoaparát, rekordér.

Image
 
Nechýba tu ani veľmi užitočný blokovací posuvník HOLD a samozrejme tlačidlo softreset. Chrbát tohto krásavca je zdobený nenápadným , zato však kvalitným, reproduktorom, konektorom pre externú GPS anténu a dvojmegapixelový foťákom s autofocusom a vysokosvietivou nasvetľovacou diódou, ktorá spektrum svojho pôsobenia rozširuje aj o dosvetľovanie tmavých miest v prípade potreby. Kvalita fotografií je v celku uspokojivá, (vo svojej kategórii prekonáva konkurenciu) ale popravde povedané, nečakajte zázraky. Prepojenie P535 s PC je riešené cez univerzálny miniUSB, ku ktorému netreba žiadne špeciálne káblovanie. Menším sklamaním bola prítomnosť 2,5-kového jacku, pre ktorý existuje len veľmi malé množstvo kvalitných stereofónnych sluchátok. Riešiť to však je možné prídavnou redukciou na 3,5“ jack. V tomto prípade však odporúčame káblovú redukciu, ktorá je na rozdiel o pevného redukčného „kolíka“ flexibilnejšia a PDA vystavuje poškodeniu len minimálnou mierou.
 
Image
Z technických špecifikácií prístroja musíme podčiarknuť spomínaný 520 MHz procesor, ktorý v tejto triede nemá obdobu, a navyše prítomnosť GSM a GPS prijímača s najkvalitnejším SiRF Star III. modulom je len očakávanou čerešničkou. Wi-Fi modul od Broadcomu prináša očakávaný vysoký kvalitatívny štandard a má čo to povedať aj po softvérovej stránke vrámci rôznorodých nastavení. Po pamäťovej stránke to však nie je žiadna sláva. Ponúkaných je štandardných 64MB systémovej a 256 MB úložnej flash pamäte. Práve toto hodnotíme ako jednu zo slabín prístroja, nakoľko 64 MB RAM už dnes nemá budúcnosť najmä pri takej hardvérovej výbave ako je tomu u P535. Pre rozšírenie kapacity úložnej pamäte je pripravený slot na drahšie miniSD karty bez podpory SDHC (flashnutím ROMky je možné túto vlastnosť pridať).

Image
 
Integrovaný GPS prijímač je najkvalitnejším vo svojej triede, preto sme do jeho testu pristupovali so značnými očakávaniami, ktoré aj do bodky splnil. Aj keď v budovách  s niekoľko centimetrovými múrmi sa signál hľadá ťažko, nemožno to bez externej antény ani vyžadovať. Koniec koncov na hľadanie šéfovej kancelárie GPS vyvinuté nebolo. Pozornosti neujdú ani nadimenzované profily pre podtaktovanie procesora, ktoré sú skôr výhodou ak túžite po dlhšej pracovnej dobe,  ale… Je len menším prekvapením, že v prípade safe módu (dynamic switching), sme nezaznamenali oveľa vyššiu výdrž batérie ako pri full performance. Preto výhody v tomto riešení hľadať skôr ťažko.
 
Image
 
Telefonická GSM časť je rovnako dobre spracovaná, avšak nejaké tie problémy a nedostatky sa vyskytnú pri základnej verzii firmvéru aj tu. Prvým z nich je menší delay pri uskutočnení hovoru, kedy na začiatku, asi jednu až dve sekundy, nie je počuť náš hlas na druhej strane. Táto softvérová chyba by mala byť vyriešiteľná prepálením najnovšieho firmvéru. Ďalšou dostatočnou nevýhodou (najmä pre zarytých „Palmistov“) je len softvérová klávesnica, ktorá v mnohých prípadoch nie je postačujúca a hlavne dostatočne flexibilná. Písanie na nej je preto o čosi pomalšie, a to aj po niekoľkomesačnom využívaní takéhoto riešenia. Zjednodušenie a zrýchlenie stávajúceho písania je v tomto prípade riešiteľné len nejakým advanced softvérom (napríklad tisíckorunový InterWrite). Na trhu sa je možné nájsť dve farebné variácie (sivá a biela) a niekoľko vybavenostných úrovní, v ktorých sa P535-ka ponúka. Ak chcete mať PDA aktuálne aj z pohľadu operačného systému, budete radi najnovšiemu Windows Mobile 6.
 
Záverom len nadhodíme, že kúpu MDA ASUS P535 určite nebudete dlhú dobu ľutovať, pretože konkurenta v takejto silnej kategórii a rovnovážnej cene je možné hľadať len ťažko. Poľutovania hodná je však absencia technológie EDGE a 3G. Preto, ak vám tieto technológie chýbať nebudú, netreba viac váhať a Hor sa do nakupovania!
{moscomment}