Pioneer predstavil portfólio noviniek na rok 2011 – AV receivery

Nová rada high-end AV receiverov SC-LX85, SC-LX75, VSX-LX55 a VSX-2021 je postavená na zvuku v štúdiovej kvalite, kvalitnom HD videu, všestrannej konektivite (najmä s Apple iPod/iPhone/iPad) a komfortnom ovládaní. AV receivery sú vybavené USB/video káblom pre iPhone, iPad a iPod touch, ktorý umožňuje rýchle „plug and play“ bez potreby akejkoľvek dokovacej stanice. To umožňuje prehrávanie hudby a videí priamo z vášho zariadenia, vrátane prezerania fotografií. Na spojenie s týmito mobilnými zariadeniami slúži technológia Apple AirPlay, vďaka nej môžete počúvať hudbu zo svojej domácej siete prostredníctvom domáceho kina.

AirPlay vyžaduje iTunes 10, alebo vyšší. Pre streamovanie zo zariadení iPod touch, iPhone alebo iPad je potrebný operačný systém iOS 4.2. Albumy či piesne môžu byť zobrazené buď na pripojenom monitore, alebo televízore. Prevodník Pioneer (AS-WL300) bezdrôtovej siete LAN je súčasťou modelov SC-LX85, SC-LXC75 a VSX-LX55. Pri zariadení CSX-2021 ho máte k dispozícii v rámci voliteľnej výbavy. Funkcia Air Jam1 určite očarí hostí na vašej párty. Rôzni hostia, rôzne chute, rôzny hudobný vkus, v každej miestnosti budete preto potrebovať iný hudobný štál. S bezplatnou aplikáciou Air Jam dostupnej na App Store môžete pomocou voliteľného AS-BT Bluetooth adaptéra spárovať až štyri audio zariadenia a na každom z nich prehrávať inú hudbu alebo vytvoriť spoločný playlist. Každé pripojené zariadenie zobrazí zoznam skladieb a vy si len vyberáte ktorý „song“ sa bude hrať. Domáce kino máte pod kontrolou vďaka aplikácii iControlAV2. Táto aplikácia umožňuje ovládanie hlasitosti, basov, vyváženie a nastavenie miestnosti. Ďalšími funkciami sú grafické znárornenie pred a po kaibrácii (MCACC – Auto Multi-Chanel Acoustic Calibration) miestnosti a nastavenia zvuku, ktoré umožňujú vlastné nastavenie ekvalizéra na obrazovke. iControlAV2 umožňuje dokonca aj ovládanie Blu-ray prehrávača pripojeného ku kompatibilnému Pioneer Blu-ray a je takisto zadarmo dostupná na App Store (pre iPod, iPhone a iPad). Streamovanie hudby je mimoriadne jednoduché prostredníctvom AirPlay, Bluetooth, alebo aj DLNA. Bezdrôtová sieťová funkcia DLNA v1.5 umožňuje pripojenie k zariadeniam cez Ethernet alebo AS-WL300 (bezdrôtového LAN konvertora). Vďaka nej je možné sťahovanie a prehrávanie hudby vo vysokom rozlíšení (až do 192KHz/24-bit). Audio je možné streamovať a ovládať cez AV prijímač Pioneer napríklad zo smartphonu, ktorý podporuje UPnP/DLNA media servery a Renderer.

Streamovať audio formáty bezdrôtovo môžete navyše aj z akéhokoľvek A2DP Bluetooth mobilného zariadenia alebo osobného počítača. Keď vás omrzí vlastná hudobná zbierka, AV prijímače Panasonic obsahujú aj tuner pre internetové rádio, vďaka čomu si vychutnáte aj skladby mimo vášho playlistu.

Nový rad AV receiverov je dokonalým doplnkom pre domáce kino. Každý model je vybavený HDMI (v1.4 s 3D a ARC) pripraveným prejsť na 3D obsah z 3D Blue-ray disku, alebo z 3D káblového, či satelitného vysielania do kompatibilného zariadenia. Systémy obsahujú aj technológiu fázovej kontroly, ktorá prekonáva fázový posun medzi kanálmi a výrazne zlepšuje multi-kanálový zvuk. Navyše kompenzuje fázový posun v celom pásme v sieti multi-kanálových reproduktoroch. Zaisťuje aby zvuk dorazil k poslucháčovi v dokonalej synchronizácii. Automatická viackanálová akustická kalibrácia (MCACC – Auto Multi-Chanel Acoustic Calibration) funguje rovnakým spôsobom ako profesionálna aparatúra zvukára, čo umožňuje používateľom automaticky upraviť nastavenia reproduktora UPS a vyladiť svoj systém.

Výbavou AV receiverov je HD Audio, ktoré slúži na dekódovanie všetkých bežných HD audio formátov vrátane DTS-HD Master Audio a DTS Neo X (SC-LX85 a SC-LX75), rovnako aj Dolby TrueHD a Dolby ProLogic IIz. Nové modely vytvárajú zvukové pole a pridávajú virtuálnu hĺbku zvukového poľa medzi „surround“ reproduktormi a zvukového poľa predného reproduktora. Štandardom u všetkch štyroch modelov je Precision Quartz Lock System (PQLS). Pri použití s kompatibilným Pioneer Blu-ray prehrávačom pripojeným cez HDMI eliminujú skreslenie zvuku zapríčinené meraním chyby (vibrácie), vďaka čomu získame kvalitný dynamický zvuk. Aj komprimovaný zvuk môže byť kvalitný.

ASR – Advanced Sound Retriever kompenzuje kvalitu komprimovaného zvuku vo formátoch MP3, AAC alebo WMA a konvenčné multi-kanálové zvukové stopy ak je Dolby Digital alebo DTS. Táto pokroková technológia pracuje s akýmkoľvek zvukom komprimovaného digitálneho zdroja a navracia im hĺbku a živosť. Podobné výhody dosahuje aj Sound Retriever AV, zlepšujúce kvalitu technológie Bluetooth, ktorá obnovuje akustický tlak a hustotu a zároveň znižuje prenos hluku. Auto Sound Retriever automaticka optimalizuje ASR algoritmy, aby úroveň kompresie čo najviac zodpovedala zdroju signálu. Jej účinnosť je pozorovateľná najmä pri prepínaní medzi internetovými rádio stanicami s rôznymi prenosovými rýchlosťami. Kolísanie hlasitosti (napríklad pri reklamách alebo jednotlivých rádio staniciach) cez digitálne audio stopy kompenzuje technológia ALC – Auto Level Control. Doplnková funkcia Smoother Stream redukuje šum a zjemňuje detaily videí, ktoré boli pre účely streamu komprimované Pioneer nezaostáva ani v kvalite videa. S rozlíšením 1080p / 24 fps doplneným o 36 bit HDMI Deep Colour poskytuje ohromujúcu čistotu a hĺbku farieb.

Kompatibilita s rozhraním HDMI verzie 1.4a zaručuje 3D obsah vysielania, môžnosť hrať hry a domáce kino môžete spracovať s rozlíšením 1080p. Technológia „Advanced Video Adjust“ optimalizuje video-signál podľa pripojenej obrazovky, napríklad k plazme, LCD alebo k projektoru. Špecialitou je automatické nastavenie obrazu podľa nameraných MCACC parametrov. Obraz sa upraví podľa vzdialenosti od obrazovky a počtu divákov tak, aby som optimálny aj pre náročných.

AV prijímače VSX-LX55 a VSX2021 sú k dispozícii už teraz. Na modely SC-LX85 a SC-LX75 si počkáme do septembra 2011.