Image

Bezpečný dáždnik pre domácnosti

Hrozby na internete sú čoraz účinnejšie a sofistikovanejšie. Všetko preto smeruje k jednotnému bezpečnostnému riešeniu pre všetky typy nástrah.

Existuje mnoho programov, viac či menej úspešných, ktoré dokážu ochrániť počítač pred nechcenou infekciou, ktorá na nás číha pri používaní internetu. Je jasné, že každý užívateľ si časom sám zodpovie otázku, ktoré bezpečnostné riešenie je pre neho najlepšie, ale ak to myslíte s ochranou aspoň trochu vážne, tak zrejme siahnete po nejakom platenom riešení. My sa bližšie pozrieme na produkt Kaspersky Labs, konkrétne Kaspersky Internet Security 6.0. Inštalácia prebieha bez problémov, ak máte však v počítači nainštalovaný iný nástroj na ochranu počítača a bol by nekompatibilný s práve inštalovaným, Kaspersky vás upozorní, že ho odinštaluje. Po samotnej inštalácii naskočí sprievodca nastavením programu, ktorý vás pozve na prehliadku programu a ponúkne vám možnosť prípadného update alebo výber hesla pre zabezpečenie. Ak si produkt nechcete hneď aktivovať, môžete skúsiť 30-dňovú trial verziu. Po dokončení sprievodcu a reštarte systému máte program pripravený na použitie.

Image

Čo vás určite hneď osloví je veľmi pekné a prehľadné užívateľské prostredie. Po kliknutí na nastavenia, si môžete nastaviť automatické spúšťanie programu a ochranu, ktorú si prajete. Môžete si nastaviť File Anti-Virus, Mail Anti-Virus, Web Anti-Virus, pre každé z toho bezpečnostný stupeň a akciu, ktorú má program vykonať, samozrejme nechýba možnosť jednotlivé položky úplne vypnúť.

Ďalej tu nájdeme nastavenie Proaktívnej ochrany, ktorá sa stala akýmsi štandardom bezpečnostných riešení pre najnovšie hrozby, pomocou nej sa program snaží vyhodnotiť škodlivý kód a zabrániť prístupu k súborom na disku. Môžeme tu nastaviť analýzy aktívnych procesov, ochranu registrov, či ochranu Office programov. Nechýba položka Anti-Spyware so zabudovaným Anti-Phishingom, Anti-Bannerom, či blokovaním Pop-up okien. Posledné dve položky čo sa ochrany týka sú Anti-Hacker a Anti-Spam. Nemenej dôležitou položkou je nastavenie skenovania kritických miest, počítača, či spúšťaného objektu, nechýba voľba separovania súborov ktoré chceme skenovať, či už všetky archívy, vložené objekty, alebo rozobrať email formáty. Nechýba možnosť nastavenia aktualizácii programu, denník chybových hlásení a upozornení, či nastavenie vzhľadu.

Image

Kompletné skenovanie môže trvať aj niekoľko hodín, ak ste nemali predtým nijakú ochranu, určite sa takáto kontrola vyplatí. Program takmer nezaťažuje procesor a berie si menej ako 5 MB pamäte. Ak je však spustené skenovanie, pamäte si odkrojí o niečo viac, v našom prípade to bolo 20 MB, navyše procesor je už v tomto prípade zaťažený na 20, niekedy až 30 % (Athlon 64 3200+). Skenovanie sa dá kedykoľvek dočasne zastaviť a potom v hlavnom okne dodatočne pustiť znovu, pričom o všetkom nás informuje okno umiestnené vľavo dole. Toto okno nás, pochopiteľne, upozorňuje aj na nájdené hrozby a infiltrácie. Ku hlavným kladom teda patrí prívetivé užívateľské rozhranie a intuitívne ovládanie, veľké možnosti nastavenia, nechýba žiadna z technológií, ktoré by mohol domáci užívateľ potrebovať, jediným nedostatkom sa tak javí iba to, že sa zaň musí platiť.

Image

Základné rozdiely medzi špičkovými antivírusmi spočívajú v rýchlosti a úspešnosti, s akou si poradia s novými vírusmi, ktoré sa rýchlo šíria. Kaspersky Internet Security má všetky predpoklady patriť k najlepším. Ak máte záujem o porovnanie s ostatnými, odporúčame stránku http://virusscan.jotti.org, kde si môžete porovnať 18 antivírusov v zaujímavom projekte. Každý si môže odoslať súbor a otestovať ho, alebo si len pozrieť posledný infikovaný súbor, a to ako si s ním jednotlivé programy poradili.

[+] ochrana pred všetkými druhmi hrozieb
[+] podpora Windows Vista
[+] jednoduché a intuitívne ovládanie
[–] pomerne vysoká cena

Zapožičal: Kaspersky, www.kaspersky.com
Cena s DPH: 2373 Sk

Trhový sprievodca (ceny s DPH):
Panda Antivirus 2007, 1437 Sk (1 rok)
AVG Internet Security, 1537 Sk (1 rok)
ESET NOD32 Antivirus Standard Edition, 1900 Sk (1 rok)

Kaspersky Internet security 6.0
Systémové požadavky: Windows XP/Vista * Počítač s procesorom Pentium 500 MHz alebo výkonnejším * 128 MB RAM * 50 MB voľného miesta na pevnom disku pre inštaláciu

{moscomment}