Image

„Bezplatná“ náplasť na deravý systém

Tentoraz sa pozrieme na takmer legendárny (avšak čerstvo inovovaný) nástroj od spoločnosti Lavasoft, riešiaci neduhy v oblasti spyware, Ad-Aware 2007 Free.

Tak ako samotný názov naznačuje, ide o bezplatné riešenie, avšak treba podotknúť, že k plnej funkčnosti všetkých súčastí je potrebné zakúpiť si verziu Plus, respektíve Pro. Prednedávnom sme vám predstavili antivírus od spoločnosti Kaspersky Labs. Samotná antivírusová ochrana nie je zlá, avšak v mnohých prípadoch pre úplný pocit bezpečia jednoducho nestačí. So zoznamom a popisom jednotlivých súčastí nového Ad-Aware pravdepodobne nie je potrebné užívateľa s priemernou angličtinou bližšie zoznamovať. Ak by sa však našiel niekto, kto nie je pevne rozhodnutý o tom, či program vyskúšať alebo nie, veríme, že stručný zoznam kladov a záporov ho privedie k ucelenému názoru.

[+] Klady:
Začať by sme mali pravdepodobne spotrebou systémových prostriedkov, ktoré sú využívané na chod aplikácie. Príjemným prekvapením oproti minulej verzii je, že spotreba pamäte sa znížila z približne 37 MB na 32 MB. Zmena nastala taktiež v grafickom užívateľskom rozhraní, ktoré sa stalo o kúsok prívetivejšie a sčasti takpovediac skinovateľné, hoci je zatiaľ možné vyberať iba z dvoch farebných tém (základná modrá, červená). Všetky súčasti sú taktiež usporiadané do podkategórií a záložiek, čo prospieva celkovej prehľadnosti. Možnosť TrackSweep slúžiaca na vymazanie „stôp“ po surfovaní pozná iba tri najznámejšie prehliadače (Internet Explorer, Firefox a Opera), čo by však malo väčšine užívateľov stačiť. K dispozícii je možnosť vymazania cache, cookies, histórie, alebo aj naposledy zadávanej URL. Update Manager ponúka rozšírenú možnosť voľby sťahovaných aktualizácií.

[–] Zápory:
Veľké množsto súčastí programu je vo verzii Free nefunkčných. Tu je ich stručný zoznam:
Scheduler – Slúži na konfiguráciu najbližšieho automatického skenovania systému.
Custom Scan – Umožňuje prístup ku konfigurácii skenovaných súčastí systému.
Ad-Watch – Obsahuje súhrn služieb zabraňujúcich napríklad zmene v systémových registroch alebo spúšťaniu identifikovaných infiltrácií.
Tools & Plug-Ins – Poskytuje najmä monitorovanie a správu všetkých bežiacich procesov.

Užívatelia „nového“ Windows Vista si na neistý debut Ad-Awaru pre tento operačný systém budú musieť ešte počkať. Pri používaní pomerne často narazíte na tuhnutie aplikácie a naozaj nedokončený je spomínaný Update Manager, ktorý má pomerne veľké problémy sám so sebou.

Záver:
Zaujímavo pôsobiaca „freewarová“ inovácia známeho antispyware softvéru prináša okrem prívetivejšieho používateľského rozhrania aj množstvo nefunkčných súčastí, prístupných až po zakúpení verzie Plus alebo Pro. Testovaná Free verzia 7.0.1.5 aj napriek novému imidžu už po prvom použití evokuje pocit nedoladenosti, ktorý, pevne veríme, bude v najbližších verziách odstránený.

Download: www.lavasoft.com
Veľkosť: 17,3 MB
Poplatok: freeware pre osobné použitie

Trhový sprievodca
Spybot Search & Destroy 1.4, freeware
Spyware Terminator 1.9.3.142, freeware

Ad-Aware 2007 7.0.1.5
Minimálne systémové požiadavky: Windows 2000 (Pro a Server), Windows Server 2003, Windows XP (Home a Pro) * Procesor Pentium 600 MHz * 128 MB RAM * 50 MB voľného miesta na disku * Webový prehliadač: Internet Explorer (verzia 5 alebo vyššia), Firefox (verzia 1.5 alebo vyššia), Opera (verzia 9 alebo vyššia)

Image
Image

{moscomment}