Novinky vo svete POKENovania

Poken je plastový USB prívesok s rukou, ktorý slúži ako sociálna virtuálna vizitka odovzdávajúca obojsmerne kontaktné informácie, ktoré si vopred nastavíte. Poken je zaujímavý nápad na okamžitú výmenu kontaktov a dnes už aj v inovovanom biznis prevedení ako PokenPulse s Flash pamäťou
 
Poken vám dokáže za menej ako 2 sekundy odovzdať  viac informácií, ako ste schopní povedať (nieto ešte zapísať si) za 2 minúty. Poken môže odovzdať viac informácií ako bežná vizitka. Môže ale zároveň odovzdať aj iba jeden kontakt, napríklad e-mail. Závisí len na vás čo si nastavíte a ktoré informácie chcete aktuálne zdieľať.
 
Pripomeňme si v krátkosti ako to celé funguje. Kúpite si Poken. Keďže ho v obchodoch zatiaľ nájdete len veľmi zriedkavo, odporúčame vám poslať objednávku e-mailom na info@pokenslovakia.com. V predaji sú rôzne motívy (jedným z najpopulárnejších dnes je Obama-Poken s karikatúrou prezidenta) a aj cenovo výhodnejšie balíky s viacerými Poken (ideálne napr. pre skupinu priateľov). Nový Poken vyberiete z krabičky, vytiahnete malý papierik (aktivujete batériu) a Poken začne blikať, čím signalizuje pripravenosť na prvé použitie.
 
Cez USB pripojíte Poken do počítača, kde automaticky spustíte súbor z Pokenu „Start_Poken.html“, ktorý Vám otvorí stránku www.doyoupoken.com. Na tomto webe si vytvoríte konto s profilom a zadáte sem svoje osobné údaje (meno, telefón, adresa, kontakty, dátum narodenia, fotka, Facebook, Skype, ICQ, Twitter,… – samozrejme len tie, ktoré chcete neskôr zdieľať) a pomocou sprievodcu si vytvoríte vlastné virtuálne „vizitky“. Na jednom prívesku Poken je možné vytvoriť aj viac vizitiek, ktoré môžete prepínať podľa potreby stláčaním ručičky. Takto ľahko posúvate len tie údaje, ktoré naozaj chcete a chránite si úroveň svojho súkromia.
Keď sa priblížite k druhému Poken a spojíte ručičky, rozsvieti sa zelené svetlo, čo je signál, že prebehla dátová komunikácia a všetko je OK. Takto postupne zbierate kontakty až prídete domov, do práce alebo kdekoľvek k PC s pripojením na Internet, cez USB port sa prihlásite opäť na POKEN stránky, kde už vidíte všetky nazbierané vizitky. Všetky sú navyše on-line aktualizované, takže ak sa niečo zmení, nemusíte sa trápiť s udržiavaním kontaktov. Ktorákoľvek vizitka sa dá exportovať do vCard súboru, odkiaľ potom môžete kontakty importovať napríklad do MS Outlook alebo mobilu.
 
Na svojom konte môžete mať a manažovať naraz aj viac príveskov Poken, avšak každý je po aktivácii na internete už doživotne viazaný na majiteľa. Poken si totiž pri „podaní ručičiek“ vymení s druhým svoj unikátny kód a tento kód sa vám uloží pri pripojení na internet do vašej databázy. Kontakty sú načítavané on-line, čiže ak by Poken zmenil majiteľa, automaticky by sa zmenili údaje u všetkých vašich Poken priateľov, ktorým ste odovzdali vizitku. Nemôžete ho skrátka „odpojiť“ a darovať niekomu inému. Dá sa však pri strate „zablokovať“ (príp. následne aj odblokovať cez váš profil), aby ho nemohol niekto zneužiť. Nemôžete ho však previesť na iné konto.
 
Každý mesiac pribudne niekoľko nových motívov, takže už je celkom pekná kolekcia rôznych Pokenov. Poslednou novinkou je čierny Poken Pulse, ktorý obsahuje 2 GB Flash pamäť pre dáta (je to plnohodnotný 2 GB USB disk) a svojím dizajnom je určený najmä pre biznis pokenovanie. Ono v rukách manažérov to vyzerá predsa len inak s Poken Pulse ako s mierne infantilnými obrázkami klasických Pokenov.
 
Poken je digitálna sociálna vizitka za rozumnú cenu s jednoduchým použitím, takže ho využíva stále viac a viac ľudí. Zatiaľ v každom štáte, kde sa začal predávať sa stal doslova hitom a tak na ľudí s bláznivými príveskami včielky, mimozemšťana, rapera, alebo prezidenta Obamu môžete naraziť na každom kroku – zvyčajne na diskotékach, no výnimočné nie je ani stretnutie na biznis úrovni na konferenciách alebo výstavách. Sám som si na veľtrhu IFA vymenil zopár kontaktov práve cez Poken. Čím viac bude mať Poken používateľov, tým to bude zaujímavejšie médium. Aby sme trochu prispeli aj my, ponúkame vám možnosť výhry troch Pokenov v našej súťaži na strane 95.
 
Viac informácií a videorecenziu nájdete na www.tvspace.sk.
 
Poken a Poken Pulse
 
Zapožičal: www.pokenslovakia.com
Cena: od 15 € vrátane poštovného (2 GB Poken Pulse od 30 €)
Záruka: 24 mesiacov
 
+ myšlienka, jednoduchosť použitia, bezpečnosť, veľké množstvo motívov
– u nás zatiaľ málo rozšírený
 
Hodnotenie: 9,8