Image

Blog za 10 minút

Šesťbodový návod na založenie blogu cez systém blogger.com.

1. Zaregistrujte sa na adrese www.blogger.com. Ako vidíte, registrácia pozostáva z 3 jednoduchých krokov. Ak už máte účet na google.com, môžete na prihlásenie sa využiť aj jestvujúci.

Image

2. Zvoľte si účet, login a heslo do systému, akceptujte zmluvné podmienky a prejdite k výberu šablóny.

Image

3. Vyberte šablónu. K dispozícii máte viac ako 10 základných šablón, tie môžete kedykoľvek po registrácii meniť, alebo si dokonca vytvoriť/ prispôsobiť vlastnú.  V tomto bode odporúčame zvážiť zameranie/ účel práve tvoreného blogu, a niektoré z „konvencií“ tvorby webstránok. Ak napríklad tvoríte už spomínaný foto-blog a budete teda zverejňovať najmä fotografie, zvážte výber šablóny s čiernym/ tmavým pozadím (fotografie sú vnímané lepšie na takomto pozadí).  Ak, naopak, preferujete textové príspevky, je odporúčané voliť biele/ svetle pozadie a čierny/ tmavý text s dobrým kontrastom. Farebné kombinácie vás – vzhľadom na možnosť ďalšieho prispôsobenia – nemusia odradiť od inak preferovanej šablóny.

Image

4. Nastavte si preferencie týkajúce sa blogu a príspevkov, teda názov a popis blogu, zaradenie do zoznamu a voľby uľahčenia.

Image

5. Skúste vytvoriť váš prvý článok/ príspevok. Odporúčame porovnať text vytvorený vo WYSIWYG editore s kódom v HTML editore (ukážka na obrázku). V našom prípade obsahuje tagy pre zarovnanie nadpisu naľavo, kód farby a zvýraznenia textu (strong a italic). Táto forma vám defacto poskytne základný „kurz“ HTML/ tagov pre nováčikov, keď si krok za krokom môžete kontrolovať „zdrojový kód“ tvoreného príspevku. Samozrejme – príspevok môžete vytvoriť aj bez znalosti HTML, v plne grafickom editore, ale možnosť editácie HTML prináša okrem zjavnej pridanej hodnoty aj túto: poslúži ako „úvod do HTML“…

Image

6. Prispôsobte si formu vášho blogu podľa vlastných preferencií. Okrem triviálnej zmeny písiem a farieb, môžete tiež: editovať/ pridať prvky stránky, usporiadať si rozvrhnutie stránky, zmeniť hlavičku či navigačné prvky, atď. Toto vidíme ako jednu zo zásadných výhod oproti tzv. Textovým blogom. Váš blog tak môže byť unikátny nielen z hľadiska obsahu, ale aj formy/ vzhľadu.

Image

{moscomment}