Image

Bude pre Corel „13“ šťastné číslo?

Kanadskú firmu Corel pozná vďaka programu CorelDRAW snáď každý. Tento program sa od svojho zrodu v roku 1987 vyprofiloval na komplexný balík aplikácií pre prácu s grafikou a stal sa symbolom grafických programov na PC.

Dnes je však konkurencia oveľa silnejšia, a tak už Corel začína strácať dych. Aj preto prichádza s novou verziou označenou X3. Inštalácia je ako obvykle jednoduchá, bezproblémová, a aj rýchla. Výber častí balíku pre inštaláciu je už tradične prehľadný. Inštalovať môžete aj na predchádzajúce verzie, kedy zostanú funkčné aj tie. Inštalovať môžete kontrolu pravopisu v niekoľkých jazykov, vrátane slovenčiny a češtiny. Plná inštalácia zaberie na pevnom disku necelých 300 MB. Tak ako mnoho iných produktov aj Corel integroval aktiváciu produktu (cez internet alebo telefonicky). Corel udáva pomerne nízke systémové požiadavky, a to procesor Pentium III 600 MHz a lepší a 256 MB RAM. Na takejto konfigurácii programy spustíte, avšak pre serióznu prácu budete potrebovať niečo výkonnejšie (ostatne ako pri všetkých grafických programoch). Ako operačný systém môžete použiť Windows 2000, Windows XP alebo aj Windows Tablet PC. Staršie verzie nie sú podporované.
 
Image
 
CorelDRAW Graphics Suite X3 obsahuje podľa informácií výrobcu viac ako 40 noviniek a množstvo vylepšení. Na prvý pohľad to nie je príliš veľa, a zistíte to aj pri samotnej práci s programom. Kto by čakal v trinástej verzii nejaké prevratné zmeny v prostredí a ovládaní bude asi sklamaný. Samozrejme zmeny sú, avšak jedná sa skutočne len o malé úpravy skôr „kozmetického“ charakteru, ktoré súvisia s novými možnosťami programov. Nechýba ani plná konfigurovateľnosť prostredia a ovládania. Prostredie je modulárne, s množstvom používateľských nastavení. Nástrojové lišty sa prispôsobujú aktuálne používaným nástrojom alebo funkciám. Poteší možné farebné zvýraznenie nových funkcií a nástrojov v menu a v nástrojových lištách oproti predchádzajúcim verziám. Fanúšikovia Corelu vedia, že ovládanie je navrhované s ohľadom na jednoduchosť a intuitívnosť.
 
Image
 
Poďme však ku konkrétnym vylepšeniam CorelDRAW. Uľahčiť prácu môže napríklad nový nástroj pre rýchle orezanie požadovanej oblasti bez potreby rušenia skupín objektov alebo rozbíjania na krivky. V starších verziách to síce šlo jednoducho spraviť pomocou masky obdĺžnika, no teraz to budete mať jednoduchšie. Rýchlejšie tiež budete vytvárať série rovnakých objektov a ich umiestňovanie bude jednoduchšie vďaka novému nástroju pre nastavenie odstupu objektov. Nová funkcia Smart Fill umožňuje ešte jednoduchšie vyplniť uzavreté oblasti s rôznymi možnosťami. Ak často vytvárate rôzne objekty hviezdicového tvaru, poteší vás nový nástroj, ktorý je jednoduchý a so širokými možnosťami. Z ďalších vylepšení je to napríklad nástroj Bevel pre tvorbu priestorového vzhľadu textu. Rovnaký efekt ste síce vytvorili bez problémov aj v predchádzajúcich verziách, avšak bolo to zložitejšie. Teraz stačí efekt nastaviť v parametroch textu. Za zmienku stojí aj nástroj Create Boundary, ktorý vytvorí hranicu okolo zvolenej skupiny objektov. Vylepšenia novej verzie nájdete aj pri práci s uzlami – vďaka lepšej optimalizácii ich bude menej a lepšie sa s nimi pracuje. Pri automatickom vytváraní uzlov sa ich vytvorí menej ako to bolo kedysi (to znamená jednoduchšiu prácu). Vylepšené bolo aj umiestnenie textu na krivku, aj keď pravdupovediac veľa toho už na vylepšovanie nebolo (teraz môžete napríklad lepšie kontrolovať jeho umiestnenie).
 
Image
 
Ďalšou súčasťou balíka je Corel PHOTO-PAINT X3 ktorý je určený pre pokročilú editáciu bitmapovej grafiky a úpravu digitálnych fotografií. Novinkou je tu nástroj Image Adjustment Labs, ktorý ponúka jednoduchú úpravu farieb, farebných tónov, jasu, kontrastu a ďalších parametrov s výsledným nadhľadom. Určený je samozrejme hlavne pre úpravu digitálnej fotografie. Pri práci s fotografiami určite využijete vylepšené vyrezávanie objektov. Vo funkcii Cutout Lab je využitá špičková technológia Corel KnockOut, vďaka ktorej je vyrezanie precízne a s presnými okrajmi. CorelDRAW Graphics Suite X3 ponúka dobré nástroje nielen pre vektorovú, ale aj bitmapovú grafiku. Okrem hlavných aplikácií tu nájdete aj Corel PowerTRACE X3 na prevod rastrovej grafiky na vektorovú, Pixmantex RawShooter essential pre prácu s RAW formátom (na webe firmy Pixmantex si ho však môžete stiahnuť zadarmo) a Corel CAPTURE X3 na snímanie obrazoviek do grafických súborov. V balíku tiež nájdete 10 000 klipartov, 1 000 fontov a fotografií. Pre menej skúsených používateľov je tu CorelDRAW Handbook, kde nájdu praktické ukážky z reálnych prác profesionálov, alebo množstvo prispôsobiteľných šablón.
 
Image
Ak používate predchádzajúcu verziu CorelDRAW Graphics Suite, určite nemáte dôvod na upgrade, pretože obsiahnuté vylepšenia za to zrejme nestoja. Ak ste však skalný priaznivec Corelu a máte niektorú zo starších verzií, o prechode určite pouvažujte.
 
Image
 
CorelDRAW Graphics Suite X3
Zapožičal: Corel Corporation, www.corel.com
Cena s DPH: plná verzia 399 USD, upgrade 179 USD
 
+ množstvo funkcií
+ jednoduché a intuitívne ovládanie
– problémy s farbami pri tlači
– zatiaľ nie je lokalizácia
 
Alternatívy:
Adobe Creative Suite Standard 2.0 Win CZ, 36 776 Sk
 
{moscomment}