Cooler Master Excalibur: Chcel by ho aj kráľ Artuš

Jeden z najznámejších výrobcov počítačových skriniek a komponentov chladenia  CoolerMaster uvádza na trh najnovšiu koncepciu systémových ventilátorov. Nová rada Excalibur sa stáva realitou a obohatí ponuku ventilátorov určených pre osadenie do skriniek. Základom tichej prevádzky je niekoľko dôležitých inovácií, tou na pohľad najmenej viditeľnou je barometrická konštrukcia ložiska s ľahko odobrateľným rotorom a dlhou životnosťou, pomenovaná BBB (Barometric Ball Bearing) Technology.

Výrazná zmena postihla i tvar lopatiek, tých je dovedna deväť a majú trojuholníkový prierez, ktorý by mal eliminovať tvorbu turbulencií v priestore medzi rámom ventilátora a koncom lopatky. Tuhosť ventilátoru dodáva kovový rám so šesťuholníkovými otvormi v jeho objímke. Táto unikátna inovácia pri nižších otáčkach ventilátora funguje ako vstup, čím sa k lopatkám dostáva viacej vzduchu a jeho prietok je vyšší. Pri vyšších otáčkach zasa zabraňujú tvorbe turbulencií na obvode rámu a výsledkom je tak nižšia hlučnosť prevádzky.

Excalibur je zatiaľ dostupný v 120 mm rozmere, otáčky sú stanovené v rozmedzí 600 – 2000 rpm, výrobcom udávaná hlučnosť je 13 – 30 dB(A). V balení okrem reduktora na Molex nájdete aj štvoricu gumených podložiek a antivibračných tŕňov.