Image

Chladnička: Arctic Cooling Accelero

S príchodom najnovších grafických kariet od ATI a NVIDIA prišla aj potreba ich alternatívneho chladenia. Stačí totiž zmerať teplotu jadra na referenčnom chladiči a príde šok.


Nové jadrá sú teda bohužiaľ dosť horúce už na svojich štandardných frekvenciách a tak si môžeme nechať zájsť prípadnú chuť na ich pretaktovanie. Druhou nepríjemnou vlastnosťou chladenia nových kariet je okrem nižšej účinnosti aj ich vysoká hlučnosť, ktorá môže predstavovať neprekonateľnú prekážku pre užívateľov bažiacich po výkonnom, avšak extrémne tichom počítači.

Image

Ak teda nie ste ochotný zvoliť kompromis v podobe menej výkonného modelu s tichším chladením a menším vyžarovaním tepla, môžete sa poobzerať po špeciálnych chladičoch od renomovaných výrobcov. Bohužiaľ pre najnovšie grafické top modely je okruh použiteľných chladičov zatiaľ nedostatočný, na trhu sa však už začínajú objavovať nesporne zaujímavé riešenia od firiem Zalman (GV1000), či Arctic Cooling s najnovšou revíziou vynikajúceho chladiča Accelero.
 
Image

Práve druhý spomínaný Arctic Cooling Accelero S1 Rev. 2 prichádza s podporou nových grafických jadier NVIDIA G92 a ATI RV670. My sme sa rozhodli vyskúšať jeho schopnosti s referenčnou grafickou kartou NVIDIA GeForce 8800GTS 512 MB, ktorá je založená na novom jadre NVIDIA G92. Táto karta je vybavená veľmi tichým chladičom, ktorý však pri svojich normálnych otáčkach neposkytuje dostatočné chladenie pre toto nové výkonné jadro.

Image

Pri dlhodobejšej záťaži dokáže teplota vystúpiť až nad 80 °C, čo určite nie je z dlhodobého hľadiska tá správna hodnota. Je tu samozrejme možnosť nastaviť otáčky ventilátora manuálne, kde pri zvýšení zo štandardných 34% na približne 70% výrazne stúpne účinnosť chladenia, avšak zároveň sa s tým zvýši aj jeho hlučnosť. Pri maximálnych otáčkach je chladenie vynikajúce, avšak hluk je plne porovnateľný s legendárnou ATI Radeon HD2900XT.
 
Image

Na základe týchto hodnôt sme k testovanému chladiču pristupovali s miernymi obavami o život grafickej karty. Samotný chladič je pomerne rozmerný a pretŕča o približne 4 cm cez hornú časť karty. Je tvorený z medenej základne a štyroch medených Heat-Pipe trubíc, ktoré odvádzajú teplo do hliníkových rebier. Dodávané sú samozrejme aj samolepiace pasívne chladiče na pamäťové moduly a chladič pre regulátory napätia, ktorý však nepasuje na všetky podporované modely grafických kariet.

Image

Náš testovaný model tak zostal bez akokoľvek chladených regulátorov, ktoré sa radia k tým horúcejším komponentom. Z tohto dôvodu odporúčame (aj keď to nie je nevyhnutné) použiť doplnkové chladenie Arctic Cooling Turbo Module, ktoré pozostáva z dvoch extrémne tichých ventilátorov určených pre montáž na celú radu chladičov Accelero. Vďaka ich flexibilnému umiestneniu je problém s horúcimi regulátormi vyriešený a nič nám nebráni v dlhodobejšom hraní náročných hier.

Image

 
Pri inštalácii karty je však dosť zaujímavé odporúčanie od samotného výrobcu. Vyžadované sú minimálne dva ventilátory v samotnej skrinke, pričom jeden môže byť obsiahnutý v zdroji. Od všetkých ventilátorov je vyžadované, aby vyfukovali vzduch von zo skrinky. Na nasávanie studeného vzduchu je určená mriežka, ktorá sa montuje do otvoru pod kartou a privádza ho priamo na rebrá chladiča. V prípade nedodržania týchto odporúčaní, či dokonca otvorenia skrinky hrozí výrazne zníženie účinnosti chladenia.
 
Image

Chladič sme samozrejme testovali samostatný a aj s doplnkovým aktívnym chladením Turbo Module. Z výsledkov, ktoré si môžete pozrieť v grafe je jasné, že sa jedná o vynikajúcu alternatívu, ktorá aj za pomoci len pasívneho chladenia dokáže až neuveriteľne znížiť teplotu jadra. S doplnkovým chladením sme tak nemali žiadny problém so zvýšením frekvencie a zastavili sme sa až pri hodnotách 780 MHz pre jadro a 2160 MHz pre pamäte (originálne frekvencie boli 650 MHz / 1940 MHz), pričom teplota jadra vystúpila len na 54 °C pri maximálnej záťaži. Vďaka takto vysokej účinnosti a priaznivej cene udeľujeme tomuto výrobku ocenenie TOP produkt, ktoré si naozaj zaslúži.  

ImageÚčinnosť chladenia: Chladenie od firmy Arctic Cooling vyniká svojou vysokou účinnosťou a nízkou hladinou vydávaného zvuku, vďaka čomu zvysoka prekračuje možnosti štandardného chladenia.
 
Zapožičal: Arctic Cooling, www.arctic-cooling.com
Cena s DPH:
Samotný chladič: 759 Sk
Turbo module: 289 Sk
Záruka: 24 mesiacov

Trhový sprievodca (ceny s DPH):
Zalman GV1000, približne 1 500 Sk
Zerotherm HC92 CU 8800 1 830 Sk

>Neprehliadnite na PCSPACE.sk
Výkon má meno NVIDIA 8800GTS
{moscomment}