Image

Cisco stavilo na IP video a medianety

Cisco odhaduje, že v roku 2012 bude internetom prúdiť 0,5 zettabytu dát, z čoho bude až 90% tvoriť streamované video.

Internet však nebol dizajnovaný pre využívanie multimediálnych aplikácií v takejto vysokej miere, čo so sebou prináša problémy s kvalitou a kompatibilitou prenášaného videa, Cisco vidí riešenie v tzv. medianetoch, čo sú siete optimalizované pre prenos videa a veľkých objemov dát. Tieto siete sú navrhnuté pre pokročilú komunikáciu, spoluprácu a zábavu – pekným príkladom je plynulý preklad do cudzieho jazyka pri video konferenčnom riešení TelePresence. TelePresence je špeciálna miestnosť využívajúca špičkovú akustiku a moderné webové technológie. Centrom miestnosti je oválny stôl so stoličkami, ktorý je zrkadlovo rozdelený na dve polovice – pokým tá prvá je zložená z klasických stoličiek, druhá je tvorená troma veľkými LCD monitormi a kamerami.

Image

Túto technológiu sme mali možnosť vyskúšať na vlastnej koži vo Viedni, a musíme povedať, že to bol veľmi pozoruhodný zážitok – napriek tomu, že spolu komunikovalo 7 ľudí z rôznych kontinentov, zážitok bol veľmi reálny a približoval sa klasickej face-to-face komunikácii. Bodaj by aj nie, keď táto platforma využíva 15 Mbit šírku pásma a všetko je snímané/vysielané v HD rozlíšení. Samotná miestnosť je natretá špeciálnou neutrálnou  farbou, a pretože je vybavená veľmi citlivými mikrofónmi, používa systém, ktorý dokáže odfiltrovať rôzne bežné zvuky ako napríklad ventilátory notebookov. Pochopiteľne, toto riešenie nie je lacné a je určené veľkým firmám, ktoré však vďaka takýmto video konferenciám dokážu ušetriť veľa prostriedkov, ktoré by inak pohltilo cestovanie a ubytovanie zamestnancov.  
Image
Zaťažkávacou skúškou pre novú video stratégiu Cisca boli Letné olympijské hry v Beijing, ktoré by sa dali nazvať prvými IP Olympijskými hrami – pomocou Cisco IP video platformy bolo prehraných 75,5 milióna video streamov v celkovom trvaní 9,9 milióna hodín. Spoločnosť NBC, ktorá kúpila televízne práva na OH 2008 v Číne, tak významne rozšírila počet divákov, vďaka čomu za prvý týždeň na reklame zarobila viac ako miliardu dolárov. „Vstupujeme do éry vizuálnych sietí, kde video mení všetko – aj spôsob, akým ľudia sledujú záznamy z olympijských hier,“ zdôraznil Marcel Rebroš, generálny riaditeľ Cisco na Slovensku.
Image
Aby toto všetko fungovalo nielen v centrálach veľkých firiem, ale aj v domácnostiach, treba vykonať upgrade existujúcej káblovej infraštruktúry a zariadení vo firme, resp. u domáceho zákazníka tak, aby podporovali vysoký prenos dát, služby ako Quality of Service, caching obsahu a opravu chýb pre video prenosy typu unicast alebo multicast. To si vyžiada investície aj v dátových centrách poskytovateľov, pri ktorých by mohla pomôcť virtualizácia (tak technologická ako aj obsahová).
{moscomment}