Creative Zen: Ultimátny prenosný prehrávač

Creative chŕli na trh veľké množstvo modelov prehrávajúcich multimédiá, ale Zen Vision chce byť tým najvyšším.

 
Väčšina plochy je elegantne biela alebo čierna, na bočných stranách sú lesklé pásy zanechávajúce odtlačky prstov. Tvar širokého, ale nie príliš hrubého kvádrika je sympatický. Na spodnej hrane čakajú systémové konektory, na vrchnej sa ovláda hlasitosť a zapína prístroj. Všetko podstatné objavíte na prednej strane – stĺpec s tlačidlami BACK, MENU, PLAY/PAUSE, FORWARD i BACKWARD a pohybové päťtlačidlo. Vedľa nich už tróni ohromujúci displej s VGA rozlíšením a uhlopriečkou 3,7”. Prehrávanie hudby ponúka tradične výborný výkon, poriadny ekvalizér s 8 prostrediami i finesy na náhodné prehrávanie. Video a obraz dosahujú tiež dobrú kvalitu – ale potrebujú mať dostatočne kvalitný vstup. Napríklad dodávané videá sú skvelé, pár našich DivXov vyzeralo dobre, ale krátke klipy z TV vysielania dopadli slabo. 30 GB je solídna kapacita, ktorú tak rýchlo nezaplníte – Creative totiž chce, aby ste súbory kopírovali do prístroja cez vlastný softvér. Audio sa nahrá pomerne rýchlo, ale video treba upravovať a prenášať podstatne dlhšie (60-minútové video prešlo takmer za dve hodiny). Šikovným ťahom je možnosť vyčlenenia 0,5 až 16 GB pamäte pre USB pevný disk na prenášanie dát. Výdrž je klasicky slabšia – iba 13 hodín na hudbu a 4,5 hodiny na video.
 
 
 
Záver: Ak milujete prenosné multimediálne riešenia a nevadia vám väčšie rozmery, môžete byť veľmi spokojní. Creative vás pri hudbe nesklame a pri videu celkom poteší. Musíte byť zdatní na nahrávanie súborov cez vlastný softvér. Poteší solídne príslušenstvo a bonusom je slot na CompactFlash karty.
 
Creative, www.creative.com
19 999 Sk s DPH
24 mesiacov záruka
 
Alternatívy (ceny s DPH):
iAudio Cowon A2, 19 890 Sk
 
+ dizajn a ovládanie
+ parádny displej
+ výborné prehrávanie
– slabá výdrž
 
Creative Zen Vision
Tech. špecifikácia: Pamäť: 30 GB * Formáty: MP3, WMA, JPG, AVI, MPEG-1/2/4, DivX, XviD  * FM rádio tuner: 87,5 – 108 MHz * Displej: TFT, 262 tisíc farieb, 3,7“ * Ekvalizér: áno, 8 prostredí * Batéria: interná Li-Ion * Hmotnosť: 239 g * Rozmery: 74×124×20 mm * Príslušenstvo:
CD, manuál, púzdro, slúchadlá, USB kábel, video/audio kábel, sieťový adaptér