Dá sa podnikať bez počítačov?

 

 

Podnikať bez výpočtovej techniky sa dnes dá len veľmi ťažko. Počítače nám uľahčujú prácu, vedieme v nich obchodnú agendu, využívame ich na komunikáciu so zákazníkmi a partnermi, na účtovníctvo, spracovanie daní, pokladne, skrátka všetko čo znesú. Dá sa dnes podnikať bez pécéčka?

 

Závisí od toho, čo robíte, ale bez počítača sa dnes už ťažko zaobíde aj remeselník. Nemusí používať žiadnu pokročilú techniku, no už aj obyčajná kalkulačka, digitálne hodinky alebo mobilný telefón sú predsa počítačmi. Počítače, ako ich poznáme dnes, sa v podstate vyvinuli z elektronickej kalkulačky. Prvé počítače nerobili nič iné, ako jednoduché matematické výpočty, ktoré dnes zvládne aj malá kalkulačka. Ostatne aj váš mobilný telefón má vyšší výkon, než mala k dispozícii celá NASA, keď vystrelili človeka na mesiac!

 

Pred 30-40 rokmi by bolo mať doma počítač niečím nepredstaviteľným. Nik si nedokázal predstaviť na čo by sa dali doma počítače používať a vidíte. Dnes nie je ničím výnimočným notebook alebo netbook v bežných domácnostiach, kde slúžia najmä ako nástroj digitálnej zábavy, prípadne s pripojením na internet ako zdroj najrôznejších informácií. Notebooky sa bežným spotrebiteľom prispôsobili  aj svojim vzhľadom, čoho dôkazom sú napríklad aj legendárne „biznisové“ notebooky IBM, ktoré dnes pod značkou Lenovo ponúkajú napríklad modely ThinkPad EDGE s farebným krytom.

 

Dobrý novučičký notebook vám predajú spoločnosti na internete už od 300 €. Všetko je len otázkou výkonu a výbavy. Tie drahšie sú obvykle rýchlejšie a majú pevnejšie telo, takže sú vhodnejšie na časté prenášanie. Pri kúpe „ojazdeného“ notebooku z bazáru si všímajte nielen povrchový stav (škrabance), ale aj stav pántov a displeja, ktorý sa „vypaľuje“ a po rokoch používania stráca farby a kontrast. Dôležité je tiež sledovať stav batérie pre notebooky, pretože tá má obmedzenú životnosť a jej výmena rozhodne nie je lacná záležitosť. Pri bazárovom notebooku za dve stovky vás môže batéria vyjsť na ďalších dvesto eur, čo rozhodne nie je nič príjemné.