DÁTOVÝ SERVER ZYXEL NSA-221

Sieťové úložné médiá už patria skôr do kategórie čiernej elektroniky. Moderný dizajn a pekná kompaktná skriňa Zyxel NSA-221 s vlnovým motívom nás presvedčili o tom, že tento produkt skutočne spĺňa estetické kritériá aj pre umiestnenie v obývačke.

ZyXEL NSA221 je dvojdiskový NAS s cenou, ktorá ho zaraďuje niekde do strednej kategórie. Vzhľadom na to, že v dodávke dostanete iba skrinku s elektronikou, budete musieť investovať ešte nejaké peniaze do vysokokapacitných diskov. S inštalovaním problémy mať nebudete, pretože diskové pozície sú skryté za ľahko odnímateľným predný panelom. Súčasťou balenia sú aj špeciálne plastové koľajnice, ktoré treba na disky namontovať skôr ako ich vložíte do NAS. Návod na montáž nedostanete, musíte sa spoľahnúť na zdravý rozum. Konfigurácia NSA221 je jednoduchá, pretože webové rozhranie je veľmi logicky usporiadané a všetky položky sú dostupné z jednej obrazovky.

Rovnako ako mnoho podobných zariadení, aj NSA221 umožňuje zdieľať USB tlačiareň a obsah USB disku v sieti. Pre zvyšný multimediálny hardvér v sieti môže byť použitý ako mediálny  UPnP server, prípadne ako hudobný iTunes server. Zdieľané médiá môžete vidieť buď cez webové rozhranie, alebo pomocou Prieskumníka Windows, ktorý vrelo odporúčame, pretože cez webové prostredie môže byť načítanie veľkého množstva fotografií alebo hudobných súborov veľmi pomalé. ZyXEL NSA221 ponúka aj download manažéra na sťahovanie súborov cez BitTorrent technológiu, z webovej stránky alebo z FTP servera bez pomoci počítača.  Potrebujete byť k tomu užívateľom s heslom správcu. K dispozícii je tiež upload manažér, ktorý môže automaticky nahrávať fotografie a videá z určenej zložky na Flickr, YouTube či na FTP server. Škoda, že NSA221 môže uložiť len jednu sadu údajov o účte, pre každú službu. Ak bude používať NAS viac používateľov, musia sa zmeniť nastavenia zakaždým, keď bude chcieť druhý užívateľ použiť túto službu. Pre prístup z internetu používa ZyXEL NSA221 služby poskytovateľov voľných dynamických DNS adries. Je to výhoda oproti niektorým „značkovým“ výrobkom, kde nútia užívateľov používať vlastné služby za poplatok. Kopírovanie súborov z počítača na NAS je porovnateľný s podobnými zariadeniami. Prenos je pomerne pomalý, za túto cenu by sme čakali o niečo vyššiu rýchlosť. Prakticky je jedno, či používate RAID 0 alebo RAID 1, veľké súbory skopírujete rýchlosťou okolo 12 MB/s a malé súbory s rýchlosťou okolo 7MB/s.

ZyXEL NSA221 nie NAS, od ktorej by ste mohli požadovať rýchly prístup k dátam. Ale ak chcete mať dáta zabezpečené RAID-om, tak je to zariadenie, ktoré si zaslúži vašu pozornosť hlavne kvôli nízkej cene a množstve prídavných funkcií. ZyXEL NSA221 je NAS pre tých, ktorí sťahujú a odosielajú stovky gigabajtov dát a potrebujú zariadenie, ktoré má nízku spotrebu a môže pracovať nepretržite.  Multimediálne funkcie sú v tomto prípade skôr doplnkové, ale sú plnohodnotné. Vďaka veľmi prívetivému rozhraniu je vhodným artiklom aj pre menej skúseného užívateľa, veď u tohto zariadenia je správa a spúšťanie súborov jednoduchšia ako u ostatných modelov. Užívatelia môžu jednoducho sledovať prezentáciu fotografií, púšťať filmy, počúvať hudbu a samozrejme aj sťahovať súbory z internetu a pri tom nemusia mať zapnutý počítač. Pre fajnšmekrov ponúka NSA221 kompletnú sadu zálohovacích riešení. Na zadnom paneli je inteligentné tlačidlo „Copy/Sync“, ktoré slúži na kopírovanie a synchronizáciu dát z pripojeného externého USB zariadenia, čítačky kariet alebo fotoaparátu. ZyXEL NSA221 ponúka aj funkciu „BackupPlanner“, s ktorou môžete naplánovať zálohovanie alebo okamžite zálohovať dáta z NAS na iné zariadenie v sieti. Mimoriadne užitočným doplnkom k zariadeniu je zPilot, ktorý sa nainštaluje spolu s NAS Starter Utility aplikáciou. Slúži na automatické triedenie súborov, takže ak na ikonu stiahnete multimediálne súbory metódou „drag-and-drop“, softvér zPilot ich automaticky roztriedi a uloží do príslušných zložiek (hudba, filmy, atď.). U NAS s komplikovanou softvérovou výbavou ako je to u Zyxel NSA-221 je dôležité aby boli jednotlivé aplikácie pravidelne aktualizované. Pri tomto zariadení sa môžete spoľahnúť na špičkovú podporu spoločnosti Zyxel, ktorá pravidelne uvoľňuje aktualizované verzie firmware na svojich stránkach.

Zapožičal: absolutit, www.absolutit.sk

Cena s DPH: 169 €

Hodnotenie 8,9

+ plusy, plusy (malými písmenami, oddelené čiarkou)
– mínusy, mínusy

Technická špecifikácia
Sieť: TCP/IP, CIFS/SMB, NFS (pro Linux/Unix), FTP, HTTP, DHCP klient, PPPoE, Protokol NTP, podpora DyDNS * Sieťové aplikácie: Jumbo frame max. 9KB, UPnP AV server, server iTunes, SqueezeCenter, Samba/FTP server, server pre fotoalbum, phpMyAdmin / MySQL / PHP * Download: eMule/BitTorrent/FTP/HTTP, automatický upload nových súborov na FTP servery, Flickr a YouTube * Súborový systém pre interné disky: XFS * Externé disky: EXT2, EXT3, FAT32, ReiserFS, XFS * Disky: 2× slot pre pevný disk 3,5“ SATA I/II (maximálne 2 TB/disk) * RAID: RAID0, RAID1, JBOD * Konektory: 1× RJ-45 Gigabit Ethernet, 3× USB 2.0 * Tlačidlá/Ovládanie: Napájanie, Copy/Sync, Reset, Ventilátor (s inteligentným ovládaním) * Spotreba energie: Prístupový režim: 32,75 W / Hibernačný režim: 19 W * Hmotnosť: 1057 g