Deti budú tráviť prázdniny na webe, ako ich tam chrániť?

Počas prázdnin majú  deti omnoho viac voľného času ako cez rok. Najčastejšie ho strávia surfovaním po internete a na sociálnych sieťach, kde však číhajú na mladých používateľov rôzne nebezpečenstvá, pred ktorými ich treba chrániť. Nová web stránka www.bezpecnyinternet.sk rodičom poradí, ako na to.

Prázdniny sú pre deti časom voľna, kedy sa nemusia pripravovať do školy, ale trávia čas svojimi obľúbenými aktivitami. V poslednej dobe medzi týmito aktivitami začína prevládať surfovanie po webe a komunikácia s kamarátmi na sociálnych sieťach. Pritom im na webe hrozia rôzne nebezpečenstvá, o ktorých ani len netušia.

V poslednej dobe sa množia prípady, ktoré začali virtuálnym priateľstvom a skončili ublížením, alebo iným trestným činom. Internetom sa šíria správy namierené proti rôznym skupinám, názory podporujúce anorexiu u dievčat, alebo odkazy povzbudzujúce k užívaniu drog. Nezanedbateľné je aj množstvo erotického obsahu, ktorý majú po pár kliknutiach na dosah aj malé deti.

Čím viac času trávia deti na internete, tým intenzívnejšie na nich nevhodný obsah vplýva. „Problematické sú predovšetkým prázdniny, kedy sú deti doma a nemá s nimi kto tráviť čas,“ upozorňuje Saskia Repčíková z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska. „Rodičia sú v práci a myslia si, že za počítačom sa deťom nemôže nič stať, často si však neuvedomujú niektoré riziká s tým spojené,“ dodáva Repčíková.

Počítačové zručnosti mladých značne prevyšujú schopnosti ich rodičov, ktorí  vo väčšine prípadov nevedia, ako svoje deti pred hrozbami online sveta chrániť. „Ako poskytovateľovi internetu nám záleží na tom, aby bol web bezpečný. Deti často nevedia odhadnúť či predvídať nebezpečenstvo a  sú zraniteľnejšie, chceme preto rodičom poradiť, ako ich vo virtuálnom svete chrániť,“ hovorí Peter Máčaj, výkonný riaditeľ Slovanetu, ktorý na adrese www.bezpecnyinternet.sk spúšťa nový web. Ten rodičom objasní, prečo treba deti chrániť a hlavne im aj poradí, ako na to. Tí, ktorým záleží na bezpečnosti detí, tu nájdu testy bezpečnostných riešení, rady od odborníkov aj tipy na konkrétne nastavenia pre zlepšenie ochrany. Pri tvorbe stránky Slovanet využil aj výsledky svojich prieskumov a skúsenosti z doterajšieho odborného poradenstva rodičom.