Digitálne hračky vám spríjemnia cestovanie

Viete už akú techniku si tento rok pribalíte na dovolenku? Prinášame vám zopár tipov na digitálne hračky, ktoré vám môžu spríjemniť Vašu cestu alebo pobyt a aj zopár praktických tipov ako s technikou počas dovolenky naložiť. Na čo pred odchodom na cestu alebo dovolenku nezabudnúť?

 

 

1. Skontrolujte si adaptér alebo nabíjačku

Telefón, prehrávač alebo GPS môžete nabíjať aj cez klasický USB port, takže vám stačí jedna nabíjačka na všetko. Vďaka špecifickým konektorom však potrebuje každá digitálna hračka svoj USB kábel. V rôznych krajinách majú aj elektrické zásuvky rôzne konektory. Vopred si overte aký typ zásuvky sa v dákej krajine používa a pribaľte si príslušný adaptér do zásuvky. Ideálne je vziať si so sebou aj elektrickú rozdvojku, aby ste mohli súčasne používať viac zariadení.

Dôležité upozornenie: Niektoré štáty (napr. USA) používajú v elektrickej sieti napätie iba 110 voltov. Skontrolujte váš adaptér, či dokáže pracovať v takejto sieti!

 

2. Drahú techniku zabaľte do príručnej batožiny

Budete ju mať pod kontrolou. Pri bezpečnostnej kontrole na letisku budete musieť pravdepodobne svoj notebook vystaviť samostatnej prehliadke, takže ho zbaľte tak, aby vám jeho vybratie z príručnej batožiny nerobilo problémy. Nepodceňujte ochranné puzdrá a špeciálne obaly na elektroniku. Kvalitnejšie puzdra sú odolné aj voči nárazom, pádom, prachu a vlhkosti. V extrémnych podmienkach (pri vode alebo na púšti) je vhodné mať elektroniku vo vzduchotesných obaloch, alebo aspoň v uzatvárateľnom igelitovom vrecku, ktoré ju ochráni pred tým najhorším.

 

3. Akumulátory prenášajte samostatne mimo zariadení

Bez napájania je menšia pravdepodobnosť poškodenia techniky. Pozor aj na extrémne teploty, ktoré batériám neprospievajú. Snažte sa ich mať v tieni a v suchu.

 

4. Nabaľte si množstvo záznamových médií a batérií.

Spoliehať sa na jednu pamäťovú kartu s veľkou kapacitou je síce pohodlné, no zároveň nebezpečné. Ak máte so sebou notebook alebo tablet, robte si priebežne zálohu fotiek a videí. Využiť tiež môžete internetové kaviarne, kde môžete zaujímavé zábery rovno odoslať domov ako „dovolenkový pozdrav“. Batérie sa obvykle sa vybijú vtedy, keď to najmenej potrebujete. Zaujímavou alternatívou preto môžu byť malé externé dobíjacie univerzálne akumulátory, ktoré vám môžu v teréne pomôcť preklenúť „energetickú krízu“.

 

5. Pred odchodom na dovolenku si spravte inventár cenností.

Spíšte si zoznam elektroniky, presné označenie modelov a výrobné čísla pre prípad jej straty, či krádeže. Tento zoznam uložte na bezpečné miesto (napr. v obálke na recepcii). Snažte sa nepodceniť poistenie. V prípade, že elektroniku nechcete nosiť všade so sebou, využite trezor v hotelovej izbe alebo si cennosti nechajte uložené v sejfe na recepcii.

 

 

Akú techniku si zbaliť na cesty?

 

 

 

Notebook – spoľahlivý spoločník, ktorý vás nemusí na cestách obmedzovať

Notebooky dnes používame nielen na prácu, ale aj ako nástroj zábavy. Krásu jeho mobility však doceníte až na cestách, kde si môžete čakanie si môžete spríjemniť počúvaním hudby, sledovaním filmov, alebo zahnať nudu dobrou počítačovou hrou.

Pokiaľ hľadáte niečo naozaj malé, vysoko odolné a pritom aj výkonné, odporúčame vám MacBook Air, ktorý svojimi rozmermi pripomína skôr dámsky časopis ako notebook. Minimalistické rozmery mu však nebránia v nadštandardnej výbave. Celohliníkové telo vyzerá naozaj štýlovo a zároveň ho dobre chráni. S integrovanou HD webkamerou môžete ostať v osobnom kontakte s blízkymi aj na cestách. V predaji sú modely s 11“ a 13“ uhlopriečkou, pričom na jedno nabitie vydrží 7 hodín.

 

 

 

A čo tak miesto notebooku tablet?

Po uvedení tabletu iPad spoločnosťou Apple ľudia pochopili, že ak sa vhodne upraví operačný systém, tablety môžu mať reálne uplatnenie takmer všade. Na cestách dokáže dobrý tablet skoro vo všetkom nahradiť bežný notebook. Tablet je však menší a s dotykovou obrazovkou sa obsluhuje oveľa prirodzenejšie než počítač.

Nový iPad 2 napriek minimalistickému dizajnu vydrží na jedno nabite až 10 hodín a aj v najmenšej 16 GB verzii má dostatočnú kapacitu na niekoľko filmov, stovky hier a desaťtisíce hudobných súborov. Je to skvelý multimediálny prehrávač na hudbu, fotky a filmy, výborný internetový prehliadač, e-mailový klient, čítačka kníh (iBooks), učebnica (iTunesU), herná konzola a zároveň aj výkonný pracovný nástroj. Vďaka App Store a aplikáciám si môžete z tohto inteligentného spoločníka urobiť čo sami chcete.

 

 

 

Zostaňte aj na cestách v obraze!

Ľudia snívali o videochatoch celé desaťročia. Tieto sny dnes nie je problém premeniť na skutočnosť. Dokonca už nie je problém uskutočniť videohovor priamo na televízor a komunikovať s priateľmi obrazom v HD rozlíšení. Mnohé notebooky majú integrovanú webovú kameru, no iba základnú s obmedzenými možnosťami. Je naozaj veľký rozdiel či použijete toto riešenie, alebo kvalitnú prídavnú USB HD kameru s pokročilými vlastnosťami.

Logitech má na poli webových kamier niekoľko zaujímavých modelov, medzi iným aj novú Logitech HD Webcam C525. Ide o veľmi skladný model, ktorý vám umožní vziať si ju kamkoľvek. Navyše sa dá ľahko otáčať o 360 stupňov, a tak môžete s jej pomocou zapojiť do konferencie viac ľudí, alebo jednoducho sprostredkovať priateľom zábery z vášho okolia v HD rozlíšení. Každá nová webkamera Logitech HD pracuje s technológiou Logitech Fluid Crystal, ktorá zaistí , že každý videohovor a videonahrávka zachytí krištáľovo čistý obraz s plynulým, hladkým pohybom a zároveň sýte, živé a realistické farby. Na komunikáciu s priateľmi môžete využívať aj bezplatný softvér Logitech Vid HD.

 

 

Ako zlepšiť nevýrazný zvuk notebookov?

Tablety a notebooky dramaticky zmenili spôsob, akým si dnes užívame zábavu. Aj na cestách z nich radi sledujeme filmy, no zvuková výbava veľmi často značne zaostáva za tou obrazovou. Reproduktory vo väčšine notebookov sú malé a nedokážu reprodukovať zvuk v celej sile. Nepotrebujete robiť kompromisy, pretože existuje jednoduché riešenie.

Ako skvalitniť zvuk z notebooku aj na cestách? Napríklad pomocou externých USB reproduktorov s praktickým klipom na veko displeja notebooku Logitech Laptop Speaker Z205 a Z305. Oba systémy podporujú plug-and-play a pripájajú sa iba prostredníctvom USB portu bez potreby inštalovať doplnkový softvér, alebo pripájať externé napájanie. Sú extrémne ľahké (väčšie Z305 vážia iba 226 gramov), takže vás nebudú obmedzovať pri prenášaní a tak ich môžete spokojne nosiť stále so sebou.

Spoločnosť Logitech má v ponuke aj bezdrôtové reproduktory Wireless Speaker Z515, ktoré bez ohľadu na to, či používate notebook s operačným systémom Mac alebo Windows, netbook, mobil, iPad, alebo iné podobné zariadenie, vám pomôžu dostať skvelý zvuk aj bez káblov. Umiestniť ich môžete až 15 metrov od zdroja zvuku, čím pokryjete bežný byt alebo záhradu. Reproduktory majú vlastný dobíjateľný akumulátor s výdržou až 10 hodín a sú dodávané aj s praktickým cestovným puzdrom.

 

 

Ja chcem mať so sebou viac hudby!

Kapacita – to je slovo, ktoré dokonale vystihuje štýlový prehrávač spoločnosti Apple iPod classic. Jeho pamäťová kapacita 160 GB totiž umožňuje uložiť do jedného prehrávaču až 40 000 hudobných nahrávok, vyše 200 hodín videa alebo viac ako 25 000 fotografií. Môžete tak mať všade so sebou svoj obľúbený archív.

 

 

Pokiaľ zháňate malý štýlový, ale pritom vysoko funkčný doplnok, nie je v súčasnosti lepšia voľba ako iPod nano. Má totiž dotykové ovládanie, je dvakrát menší a ľahší než býval a konštruktéri mu pridali praktickú sponu, ktorá umožní nosenie na odeve alebo po pripnutí na špeciálny náramok premenu iPodu na štýlové hodinky. A zabudnúť nesmieme ani na zabudovaný krokomer, vďaka ktorému sa z iPodu nano môže stať spoločník vašich výprav za zdravím.

iPod touch 4. generácie je najtenší a najľahší iPod touch v histórii a vďaka zmenám sa vydal obdobným smerom ako iPhone 4. Už na prvý pohľad zistíte, že máte pred sebou jeden z najdokonalejších displejov súčasnosti – Apple Retina. Je vybavený kamerou aj na prednej strane prístroja, a keď budete pripojení na WiFi, môžete so svojimi priateľmi robiť videohovory cez FaceTime. Výkon umožňuje prehrávať filmy, používať aplikácie, hrať hry, prezerať internetové stránky a posielať e-maily, rovnako ako legendárny iPhone.

 

 

Bohatý zvuk aj z iPodov

Pre majiteľov telefónov iPhone a prehrávačov iPod máme zaujímavý tip na dobíjací reproduktor s dockom Logitech Rechargeable Speaker S715i, ktorý napriek kompaktnému cestovnému prevedeniu dokáže očariť výnimočne bohatým zvukom. Excelentnú kvalita zvuku zaisťuje až 8 reproduktorov integrovaných v kompaktnom tele. Systém S715i má dva trojpalcové laserové neodymiové reproduktory pre bohatý prenos v strednom pásme, dva polpalcové neodymiové výškové reproduktory sprostredkovávajúce jasné vysoké tóny a štyri dvojpalcové pasívne žiariče pre hlboké basy. Výsledkom je plný, bohatý a vyvážený zvuk.

Vďaka zabudovanej nabíjacej batérii môžete hudbu počúvať celých osem hodín bez toho, aby ste reproduktor museli pripájať k sieti. Pre väčší komfort sa dodáva s miniatúrnym bezdrôtovým diaľkovým ovládačom. Univerzálny dockovací konektor dokáže pripojený prehrávač iPod/iPhone aj dobíjať, takže už nie je potrebné na cestách nosiť ďalšie príslušenstvo.

 

Viac informácií o uvedených produktoch nájdete na adresách www.apple.sk a www.logitech.com

 


Ak máte aj ďalšie tipy, podeľte sa s nimi prostredníctvom diskusie. Dajte si však pozor, aby vaša dovolenka neskončila takto: