Do roku 2022 pribudne v mobilných sieťach milión používateľov denne

Podľa najnovšieho vydania správy Ericsson Mobility Report pribudne do roku 2022 na celom svete 2,6 miliardy nových širokopásmových mobilných pripojení – v priemere viac ako milión denne. Prevládajúcou prístupovou technológiou v roku 2018 bude LTE (známe aj pod názvom 4G), čím sa stane najrýchlejšie sa rozvíjajúcou mobilnou technológiou v histórii. Celková prevádzka v mobilných sieťach vzrástla od apríla 2016 do marca 2017 o 70 %.

Odborníci zo spoločnosti Ericsson predpokladajú pokračujúci rýchly rast mobilného pripojenia, keďže celosvetová mobilná dátová prevádzka sa do roku 2022 zvýši na osemnásobok svojej súčasnej úrovne.

Tento objem zodpovedá napríklad:

  • populácii Španielska streamujúcej video v kvalite HD 24 hodín denne po dobu jedného mesiaca
  • jedinému používateľovi, streamujúcemu video v kvalite HD nepretržite po dobu 3,55 milióna rokov
  • 31 miliardám hodín nepretržitého prenosu videa v režime HD

Počas nasledujúcich šiestich rokoch pribudne do mobilných širokopásmových sietí takmer 2,6 miliardy nových účastníkov – dosť na to, aby zaplnili futbalový štadión európskeho šampionátu (s kapacitou 50 000) dvadsaťkrát denne. Rovnaký počet ľudí vítal na námestí Times Square v New Yorku Nový rok 2017.

Najnovší súhrn štatistík o náraste počtu mobilných pripojení a dátovej prevádzky v mobilných sieťach je uvedený v júnovom vydaní správy Ericsson Mobility Report. Ukazuje najvyšší medziročný rast objemu mobilných dát na celom svete od roku 2013, najmä v dôsledku  masívneho rastu objemu dát v Indii, a zdôrazňuje zásadnú potrebu mobilných dát.

Za podstatnou časťou objemu dátovej prevádzky je používanie smartfónov a jednoduchý prístup k mobilným internetovým službám. Spoločnosť Ericsson analyzuje „mobilnú dátovú prevádzku v smartfónoch“ v rámci „mobilnej dátovej prevádzky“ s cieľom  jasnejšie znázorniť tento trend. Do konca roka 2022 sa celková mobilná dátová prevádzka smartfónov zvýši deväťkrát a dosiahne 66 Exabajtov (EB) za mesiac.

Niklas Heuveldop, hlavný stratég a riaditeľ pre technológie v spoločnosti Ericsson, hovorí: „Na základe meraní, vykonaných v stovkách mobilných sietí, správa Ericsson Mobility Report skutočne ilustruje obrovský rast v tomto odvetví. Počet pripojení v 4G sieťach sa zvyšuje rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, prírastok volaní cez dátové prenosy v sieťach LTE (Voice over LTE – VoLTE) sa zrýchľuje a celkový rast prevádzky dosiahol úroveň, akú sme nevideli od roku 2013.“

Som nadšený najmä z toho, že v segmente vidím dôležité kroky, zamerané  na rozvoj sietí, vrátane schválenia technológie Non-Standalone 5G New Radio (NR), ktorá umožní skoré nasadenie 5G. Na základe našej prognózy očakávame, že vďaka tomu počet 5G pripojení do roku 2022 presiahne pol miliardy a pokrytie obyvateľstva vzrastie na 15 percent.“

Čo sa týka trendov v priemysle, správa Mobility Report zmieňuje internet pre všetkých (Internet For All), masívne pokrytie IoT (Internet vecí) v mestách a diaľkové ovládanie vozidiel s 5G.

LTE SA STANE NAJROZŠÍRENEJŠOU TECHNOLÓGIOU V HISTÓRII

V roku 2018 LTE (4G) na základe počtu pripojení prekoná GSM ako najrozšírenejšia prístupová technológia. Rýchlosť, s akou sa táto technológia rozvinula a bola prijatá, je bezprecedentná. Počas piatich rokov sa LTE podarilo pokryť 2,5 miliardy ľudí, v porovnaní s ôsmimi rokmi v prípade WCDMA/HSPA (3G). Len v prvom štvrťroku tohto roka pribudlo 250 miliónov nových LTE pripojení.

Hnacou silou rozvoja LTE je požiadavka na zlepšenie používateľských skúseností a rýchlejšie siete, zavádzanie 5G bude tiež motivované potrebou rozšírených možností mobilného širokopásmového pripojenia, ako aj priemyselných riešení pre efektívnosť a automatizáciu. 5G bude sieťou podporujúcou rozmanité prípady použitia. Predpokladá sa, že do roku 2022 bude aktívnych viac ako pol miliardy 5G pripojení, ​​pričom do tohto počtu nie sú zahrnuté pripojenia pre IoT. Očakáva sa, že 5G do roku 2022 pokryje približne 15 percent svetovej populácie.

*************************

Prečítajte si celú správu Ericsson Mobility Report 2017.

Vlastné grafy si môžete vytvoriť s pomocou nástroja Traffic Exploration Tool.