Dune BD Prime 3.0 (500 GB)

Všetko v jednom a aj s Blu-ray – takto jednoducho by sa dal charakterizovať tento rozhodne zaujímavý prehrávač, ktorý v sebe kombinuje Media Box s nadštandardne vybaveným BD prehrávačom. Konštrukčne je to bláznivý hybrid, no zas prehrá skoro všetko čo máte…

Populárne Media Boxy ako napríklad Popcorn majú silného konkurenta práve v podobe prehrávaču Dune BD Prime 3.0. V zásade totiž nejde o nič iné, ako takýto box doplnený o BD mechaniku a zabalený do väčšieho šasi. Tým je hádam jasné ako to celé funguje. Vo vnútri je jednoduchá elektronika postavená na dnes najvýkonnejšom media čipe na trhu Sigma Designs 8642, ktorý urobí 99% práce.

Prehrávač má linuxové jadro s jednoduchým grafickým prostredím a okrem DivX prehráva bez problémov s externými CZ/SK titulkami aj MKV vo vysokom Full HD rozlíšení. Prehrávač má síce dlhší štart a niekedy pomalšie reakcie, ale počas testov sme nenarazili na AV súbor, ktorý by nedokázal prehrať. Blu–ray mechanika umožňuje prehrávať originálne aj napálené disky. Prehrávač má HDMI v1.3 výstup, kompozitné aj komponentné video, 7.1 a 2.0 kanálový analógový audio výstup, digitálne audio S/PDIF (optický a koaxiálny), ethernet konektor (100/1000 Mbit/s), 3× USB 2.0 porty pre „príslušenstvo“ (disky, moduly) a dokonca aj eSATA konektor. Skrátka ukážková konektivita.

Cez interný USB hub sa dá pripojiť 2,5“ SATA disk. Testovaný model mal už predinštalovaný 500 GB disk, no prekvapenie nás čakalo pod ním. Interne je totiž na USB pripojený 2 GB flash disk, ktorý slúži ako „pamäť“ pre bonusy z BD Live. Toto riešenie je dosť neštandardné, ale funguje bez problémov. To sa však už nedá povedať o BD Live. Niektoré disky sa pri teste nedokázali pripojiť na servery štúdií, čo však môže odstrániť budúci update firmware.

Ako doplnkové príslušenstvo môžete dokúpiť aj modul Wi Fi 802.11n a pripravuje sa aj RF diaľkové ovládanie. S ním budete môcť obsluhovať aj prehrávač zavretý v skrini, alebo v susednej izbe. Najlepšia je však na tomto prehrávači možnosť neustále pridávať nové funkcie. Na stránkach http://dune-hd.com môžete dávať výrobcovi svoje podnety na nové funkcie, ktoré by sa mohli objaviť v budúcich verziách firmware. To je oproti klasickým BD prehrávačom obrovská konkurenčná výhoda, akú bežne ponúkajú len HTPC a Media Boxy.

Priamo na prehrávači nájdeme iba základné ovládacie tlačidlá. Celá obsluha je už tradične na infra diaľkovom ovládaní.

Predný USB port je umiestnený trochu netradične na boku prístroja. Nie je to bežné, ale takto aspoň nekazí vzhľad čelného panelu.

Modré logo na dvierkach optickej mechaniky jasne hovorí, že ide o Bl u-ray mechaniku.

V pôvodnej verzii sa zjavne kalkulovalo s aktívnym chladením, ale keďže spotreba je relatívne malá a vnútro dosť prázdne, aktívne chladenie nie je potrebné a preto nám na ľavej strane (vedľa napájacieho zdroja) ostal už len takýto otvor…

Zadná strana je priam ukážková. Nájdete tu asi všetky konektory, ktoré by vás mohli zaujímať. Pardon S-Video chýba, ale v dnešnej dobe ide o prežitý konektor. Navyše aj tak sa pri tomto prístroji odporúča prepojenie cez digitálne HDMI a priestorový zvuk digitálne cez optiku alebo coaxial.

Ako sami vidíte USB konektory sú až dva (+ ten na boku vpredu). Pre prípadný externý disk je tu aj eSATA konektor, ktorý má neporovnateľne vyššiu priepustnosť ako USB. Skvelý nápad! Analógové audio a video konektory sú pozlátené. Navyše zvukový výstup má analógovo až 7+1 kanálov, čo zodpovedá pos ledným normám Blu-ray.

Na napájanie môžete použiť klasický elektrický kábel ako do zdroja PC. 😉

Prvotný pohľad do vnútra odhalí jednoduchosť tohto prístroja. Všetko rieši de facto jediný čip Sigma Designs 8642.

Mechanika a eSATA sú pripojené cez SATA káble do základnej dosky.

Pevný disk s kapacitou 500 GB ponúka na začiatok slušnú kapacitu. Použitý je ako vidíte malý notebookový disk WD v SATA prevedení, ktorý má nízku spotrebu, minimálne zahrievanie a výborný výkon. Disk nie je pripojený na základnú dosku priamo, ako vám ukážeme o chvíľu.

Pod diskom sa nachádza takýto jednočipový USB hub. Šedý vodič je pripojený k základnej doske (interný USB port), čierny (hore vľavo) je vyvedený na USB konektor na boku prehrávača, tie vodiče vpravo dole vedú do zadného konektoru (ten druhý, čo je pod LAN konektorom je pripojený priamo na dosku) a zvyšné dva sú osadené klasickým USB konektorom – v oboch sú USB disky ;-).

Prekvapil nás nepoužívaný slot pre notebookovú RAMku. O jeho praktickom využití by sme mohli len teoretizovať. Pravdepodobne ho výrobca v pôvodnom návrhu chcel využiť ako pamäť pre BD Live, no rozmyslel si to. Dáta by sa totiž pri vypnutí stratili…

Riadiaci čip Sigma Design je umiestnený zo spodnej strany. ten čierny čip hore je operačná pamäť (cache).

Pre BD-Live je na USB hub pripojený tento gigový flash disk. Dáta na ňom ostávajú aj po vypnutí prístroja. Dosť atypické, ale funkčné…

Na „fleške“ je linuxová partícia. Neskúmali sme ďalej dátovú štruktúru. Táto pamäť sa využíva iba ako úložisko pre Blu-ray.

Aj pevný disk je napojený na USB pomocou takejto USB-SATA redukcie. SATA porty na základnej doske totiž okupujú optická mechanika a eSATA pripojenie. Opäť ide o dosť neštandardné riešenie.

Použitý je veľmi jednoduchý zdroj. Svoju úlohu splní.

Zvukový prevodní je pomerne jednoduchý. veľké zázraky od neho očakávať nemožno.

Pozlátené konektoru sú tu preto skôr pre imidž. Audiofilom odporúčame využiť digitálne prepojenie, kam ide zvuk priamo bez úprav.

Obdĺžniková priehlbinka na spodnej strane je v kontakte s procesorom, takže spodná plechová strana šasi vlastne plní aj funkciu pasívneho chladiča. K tomu myslím netreba komentáre.

Priamo chladený je iba centrálny procesor.

Nuž a na záver malé porovnanie – hore nájdete testovaná prehrávač Dune BD Prime 3.0 a pod ním je značkový prehrávač Blu-ray Philips BDP9500. Jeho foto recenziu nájdete o kúsok ďalej…