Dve nevšedné on-line hry

Určite poznáte ten poci z on-line hrania proti ďalším hráčom. Nie je nič lepšie ako týchto hráčov ,,natrieť“ a stať sa tým najlepším!

Aj ja mám rád, keď môžem vypnúť a rozbiť niekoľkých kamarátov v nejakej akčnej hre typu Counter Strike, alebo v hre na spôsob Warcraftu. Vždy sa pekne odreagujem, niekedy dokonca aj zapotím, ale vždy to trvá len niekoľko minút, prípadne hodiniek a je po všetkom. Čo tak si zahrať proti tisíckam registrovaných užívateľov a vaša hra bude prebiehať 24 hodín denne? My si predstavíme dve takéto hry, pričom každá z nich zastupuje iný žáner.

Travian

Prvou hrou, ktorú si predstavíme je hra Travian. Čo je to vlastne za hru? Je to online hra, ktorú nemusíte ani inštalovať, stačí si otvoriť prehliadač, zaregistrovať sa a hráte. Stanete sa náčelníkom malej dedinky a je len na vás, či po mnohých dňoch hrania, budete symbolom slávy a víťazstva alebo len jedným z porazených. Základným predpokladom pre túto hru je mať aspoň trochu v krvi strategické hry, ak ste odchovaný na stratégiách v reálnom čase ako Age of Empires, Age of Mythology, či na nejakých ťahových stratégiách ako napríklad Heroes Of Might and Magic, tak je pre vás skúsiť túto onlineovku takmer povinnosťou.

Prvým krokom je ako vždy registrácia, ktorá je jednoduchá a prebieha formou potvrdzujúceho emailu. Ako náhle ste registrovaným užívateľom, dostanete miesto na mape, vyberiete si jednu z rás a môžete začať spravovať svoju zatiaľ ,,holú“ dedinu. Máte k dispozícii jedine hlavnú budovu a obmedzené množstvo surovín. Ako vo väčšine strategických hier i tu musíte začať tieto suroviny ťažiť, lebo od ich dostatku závisí váš ďalší rozvoj. Ťažíte drevo, hlinu, železo a aby ste nakŕmili hladné krky, pestujete obilie. Vaša dedina sa skladá z centra dediny a z okolia dediny, pričom na začiatku máte v centre len spomínanú hlavnú budovu s množstvom voľných stavenísk. Nič vám však nebráni začať stavať v centre prvé hospodárske, účelové, či iné budovy a v okolí dediny prvé obilné polia, drevorubačské zruby, či bane.

ImageRadosť z prvej budovy v novej dedine

ImageOkolie dediny s prvými baňami a obilnými poľami

To, aké nové objekty môžete stavať samozrejme závisí od prosperity a od stupňa úrovne budov. Hráči, ktorí už prešli nejakou tou stratégiou vedia, že zvyšovaním úrovne sa zväčšujú možnosti hrania a to platí aj u Travianu. Zvýšite úroveň bane, máte rýchlejšiu ťažbu, zvýšite úroveň hlavnej budovy, dostanete nové budovy a tie sa budú stavať rýchlejšie. Je len na prioritách hráča, do čoho investuje a čomu dá prednosť. Každá vec v hre má svoje zákonitosti a nadväznosti. Čo však odlišuje túto hru najviac od ostatných stratégii? Pretože je v on-line svete, život tam plynie nepretržite. Tým, že hru opustite, neznamená to, že dedina nežije. Na určitý úkon je okrem surovín potrebný aj čas. Čas napríklad na postavenie budovy sa pohybuje v rádoch desiatok minút, u zlepšovania úrovní to nie je o nič menej, takže na začiatku to môže odradiť ,,akčnejších“ stratégov, ale časom sa Travian dostáva do krvi a tej roboty s dedinou pribúda. Travian nie je hra koncipovaná tak, aby ste pri nej trčali niekoľko hodín v kuse, ale aby ste sa priebežne, aj niekoľko krát denne, k nej vracali a pozreli si, čo je nové. Už len mať zhovievavého zamestnávateľa, aby toleroval ,,internetové odskočenia“ do vašej osady.

Travian je presne tá hra, ktorú majú ľudia radi, pretože sa môžu porovnávať s ostatnými a ťažko sa od nej odchádza, keď si uvedomíte ako dlho ju vlastne hráte. A či si len pomaličky budujete svoju dedinku, alebo uzavierate aliancie s ostatnými a snažíte sa byť najlepší, strávite pri ňom určite veľa času, lebo je to jedna z tých návykovejších hier. A ak vám pri budovaní nepomôže návod, tak si skúste odskočiť do fóra Travianu, kde si môžete položiť otázku, ale aj dozvedieť sa množstvo vecí týkajúcich sa tejto hry, ktoré sme pri tomto letmom pohľade na hru neponúkli.

ImageAle sa mi tá dedinka pekne rozrastá

ImageToľkých legionárov už hádam nepobije ani Russel Crowe

www.travian.sk, www.travian.cz

Hockey Arena

Druhou hrou, ktorú si predstavíme bude Hockey Arena. Je to veľmi odlišná hra oproti Travianu, nejde o stratégiu a zrejme zaujme aj menší okruh ľudí, každopádne má napriek tomu veľkú základňu priaznivcov. Hneď upozorňujem, že tento on-line hokejový manažér je dosť náročný pre množstvo možností, ktoré hráčom ponúka a dostať sa do sveta manažmentu vrcholového športu, aj keď len prostredníctvom internetu, dá poriadne zabrať. O čo teda pôjde?

Stávate sa manažérom a trénerom v jednej osobe a vašou úlohou je viesť hokejové mužstvo v konkurencii tisícok iných ľudí z rôznych krajín. Po registrácii (na tú treba chvíľu čakať) máte pridelené mužstvo, do ktorého si vyberiete z ponúknutých hráčov základnú zostavu a s tou sa pustíte do prvých súbojov. Znie to síce jednoducho, ale nie je to až tak celkom pravda. Už pri výber hráčov budete trochu zmätení, že podľa ktorej štatistiky vlastne vyberať, svoju úlohu zohráva aj napríklad vek, či lojálnosť, takže nie len jeho schopnosti útoku, či obrany. Výberom hráča to však nekončí. Ako tréner mužstva musíte nastaviť aj formácie v ktorých bude váš tím hrať a tréningový plán. Tréningu sa venuje veľká pozornosť, je však dôležité aby hráči aj oddychovali a tak nájsť ten kompromis bude neraz ťažké. Vašou úlohou je teda komplexná starostlivosť o mužstvo od nastavenia mužstva pred novým zápasom až po predávanie a kupovanie nových hráčov. Môžete, dokonca by som povedal zo začiatku musíte, si plánovať aj priateľské zápasy, treba motivovať hráčov a starať sa aj o fanklubovskú základňu. Ak sa začne dariť, zvýšenie kapacity štadióna môže byť riešenie, každá sranda ale niečo stojí, tak opatrne. O tom akým systémom sa presne hrá by bolo zbytočne dopodrobna písať, ale sezóna trvá zhruba 70 dní, pričom z ligy zostupujú 4 mužstva a vyššie postupujú finalisti play-off. Do play-off ide prvých osem mužstiev. Pri generovaní novej sezóny zostarnú hráči o jeden rok, nastaví sa nová nálada mužstva i fanklubu a podobne.

ImageTesne pod čiarou play-off 🙂

Každý deň prebieha nočný výpočet hry, spúšťa sa automaticky o 00:30. V nočnom výpočte sa postupne spracuje ukončenie a automatické predĺženie zmlúv hráčov, dôkladný prieskum hráčov, zápasy, tréningy hráčov, odpočítanie nákladov z hotovosti mužstva, či pridelenie mužstiev novým manažérom a počas tohto prepočtu je hra uzavretá. Zarábať sa dá rôzne, ale hlavne transferom hráčov, či vyberaním vstupného na domáce zápasy, ktoré si určuje hrač sám. Veľkú úlohu zohráva aj zázemie klubu, tréningové a regeneračné priestory majú určite vplyv na morálku mužstva, juniorská prípravka je dobrým zdrojom nádejných talentov. Hrať Hockey Arénu si okrem zanietenia vyžiada aj veľa trpezlivosti. Veď ako nový manažér budete hodený možno niekde do deviatej ligy vzhľadom na počet registrovaných užívateľov a prepracovať sa vyššie bude trvať aj niekoľko mesiacov. Ak máte však radi šport a chcete si skúsiť aj inú pozíciu ako skandujúceho diváka, tento manažér vám to umožní.

ImagePodobnú hotovosť mám i ja na účte

www.hockeyarena.net

{moscomment}