Image

Dve SIM: Samsung D880 DuoS

Po päťmegovom G800 s trojnásobným optickým zoomom a ovládaniu Samsung Soul z U900 tu máme konečne súčasnú aktivitu dvoch SIM kariet v jednom prístroji.


Dual SIM telefón na európsky trh ako prvé prinieslo Mivvy modelom Dual, ale nevedelo uspokojiť nároky používateľov na funkčnú stránku prístroja. Samsung D880 DuoS (spolu s modelom D780) sa môže pochváliť podporou duality SIM kariet a tiež plnohodnotnou multimediálnou a funkčnou výbavou.
 
Image
 
Dizajn prístroja sa uberá v šľapajach predchádzajúcich modelov, z diaľky sa ponáša na D600, i keď je o niečo tučnejší. Robustná slajdová konštrukcia je spracovaná pevne, len po zovretí prístroja v dlani mobil nepríjemne zavŕzga. Vysúvanie je zabezpečené pružinou, pri otváraní kladie väčší odpor ako iné slideri, to však považujem za plus, mobil sa aspoň neroztvára pri každom vybratí z vrecka nohavíc. Samsungy majú oproti iným značkám tú devízu, že priveľmi nemenia spracovanie klávesnice, ktorá je mimoriadne kvalitná a bez problémov na nej napíšete aj dlhšie texty.
 
Frontu prístroja dominuje rozmerný QVGA displej, ten je krytý priehľadným plastom, ktorý perfektne odráža svetlo, takže displej je počas jasného slnečného dňa nečitateľný, čomu „dopomáha“ aj použitá technológia displeja, ktorá pod slnkom stráca farby a kontrast. Boky prístroja sú štandardne vybavené naľavo regulátorom hlasitosti (pri fotení má funkciu zoomu) a spúšťou kamery na pravom boku, pod spúšťou nájdete aj konektor microUSB. Na ľavom boku nájdete ešte jedno zapustené tlačidlo – je to tlačidlo na prepínanie medzi SIM kartami.
 
Image
 
Okrem inovatívnej podpory súčasnej aktivity dvoch SIM kariet má D880-ka ako jeden z prvých Samsungov TV výstup, mobil teda prepojíte s akýmkoľvek televízorom za pomoci cinch káblov a na obrazovke vidíte to, čo na displeji. Využiť sa to dá pri prezeraní fotografií a videa. Video má síce len rozlíšenie 352×288 px, je takým priemerom, formát MP4 je ale vždy lepší než 3GP a aj pri prezeraní videa na obrazovke televízora sa zaň nemusíte hanbiť. Škoda je len toho, že výrobcovia mobilov sa stále vyhýbajú použitiu autofocusu pri zázname videa…
 
Image
 
Fotoaparát disponuje trojmegapixlovým snímacím CMOS čipom, zhotovené snímky sú za dobrého svetla prekvapivo kvalitné, použiteľné aj pre tlač na foto papier. Autofocus zaostruje a expozícia prebehne automaticky po stlačení spúšte, rovnako ako pri modely D900 sa neviete pohrať s kompozíciou, ale aspoň, že tá automatika je spoľahlivá a celkom rýchla. Prostredie sa oproti predošlým modelom mierne vynovilo, možné sú aj prechody v prechádzaní cez menu a submenu, presúvanie zvýrazneného prúžka je plynulé ako to má Sony Ericsson a vôbec celé prostredie je prívetivejšie.
 
A aby tých inovácii nebolo málo, model vie v stand-by režime zobraziť kalendár. Je to však len imitácia aktívneho pohotovostného režimu, slúži len na prehľad mesiaca.  D880 je triband, resp. pre SIM1 sú k dispozícii frekvencie 800 / 1800 / 1900 MHz a a pre SIM2 zas 900 / 1800 MHz. Samozrejmosťou je podpora Bluetooth 2.0 s A2DP, FM rádia a USB 2.0, zamrzí absencia IrDA (hoci sa z mobilného sveta vytráca, v istých podmienkach je nenahraditeľný). Pri prepojení s počítačom cez USB musíte prv nastaviť v mobile, či sa má pripájať ako modem, veľkokapacitné zariadenie alebo tlačiareň. Počas pripojenia sa opäť nedá Samsung nijak používať, aspoň, že sa cez USB aj nabíja.
 
Image
 
Multimédia prístroj zvláda dobre. Skvele nie preto, lebo nezvláda full-screen prehrávanie videa a galéria obrázkov je stále zastaralá, zatiaľ čo mp3 prehrávač je na štandardne vysokej úrovni. Model D880 je mimoriadne zaujímavý prístroj, ktorý plní očakávania technoidov, multimediálnych nadšencov i manažérov, ktorým sa po vreckách povaľujú štyri telefóny. Spolu s modelom D780 nasadil Samsung konkurencii vydarený úder a už sme len zvedaví, ako bude táto konkurencia reagovať…
 
Zapožičal: Samsung, www.samsung.sk
Cena s DPH: 7950 Sk
Záruka: 24 mesiacov
 
[+] podpora duality SIM kariet a funkčná výbava
[–] zlá viditeľnosť displeja na slnku, chýba podpora 3G, slot na microSD pod batériou
 
Samsung D880 DUOS
Technická špecifikácia: Displej: 320×240 px, 2.3“, TFT 256K farieb * Fotoaparát: 3.15 Mpx, AF, video 15 fps/352×288 px/MP4 * Konektivita: GSM900/1800/1900 MHz, GPRS, EDGE, BT2.0 s A2DP, USB, FM prijímač Pamäť: 18 MB + microSD Batéria: 1200 mAh * Rozmery: 104×51×18.9 mm * Hmotnosť: 116 g
 
Trhový sprievodca (ceny s DPH):
Sony Ericsson W580i, 7390 Sk
Nokia 6500 Slide, 10 090 Sk
 
Hodnotenie: 7
{moscomment}