Emgeton Noble: Dve SIM naživo

Na slovenskom sa konečne objavil Emgeton Noble – mobilný telefón s dvoma SIM kartami a príťažlivým dizajnom.


Emgeton Noble je už na prvý pohľad iný než konkurencia, i keď predná časť sa trochu ponáša na Sony Ericsson. Keď si mobil poťažkáte v rukách, ako prvé si stopercentne všimnete jeho hrúbku, tá sa vyšplhala až na 24 mm. Na prednej časti je šestica malých a nie práve najlepšie spracovaných tlačidiel, plastová imitácia kovového kurzora s oddeleným stredom je naopak, čo je veľmi dobré riešenie.
 
Image
 
 „Slajdovanie“ je plynulé, istené pružinou, horná polovica je o niečo kratšia, čím vzniká akási brada na spodku. Vysúvanie pomocou zatlačenia je ale značne nepohodlné. Alfanumerická klávesnica, ktorá vykukne po vysunutí, je vyrobená z gumy, vzhľadovo je pekná, moderná, ale nízky zdvih a slabšia odozva stlačenia nikomu písanie neuľahčia, väčším prstom už vonkoncom nie. 3.5 mm jack, miniUSB konektor so spúšťou fotoaparátu a dvojtlačidlom hlasitosti na druhom boku sú umiestnené a fungujú výborne. Na zadnej strane je len v kove osadená šošovka fotoaparátu. Nebyť všadeprítomného plastu, Noble by bol dostal za spracovanie jedničku!
 
Image
 
Vrátime sa k prednej časti, k funkčným klávesom. Pretriete si oči – áno, skutočne vidíte dve rovnaké zelené tlačidlá. Jedným voláte z jednej SIM karty a druhým z druhej. Emgeton začína mobilom hneď s dvoma súčasne aktívnymi SIMkami, vsúvajú sa pod 1010 mAh batériu spolu s microSD kartičkou. Pri prvom zapnutí zariadenia vás nesprevádza žiadny pomocník, po asi desať sekundovej ukážke úvodného Emgeton obrázku vás telefón vyzve na zadanie PIN kódu oboch SIM kariet (Noble je možné zapnúť a používať aj bez vložených SIM) a potom sa zobrazí klasický stand-by, aký poznáme z iných značiek. Noble nepozná aktívny pohotovostný režim, nastaviť viete iba funkcie smerov kurzora a funkčných klávesov pod displejom. Z office nástrojov má používateľ k dispozícii úlohy, tri budíky, diár, poznámky a podobne, prehliadač doc a xls dokumentov Noble nepozná. E-mail klient je len základný, poskytuje však všetko potrebné k sledovaniu nových správ.
 
Image
 
Aktivita dvoch SIM kariet neovplyvňuje rýchlosť reakcií zariadenia, ono samo je akési spomalené, najmä v hlavnom menu. To je možné zobraziť dvoma spôsobmi – ako zoznam (Blues) alebo maticu 3 x 4 ikony (Electricity). Správy sú koncipované do jedného zoznamu bez znázornenia, či ide o správu prijatú jednou alebo druhou SIM, kontakty majú naopak niekoľko možností zobrazenia, buď je to zoznam kontaktov jednej, druhej alebo oboch SIM kariet súčasne. Prehliadanie internetu by malo byť pohodlné vďaka prítomnému 3G, ale Emgeton prehliadač nie je práve najlepší. Predinštalovaná je našťastie aj javová Opera Mini.
 

 
Prepojenie s počítačom je podmienené inštaláciou SW z pribaleného CD, inak Noble funguje len ako čítačka pamäťových kariet. Prekvapivé bolo, že Noble nespolupracoval s Windows Vista, len so systémom XP. Problém sme mali aj s Bluetoothom, nepodarilo sa nám Noble spárovať so žiadnym z iných BT zariadení. Očakávali sme, že hudbu bude Noble prehrávať výborne, čo sa aj potvrdilo. Reprodukcia zvuku cez vstavaný reproduktor nie je síce úplne najlepšia, ale po pripojení pribalených HF slúchadiel sa ukáže v lepšom svetle. Fotoaparát je len doplnok, 2 Mpx a QVGA rozlíšenie je skôr na záznam vtipných momentiek.
 
Image
 
Na záver musíme priznať, že prvý pokus Emgetonu na poli mobilnej komunikácie sa vydaril a za dobrú cenu prináša veľmi slušnú výbavu v peknom kabátiku. Nemá síce na konkurenčný Samsung D880, no i tak môžeme povedať, že by sme si vedeli Noble predstaviť aj vo svojom vrecku.

Zapožičal: Emgeton, www.emgeton.sk
Cena s DPH: 250 € (7531 Sk)
Záruka: 24 mesiacov

+ prehrávač Emgeton Cult, podpora 2 SIM
– malé bugy v systéme, rýchlosť reakcií
Hodnotenie: 8,5
{moscomment}