Enermax NAXN 82+ Bronze 750W

Počítačové zdroje firmy Enermax sa na celom svete tešia dobrej povesti.  Inovácie zavedené za ostatných pár rokov pomáhajú udržať tieto zdroje na špičke výkonných napájacích zdrojov pre bežných užívateľov, hráčov aj náročných overclockerov.

Enermax prednedávnom predstavil radu bežných napájacích zdrojov NAXN pre herné počítače. Na pultoch sa objavia v širokom rozsahu výkonov, od NAXN 80+ 350W, 450W, 500W, 600W až po modulárne NAXN 82+ 750W a 850W. Tieto modulárne zdroje majú 80 Plus Bronze certifikáciu. My sme mali možnosť otestovať 750W model. Nový Enermax NAXN 82+ 750W nie je úplne modulárny, najdôležitejšie káble sú pripevnené napevno. Pripájať možno tie konektory, ktorými privádzate napájanie perifériám. Káble sú dostatočne dlhé aj na používanie vo väčších skrinkách.

Najdlhším káblom je periférny kábel so SATA konektormi, ktorý meria až 75 cm. Pre napájanie grafických kariet Enermax používa 6+2 (8P) PCI-E 2.0 konektory na kábli s dĺžkou 50 cm. Dva káble sú zapojené priamo do zdroja, dva sa dajú pripojiť modulárnym konektorom, ale 750W zdroju dostanete iba jeden PCIe kábel. Ak máte v pláne používať viac grafických kariet, musíte si jeden kábel doobjednať. Periférne káble sú pripájané k zdroju jednotným 5-pinovým konektorom, ktorý obsahuje piny pre 3,3 V, 5 V a 12 V, uzemnenie rozdeľuje 12V a nižšie napätia. Modulárne konektory sú delené farebne aj rozmerovo, takže nedá sa pomýliť pri zostavení zdroja. Všetky modulárne káble sú dodané v praktickej taštičke so zipsom.

Zdroj má dve silné 12V vetvy schopné dodať až 35 A pre komponenty a základnú dosku. Keďže NAXN 82+ zdroje majú klasickú konštrukciu, 12V vetva môže odoberať iba necelých 87% výkonu, 100W je vyhradených pre nižšie napätia.  Vo vnútri zdroja nájdeme tradične kvalitný tichý 135 milimetrový ventilátor s inteligentným riadením otáčok, ktorý ochládza zdroj ešte 30-60 sekúnd po vypnutí počítača. Keďže nízke napätia sa vyrábajú klasicky z primárneho, nenájdeme v zdroji na Enermax charakteristické meniče DC/DC, všetko okrem čiernych eloxovaných chladičov zodpovedá bežným zdrojom, ale účinnosť prevodu je nastavená tak, aby pri 50% zaťažení dosahoval vyššiu hodnotu ako bežné zdroje. Rozdiel je v tom, že nie je to žiadny OEM produkt, ale vlastná konštrukcia Enermaxu.

Kým účinnosť pri nízkom a maximálnom zaťažení zodpovedá bronzovej kategórie, pri strednom zaťažení je účinnosť takmer na úrovni strieborných zdrojov. Zdroj je vyslovene navrhnutý do takých zostáv, kde sa predpokladá, že väčšinu času bude spotreba na úrovni 320-370W, čiže do hráčskych počítačov.  Aj napriek pomerne priaznivej ceny má modulárny NAXN 82+ 750W až osem stupňov ochrany. Obsahuje ochranu proti prepätiu (OCP), ochranu proti podpätiu AC aj DC (UVP), ochranu proti preťaženiu (OPP) a protiskratovú ochranu (SCP) a ďalšie (OVP, OTP, SIP). Pri meraniach sa ukázal zdroj ako stabilný, ani pri maximálnom zaťažení sme ho nevedeli dostať do takej situácie aby klesli hodnoty napätia pod hodnotu ktorú stanovuje norma.

Za priaznivú cenu dostanete zdroj s dobrou výbavou. Ani zapojenie 2 x SLI/Crossfire ho nepoložíte na lopatky a 135mm ventilátor nebude nikdy vydávať viac hluku ako vaša grafická karta.

Pevné káble:
20/24pin ATX konektor
1x 8pin 12V CPU konektor
1 x 4+4 pin 12V CPU konektor
2x 6/8pin PCIe napájacie konektory

Odnímateľné káble: 
2x kábel pre 6/8pin PCIe napájanie grafických kariet
4x kábel pre periférie na nich:
5x Molex konektor
10x SATA konektor
1x Floppy konektor

Hodnotenie 9,4

Zapožičal: Enermax Technology Corporation, www.enermax.co.uk
Cena s DPH cca.: 125 €


+  stabilita, efektivita (až 87 %), takmer nehlučné chladenie
–  chýba CordGuard

Technická špecifikácia
750 W nepretržite  * modulárna kabeláž * tichá prevádzka * ochrana proti prepätiu (OCP) * ochrana proti podpätiu (UVP) * ochrana proti preťaženiu (OPP) * protiskratová ochrana (SCP)