Image

Ženy a počítače: Pohľad zvnútra

Každý z nás pozná prácu s PC či notebookom, stretávame sa s nimi ako v práci tak aj doma. Do tohto sveta sme sa postupom času nechali zasvätiť aj my, ženy.


Hoci to miestami vyzeralo pre nás horšie ako zoznamovanie sa so španielskou dedinou, myslím, že za väčšinu nás by som mohla povedať, že sme to zvládli lepšie ako dobre. Napriek tomu každá máme nejednu zábavnú príhodu, ktorá sa akosi sama vtisla do nášho zoznamovania s týmito pekelnými strojmi. Medzi často posielané ukážky patrí používanie vysunutej mechaniky ako držiaka na kávu, e-mailovanie päťmegových obrázkov vložených do Wordu alebo ružové USB zrkadielko pripojené k počítaču.
 
Image

Myslím, že prvé, čo si každá žena všíma pri výbere počítača – podobne ako pri výbere svojich šiat – je dizajn. Je to jasné, predsa nemôžeme mať niečo, čo sa nám nebude páčiť, niečo čo k nám nebude ladiť alebo niečo čo na stole nebude vyzerať esteticky. Načo sú nám špičkové komponenty vo vnútri, hoci nám zabezpečia bezproblémový chod počítača, keď jeho obal nás bude odrádzať od toho, aby sme sa ho vôbec dotkli. No a keď už sme sa pre nejaký predsa len rozhodli, musíme ho pekne zaodieť. Niektoré moje kreatívnejšie kamarátky sa dokonca snažia o ručnú výzdobu computera – rôzne nálepky a fotografie na krabici vyzerajú veľmi chutne (teda aspoň prvých niekoľko týždňov).

Image
 
Interná výzdoba je rovnako dôležitá – aj po spustení musí byť jasné, že je náš – zvolíme si teda vhodné pozadie, farebne zladíme všetky okná naokolo (samozrejme aj s hlavným panelom), vyberieme odpovedajúci šetrič obrazovky a ten spúšťame takmer každú minútu, pretože sa z neho vieme neskutočne tešiť (s odôvodnením, že treba najprv vyskúšať, ako to bude vyzerať). A aby som nezabudla, každá ikonka ma na ploche svoje presne určené miesto, aby v pozadí vynikol ten úžasný obrázok, ktorý sme si zvolili ako tapetu.
 
Image

Konečne môžeme začať s prácou na našom malom zázraku. Keďže angličtina nie je vždy našou silnou stránkou, osvojujeme si niektoré názvy programov vo svojom spisovno-nespisovnom jazyku. Taký Bluetooth je zrazu blututko – keď s niekým píšem a napíšem mu túto verziu, chvíľku trvá kým pochopí, čo mám na mysli, ale načo sa trápiť s komplikovaným písaním v angličtine. Mozilla sa takto zmení na mozarelu, hoci viem, že so syrom nemá nič spoločné, ale jednoduchšie sa to vyslovuje. Podobných  skratiek je možné navymýšľať viac než dosť a čudovali by ste sa, aké to je praktické z hľadiska úspory času písania a hlavne z pohľadu výslovnosti v Skype, keď si nemusíte lámať jazyk s niečím tak krkolomným. Ak sa však rady pýšite svojou anglickou výslovnosťou, nebudem vás prehovárať.

Image
 
Starostlivosť  o naše zlatíčko tiež nie je zanedbateľná, sobotňajšie utieranie prachu ho neobíde, tak isto ani leštenie obrazovky a vysávanie – áno, áno, vysávanie – skúste sa pozrieť, koľko je tam tých omrviniek z chleba a chipsov. Chudák klávesnica je už zvyknutá horúci obar, prípadne na obliatie niečím sladkým a lepkavým – dôkladnej očiste mokrou handrou rovnako neujde.
 
Image

Čo sa však stane keď prídu vnútorné problémy?! Nechcite si ani predstaviť, počítač ako taký som už zopárkrát rozobratý videla, ale čo je čo, nemám tušenie. Všetky tie doštičky platňového typu, čo vyzerajú ako kúsok koláča, ktorý sa priveľa prezdobil, rôzne široké káble, ktoré mi pripomínajú rozprávku Bol raz jeden život – no jednoducho nehrozí, žeby som vedela prísť na to, čo nie je v poriadku. Stáva sa, že to začne odrazu fučať ako keby tam ležal môj vlčiak, celé je to horúce a je mi jasné, že Paralen tu nepomôže. Vtedy nám ostáva sa obrátiť už len na servis, príp. na počítačovo nadaného suseda/kolegu. Ak je to zároveň aj fešák, potom sa mi PC môže kaziť aj častejšie :).
 
Image
 
Takýto nejaký je náš postoj – myslím tým nás, ženy – k zariadeniam nazývaným počítač. Aby na mňa šikovnejšie zástupkyne nežnejšieho pohlavia neútočili, radšej to zmením na môj postoj. Množstvo IT pozitívnych slečien rastie výrazným tempom a napr. taký notebook sa stal vítaným dámskym doplnkom. Možno ste sa však s podobným postojom žien stretli… možno to bola sestra, priateľka, manželka, prípadne dcéra, ktorá sa náhodným a často vtipným spôsobom priúčala počítačovým tajomstvám. Ak ich nedokážete prehovoriť, aby nám svoj vtipný príbeh napísali, a viete o ich začiatkoch, skúste sa ozvať práve vy: gejdosova@pcspace.sk. Teším sa.
{moscomment}