Fan Check: Hoax na Facebooku

O hrozbách číhajúcich na sociálnych sieťach sme už písali v lete. Tie prechádzajú vývojom rovnako ako aj samotné infiltrácie.


V poslednom čase boli najrozšírenejším typom útokov správy, ktoré lákajú používatelia na sledovanie videa. Išlo najmä o obdobie sviatkov, prázdnin a pod. Ak sa na „prehrávač“ kliklo, bola vyžiadaná inštalácia „zásuvného modulu“. Dnes sme svedkami, kedy sa taktika zmenila zásadným spôsobom. Z lákania sa stalo zavádzanie. Ide o naozaj premyslený spôsob útoku, pretože k samotnej infiltrácii sa človek dostane až v treťom kroku.
 
Image
 
Z dôvodu, že Facebook na Slovensku zaznamenáva výrazný úspech a stáva sa konkurentom Pokecu, najznámejšieho chatu na Slovensku, ktorý práve tento mesiac spustil v plnej prevádzke svoju novú verziu, sa zvýšilo aj riziko pre slovenskú internetovú spoločnosť.
 
Image
 
Z nej je najviac ohrozená skupina, ktorá sa bezpečnosti nevenuje vôbec alebo len sporadicky. Tá sa dá totiž ľahšie oklamať a dosiahnuť tak cieľ, ktorým je v súčasnosti najčastejšie krádež identity a financií. Práve peniaze sú objektom najnovšieho útoku cez sociálnu sieť. Ako teda celý útok vyzerá?
 
Image
 
ESET dostal podnety od svojich používateľov a fanúšikov, že aplikácia Fan Check na sociálnej sieti Facebook je škodlivá. V skutočnosti ale ide o poplašnú správu (hoax), ktorá má za cieľ dosiahnuť záujem ľudí o hľadanie informácií o „Facebook Fan Check“. Ak napríklad zadáte tento výraz do vyhľadávača, dostanete sa na podvodné stránky, ktoré majú návštevníkovi nanútiť pocit, že ich počítač je infikovaný a tak im odporúčajú inštaláciu aplikácie, ktorá to za nich vyrieši. Tá ale za „odstránenie“ problému pýta peniaze.
 
Image
 
Juraj Malcho, vedúci vírusového laboratória, preto odporúča „správať sa zodpovedne pri používaní internetu a neohrozovať svoj počítač zbytočným nerozumným klikaním na nevyžiadané lákavé ponuky na kúpu neznámych softvérov alebo čohokoľvek iného“.

Image
{moscomment}