Fejk vs originál – 1. časť

Kopírujú sa už nielen dáta, ale aj produkty. Na trhoch v Ázii kúpite všetko, aj veľmi lacné napodobneniny a kópie známych produktov veľkých značiek. Všetka technika sa tu predsa vyrába, tak prečo by mal byť taký problém vyrobiť ju aj mimo veľké továrne a predávať ju s normálnou maržou?

Poskladajte si iPhone

Hovorí sa, že u nás sa každé dieťa naučí ovládať iPhone, ale v Číne ho každé dieťa dokáže samé poskladať. Keď potrebujete do svojich gadgetov novú špeciálnu batériu alebo sa vám podarí rozbiť displej vášho smatfónu, najlacnejšia oprava je objednať náhradné diely zo známych ázijských e-shopov a vymeniť si ich sám podľa často veľmi podrobných návodov z YouTube. Je tu síce riziko, že narobíte viac škody a samozrejme prídete o záruku a možnosť servisovať svoj hardvér v autorizovanom servise, ale vidina opravy za desatinu „oficiálnej“ cenníkovej ceny je veľmi lákavá. Nehovoriac už o fakte, že pri takom lepšom smartphone sa jedná o úsporu aj stoviek euro, za čo môžete mať druhý kus na náhradné diely z bazáru.

Softvérový inžinier Scotty Allen je dnes známy youtuber, ktorý vystupuje pod nickom Strange Parts. Žije už nejaký ten rok v Shenzen v Číne a preslávil sa videom, kde sa pokúsil vytvoriť z náhradných dielov dostupných na miestnych trhoch úplne nový plne funkčný iPhone. Trvalo mu to síce pár dní, ale napokon sa mu podarilo z „ničoho“ prekvapivo poskladať funkčný iPhone len za asi 300 dolárov (+veľa času), ktorý je na nerozoznanie od originálu. Dokonca na trhu kúpil aj krabicu a všetky doplnky, ktoré s novým iPhone dostanete, takže mal napokon kompletné balenie pekne v „originálnej“ krabici.

Scotty vo svojej záľube pokračuje a dnes točí videá ako si do svojho „custom“ iPhone namontoval funkčný jack konektor pre slúchadlá, o ktorom Apple tvrdil, že sa to nedá, urobil si bezdrôtové nabíjanie pre svoj iPhone 6, vlastné podsvietené logo a vlastný case pre iPhone alebo si sám upgradoval pamäť. Je síce pravda, že ho to stálo priveľa času a niektoré upgrade stáli viac, než nový kus, pretože si musel nakúpiť špeciálny hardvér na opravy, drahý mikroskop a ďalšie prístroje, ale vo videu to rozhodne vyzerá dobre a väčšina ľudí vidí len tie priame náklady – súčiastky a rozdiel proti originálu.

FakePhone

Len pár dní po tom, ako Apple predstavil svetu v roku 2010 úplne prvý iPad, zaplavili čínsky internet ponuky na tablety ePad. Vtedy sa ešte kopíroval trochu opatrnejšie a tie čínske klony mali s originálom len podobný názov. Dnes je však situácia iná.

Naklonovať sa dá čokoľvek – aj taký iPhone. Lenže ak by ste chceli vyrobiť naozaj kvalitnú kópiu, stálo by vás to veľa a nebolo by to tak rentabilné. Preto sa klonovači logicky pustli do inej formy kópie. Zobrali hotový lacnejší telefón so systémom Android, ktorý namontovali do skopírovaného obalu iPhone a vytvorili nové grafické rozhranie. Navonok teda všetko vyzerá ako regulárny iPhone, má to rovnaké menu a aj rovnaké ikonky na displeji, ale vo vnútri je lacnejší telefón, s lacným fotoaparátom, slabším výkonom a iným OS.

Na fotke a aj pri letmom pohľade ho od originálu nerozoznáme, ale cena 100-150 dolárov oproti viac ako tisícke za originál už čo-to naznačuje. Nie, nedá sa to zrovnávať – tú nekvalitu spoznáte prakticky okamžite. Displej je citeľne horší, dotyky nereagujú tak presne, celé je to výrazne pomalšie a máte pri používanú úplne iný zážitok. A samozrejme nemáte istotu, aké dáta takýto váš FakePhone zbiera a kam ich posiela. Rozhodne by som takýto smartfón nikdy nepoužil na internetbanking ani na prístup k mojim digitálnym účtom (mail, FB a pod.).

Hit dňa: AirPods

Všetci sa hádam zhodneme na tom, že slúchadlá Apple AirPods nie sú tie najkvalitnejšie slúchadlá na hudbu a rozhodne nie sú ani lacné, ale napriek tomu patria k najžiadanejším slúchadlám na trhu. Ich koncept je výborný – malé bezdrôtové špunty, ktoré vás nebudú nijako obmedzovať, ponúknu vám slobodu a zaujímavé možnosti v spojení s vašim smartfónom. Keďže sú malé, bude ich treba niekam rozumne ukladať a nakoľko tu nie je priestor na veľkú batériu, budete ich musieť po pár hodinách dobíjať, čo sa podarilo vyriešiť ikonickou dobíjacou krabičkou.

AirPody sú skrátka hit, ale 179€ je trochu viac, než je bežný človek ochotný zaplatiť za dva malé špunty, takže sa veľmi krátko po ich uvedení na trh začali objavovať rôzne napodobneniny a väčšinou nevydarené kópie. Zopár zákazníkov sa dalo nachytať, ale všetko chce čas. Dnes už existuje niekoľko veľmi vydarených napodobnenín, ktoré od originálu len ťažko rozoznáte. Sám som mal možnosť otestovať si nejeden takýto set a musím uznať, že niektoré sú naozaj veľmi vydarené. Tie lacné (označované ako i7 TWS alebo i9 TWS), ktoré kúpite u nás v bazáre za 10-20€ (na Aliexpress sú už za 2 až 5€!) sú samozrejme väčšie než originál, majú veľkú plastovú krabičku a nefungujú tak dobre, ale sú už pre mnoho ľudí uspokojivo použiteľné.

Za skutočné klony AirPods by sme už mohli označiť napr. model i10 TWS a jeho nástupcov, ktoré majú bluetooth 5.0, dotykové ovládanie rovnaké ako originál a majú identický tvar. Sú dokonca tak podobné, že ich môžete ľahko zamieňať s originálmi – krabičky sú až na umiestnenie indikačných diód takmer identické a dobijú vám aj originálne AirPods a majú lightning konektor na nabíjanie. Apple uviedol pred pár dňami druhú generáciu AirPods, ktoré majú krabičku pre bezdrôtové nabíjanie, lenže v Číne sa dnes už predávajú aj takéto verzie. Aktuálne sa už dlhšie vyrábajú napr. modely i11, i12, i13, i14 TWS. Ako tohtoročné novinky sú v predaji v ázijských e-shopoch AirPody označené Air MX W1 a komu by bolo málo, môže si objednať len za 30 dolárov dokonca aj i20 (resp. model Air XY) a pre nedočkavcov je dnes v predaji aj model i88 TWS (lebo ako hovorí staré čínske príslovie „čím viac prúžkov to má, tým viac je to Adidas“).

Aby sme to teda zhrnuli, originálne iba biele AirPods kúpite v autorizovanej predajni za 179€ (resp. za 229€ s bezdrôtovou krabičkou) a takmer 100% klony i10/i12TWS môžete mať z Aliexpress už za 15 až 50 dolárov, resp. u slovenského predajcu (napr. mp3.sk) tie isté za necelých 70€ a okrem bielej si môžete vybrať aj čiernu, červenú alebo zlatú farbu krabičky a slúchadiel. Toto je jeden z mála príkladov, že tie fejkové gadgety sa môžu vyrovnať originálom.