Fejk vs originál – 2. časť

Kopírujú sa už nielen dáta, ale aj produkty. Na trhoch v Ázii kúpite všetko, aj veľmi lacné napodobneniny a kópie známych produktov veľkých značiek. Všetka technika sa tu predsa vyrába, tak prečo by mal byť taký problém vyrobiť ju aj mimo veľké továrne a predávať ju s normálnou maržou?

Najviac sa kopírujú batérie

A to je fakt, teda hneď po oblečení. Dobíjacie lítiové akumulátory sa dnes používajú skoro všade. Ak by ste rozobrali tyčový mixér, aku skrutkovač, robotický vysávač, e-bike, powerbanku alebo napríklad aj notebook, zistíte, že vo vnútri sú na 99% rovnaké akumulátory označené ako 18650. Tieto 3,7V nabíjateľné články tvoria základ väčšiny dnešných acu blokov, lenže nie vždy sa používajú naozaj kvalitné a bezpečné batérie. Dajú sa totiž pomerne ľahko falšovať a kým nespravíte fyzické testy, ťažko zistíte rozdiel.

Dobrý reálny akumulátor má kapacitu povedzme 2500-3600mAh, ale v Číne nie je problém kúpiť aj 9000mAh články za zlomok ceny tých „značkových“. Obvykle sa to robí tak, že sa vezmú staré recyklované články z vyradených notebookov a ďalšej techniky zo skládky. Ak sa ešte dajú používať, tak sa len prebalia do novej „nálepky“. Ak nie, tak sa vypitvajú a do prázdneho tela sa dá maličká batéria s kapacitou povedzme 400 mAh a zvyšok sa vyplní pieskom a samozrejme celé sa to opatrí novou nálekou. Takáto baterka sa dá normálne používať a dobíjať, no nikdy nebude mať väčšiu kapacitu ako tých 400 mAh, čiže ani zďaleka nedosiahne to, čo sa píše na jej obale.

Prečo sa to robí? Pretože zákazníci chcú čo najnižšiu cenu a keď na každom kuse zarobíte povedzme dolár, denný príjem takej továrne na „fakumulátory“… No, je to proste viac ako dobrý biznis, na ktorý v konečnom dôsledku doplatí vždy ten, čo sa snaží čo najviac šetriť, čiže „sporovlivý“ koncový zákazník. Dávajte si však na to pozor, pretože nekvalitné lítiové akumulátory môžu pomerne ľahko aj explodovať a asi nechcete, aby vám vo vrecku vybuchla lacná powerbanka alebo na hlave čelovka. To potom tých 6-10€ za jeden poctivý článok vs 1-2 doláre za fakumulátor zas nie je tak veľa, že?

1 TB micro SD alebo 2 TB USB

Za dvacku dnes môžete mať veľa vecí a jednou z nich je napríklad aj terabajtová micro SD kartička z Číny. Zatiaľ som síce nepočul, že by ich nejaký seriózny výrobca vôbec vyrábal, pretože je zatiaľ 512GB kariet ako šafránu a ich cena atakuje 200€ (bežne sa predávajú 32 až 128 GB modely), ale z krajiny vychádzajúceho slnka sa dá objednať aj toto. A samozrejme ako sme naznačili bežné sú aj 1 a 2 TB USB flashky za rovnakú cenu. Ako to teda je?

Pokiaľ viem, tak jediný výrobca, ktorý zatiaľ predstavil terabajtové flash médium je Kingston. Ich DataTraveler Ultimate GT 2TB je však skôr technologická pikoška, pretože pre extrémne vysokú cenu tento disk nebude mať takú veľkú cieľovku. 2 TB USB flash disk totiž stojí asi 1500€ a za 2 TB externý klasický harddisk s USB zaplatíte asi 80€ (len pre info 2× 4TB NAS stojí asi 500€). U microSD sa zatiaľ väčšie ako 512GB karty nevyrábajú a ich cena sa pohybuje tesne pod hranicou 200€. Za tých 20€ sa predávajú bežne „iba“ 64GB verzie. To sú proste fakty.

A teraz rýchly test – máme microSD s kapacitou 1024GB, teda 1 TB. Po pripojení k PC, resp. v čítačke naozaj hlási 1 TB, ale keď sa na ňu pokúsite niečo nahrať, tak to ide akosi divne. Dáta sa spočiatku začnú nahrávať rýchlo, no po dosiahnutí istej kapacity sa všetko neuveriteľne spóóóóómalý. Odhadovaný čas sa mení z minút na dni, týždne, mesiace…

Takáto fejková karta alebo USB disk majú totiž reálnu kapacitu zvyčajne len 8 až 16GB a po zaplnení asi 2-4GB sú umelo spomaľované, aby ste sa nikdy nedostali cez ich reálnu kapacitu. Navonok sa teda tvária ako veľkokapacitné médium, no nikdy sa vám na ne nepodarí nahrať viac.


Mimochodom takto vyzerá jediný skutočný 2 TB USB flash disk (stojí 1499€ – viď Alza.sk).

 

A takto zas prvá 1TB micro SD karta, predstavená teraz. Jej cena bude asi 530 euro a väčšina zariadení si s ňou zatiaľ asi neporadí (podpora bude spočiatku veľmi slabá).

TIP na záver

Nenechajte sa oklamať. Ak je niečo až príliš lákavé na to, aby to bola pravda, tak to väčšinou pravda nie je alebo je v tom nejaký háčik. Tiež sa bežne stáva, že tovar, ktorý vám príde z (nielen ázijského) e-shopu môže mať inú kvalitu, veľkosť alebo aj tvar ako ten, ktorý ste videli na fotografii. Jeden známy si takto objednal super výhodné kancelárske kreslo a prišiel mu balíček asi 10×10×10 cm s miniatúrou – presne takou, aká bola na fotografii. Ak si chcete objednať tovar, sledujte aj hodnotenia predajcov a recenzie na internete, príp. si pozrite skúsenosti a recenzie ľudí na YouTube. Dosť vám to pomôže odlíšiť „odpad“ od reálne použiteľných vecí.