Image

Firefox 3: Do tretice všetko dobré?!

Niekoľko mesiacov po narodení Firefox 2 sa Mozilla priznala, že na ceste je už ďalší súrodenec, ktorý sa v súčasnosti nachádza v predpôrodnej fáze alfa.

Padlo rozhodnutie, že bude niesť kódové označenie Gran Paradiso a zdedí všetky kladné gény z rodičovského tímu. Pozrime sa teda „malému“ troška „na zúbok.“ Nakoľko sa nový Firefox nachádza len v štádiu testov, dolaďovania a postupného pridávania nových funkcií, nečakali sme „hory-doly.“ Napriek tomu nás v niektorých veciach milo prekvapil. Prvou z nich je integrovanie nového jadra Gecko 1.9, v ktorom bola štandardne použitá knižnica Cairo, čím sa zlepšilo renderovanie textu a grafiky na stránkach. Niekoho môže naoko zastrašiť takmer rovnaké užívateľské prostredie s predchádzajúcou verziou (napríklad nás, pri testovaní na Windows XP), avšak tvorcovia prehliadača nás ubezpečujú, že v prvej oficiálnej verzii sa dočkáme niečoho nového aj na poli grafického spracovania.

Image

To, že program bude optimalizovaný pre konkrétne skupiny používateľov, utvrdzuje fakt, že na každom operačnom systéme bude nejaká tá odlišnosť týkajúca sa vzhľadu browsera. Dôvod prečo je tomu tak súvisí najmä s určitým kráčaním s dobou, keďže možnosť demotivácie „klienta“ zastaralým a konvenčným vzhľadom je dosť veľká. Pri zadávaní webovej adresy príjemne pôsobil taktiež štýlový animovaný pomocník, ktorý zobrazuje logá už navštívených stránok. Z praktických vecí nás zaujímala najmä kooperácia so staršími pluginmi pre Firefox 1, 2, respektíve pre SeaMonkey. Avšak tu prišlo menšie, avšak očakávané, sklamanie, pretože pri pokuse o nainštalovanie nejakého toho doplnku sme zostali na bode mrazu (hláška typu: „táto verzia prehliadača nie je podporovaná“).

Image

S odstupom času sa pravdepodobne dočkáme buď pridania podpory Firefoxu 3 k súčasným pluginom alebo vytvorenia nových rovnako atraktívnych rozšírení. Spoločnosť taktiež avizovala, že bude pridaná inteligentnejšia správa pluginov, po ktorých nainštalovaní nebude nutný reštart aplikácie, ako je tomu v súčasnosti v „staršej“ verzii. Pokroku sa nevyhla ani správa záložiek (bookmarks), ktorá je tentokrát takisto prehľadnejšia a je viac adaptabilnejšia požiadavkám užívateľa. Vo využívaní systémových zdrojov možno takisto badať, že Gran Paradiso, nie je ani v tomto smere úplne doladený. Pri porovaní s kolegom SeaMonkey je rozdiel približne 5% a pri porovaní s Firefox 2 približne 10% v neprospech najnovšej verzie Alfa 8.

Image

Karty sú zamiešané takisto v prospech vyššej bezpečnosti. Demonštrovať to možno notifikátorom poteciálne nebezpečných stránok ako aj zlepšením podpory EV certifikátov (Extended Validation Certificate). Aby toho nebolo málo, sklamaní pravdepodobne zostanú menšinoví používatelia starších operačných systémov, ktoré nebudú najnovším Firefoxom podporované. U Mac OS sa napríklad uvažuje o definitívnom upustení z podpory pre OS X 10.3 Panther. Mozilla taktiež upozorňuje, že pre bežných „netesterov“ môže byť používanie Firefox 3 v alfa verzii riskantné a preto sa odporúča siahnuť po overenej dvojkovej verzii prípadne po komplexnom balíku SeaMonkey, ktorý sme vám predstavili v starších článkoch.

Image

Oficiálne dátumy uvedenia „pravej – nefalšovanej“ verzie Firefoxu 3 nie sú ešte presne známe (podľa plánu by sa tak malo stať koncom roka – čo je zrejme nereálne), avšak prítulnejšia Beta verzia by sa mohla na trhu objaviť už čoskoro.

Firefox 3 (Gran Paradiso) Alfa 8
Podporované OS: Windows 2000, XP, Vista, Mac OS 10.4 a vyššie, Linux
Download: http://download.mozilla.org/?product=granparadiso-alpha8&os=win 
Veľkosť: 6,3 MB
Poplatok: open source

{moscomment}