Image

Foobar2000 – pokročilý prehrávač a konvertor

Čo ak máte súbor vo formáte FLAC a neviete, ako ho prehrať? Alebo si chcete skonvertovať MPC formát do WAV? Pokiaľ ste ešte nepočuli, existuje jeden voľne dostupný a použiteľný program – Foobar2000.


Článok bol pôvodne publikovaný v PC_Space č. 08/2006.

Ak často sťahujete audio súbory z internetu a ste milovníkmi hudby, určite ste si všimli, že niektoré sú vo formáte, ktorý vám nie je vždy známy. A keď sa viac rozhliadnete v šírom mori informácií, sú aj programy, ktoré nič nestoja. Poďme sa teda pozrieť na jeden taký aj s rozšírenými vlastnosťami. Čo ak máte súbor vo formáte FLAC a neviete, ako ho prehrať? Alebo si chcete skonvertovať MPC formát do WAV? Pokiaľ ste ešte nepočuli, existuje jeden voľne dostupný a použiteľný program – Foobar2000, pomocou ktorého prehráte aj menej známe formáty.
Vývojári audio prehrávačov zabúdajú, že sú aj takí nadšenci a milovníci hudby, ktorí nepoužívajú MP3 či OGG kompresiu – prípadne inú, kde sa predsa len počas konverzie čo-to stratí. Náročných na kvalitu uspokojí iba tzv. bezstratová kompresia (FLAC, ale aj iné formáty). Z rôznych dôvodov teda vznikajú formáty, ktoré nepodporuje každý audio prehrávač a používatelia nie sú z toho najšťastnejší. Mať tri či päť prehrávačov, z ktorých každý splní to, čo ten ďalší už nedokáže, vyzerá na kráčanie po hrboľatom teréne.

Foobar2000 je pokročilý audio i CD prehrávač pre Windows, ktorý sa líši od väčšiny bežných prehrávačov najmä rozšírenými vlastnosťami – podporuje slušný počet formátov. Sú to napr.: WAV, AIFF, VOC, AU, SND, Ogg Vorbis, MPC, MP2, MP3, MPEG-4 AAC, FLAC, OggFLAC, APE, WavPack, Speex, CDDA, TFMX, SPC, pričom jeho inštalovanie či používanie zvládne aj dieťa. Medzi vlastnosti patrí aj otvorená architektúra pre rozšírenie funkcionality kýmkoľvek. Ako vývojár teda máte možnosť rozširovať funkcie, čo v iných programoch nemôžete.

Image

Foobar2000: Ak kliknete pravým tlačidlom myši na súbor v okne programu, budete ho môcť konvertovať (Convert) i orezať (Crop).

Foobar2000 nielenže audio súbory prehráva, ale dokáže ich aj konvertovať do WAV. Program je plne kompatibilný so systémom Windows, aj starším, zbehnete ho na systémoch Windows 95, Windows 98, Windows ME, ale aj na Windows NT či Windows 2000/Windows XP. Na domovskej stránke programu je odkaz na ďalšie komponenty (Optional Components), kde si stiahnete rôzne doplnky ako napr. podporu pre Monkey Audio, ALAC; podporu pre napaľovanie CD pomocou programových nástrojov známej aplikácie Nero, možnosť binárne porovnať audio súbory. Okrem toho existujú aj stránky niektorých používateľov zameraných na ďalšie možnosti rozširovania vrátane formátov ako CRI ADX používaný v hráčskom prostredí (Sega Dreamcast).

Pokiaľ budete chcieť konvertovať súbory do MP3, kliknite pravým tlačidlom myši na súbor v zozname (playlist) a vyberte Convert > Settings. S programom sa treba trochu pohrať – v nastaveniach (Components > Diskwriter) vyberiete „output presets“, avšak základnú konverziu akéhoľkovek formátu do WAV zvládnete okamžite. Šetríte radi miesto? Foobar2000 dokáže i čudesné veci ako prehrávanie audio formátov v ZIP/RAR/GZIP archívoch. Pokiaľ máte súbory vo formáte WAV a skomprimované v ZIP/RAR/GZIP, stále pracujete s bezstratovou kompresiou, teda s najväčšou – štúdiovou kvalitou.

Intenzívnejšie sa zaoberáte hudbou a vytvárate si hudobné databázy v štúdiovej kvalite? Foobar2000 by ste potom nemali obísť!

Download: www.foobar2000.org
Veľkosť: 1,47 MB
Poplatok: Žiadny

{moscomment}