Fractal Design Define R2

Fractal Design nepatrí na našom trhu medzi tradičných výrobcov, a pritom má táto švédska spoločnosť rozhodne čo ponúknuť. Jeden z jej najvydarenejších produktov je nenápadná počítačová skrinka. Define R2 na pohľad obyčajná a cenovo priemerná v sebe ukrýva naozajstný luxus.

Trend minulých rokov, ktorý zachvátil drahé skrine a skrine pre herné stroje počítal s výkonným chladením s desiatkou ventilátorov, deravými bočnicami, stropmi a čelom a veľkým prietokom vzduchu. Toto všetko funguje naozaj skvele, a schladíte aj pretaktované komponenty, samozrejme za cenu vyššej hlučnosti celej zostavy. Z celkom iného súdka je Define R2, ktorá viacej osloví záujemcov o decentnú a tichú skrinku, za ktorú však nechcú zaplatiť priveľa. Fractal Design v tomto prípade R2 zvolil až prísne strohý dizajn, s minimom rušivých prvkov, zo škatule tak vytrasiete takmer ideálny kváder.

Skrinka je dodávaná vo vkusne potlačenej kartónovej škatuli, s vyobrazením najdôležitejších detailov a vlastností produktu. Samotná skrinka je vo vnútri chránená igelitovým vrecom a penovými výplňami. Po vybalení sa môžete okamžite kochať jednoduchým dizajnom, ktorý sa neskôr ukáže aj ako účelný. Asfaltový zápach, ktorým sa skriňa prezentuje je spôsobený použitím zvukovej izolácie. Define R2 je dostupná v troch farebných prevedeniach, čiernej, striebornej a titánovo šedej. Skrinka vyzerá dobre a kvalitne aj bez trojkilového kusu brúseného hliníka – dvierka sú vyrobené z plastu, šasi je oceľové a s čiernym nástrekom.

Použitie bežnejších materiálov sa pozitívne prejavilo na samotnej cene produktu. Dvierka sú plastové, a žiadny prvok nenarúša celistvosť ich povrchu, okrem priehľadnej krytky LED, ktorá signalizuje zapnutie zostavy. Define R2 je formátu middle-tower, no z hľadiska rozloženia predovšetkým jej prednej šachty ponúka i vlastnosti väčších skríň. 

Prístup k šachtám pre mechaniky je pod dvierkami, ktorých orientáciu nemožno zmeniť.  Po ich otvorení nájdeme jedinú pozíciu pre 5,25“ mechaniku a pod ňou kombinovanú 5,25“ s 3,5“. Pre bežnú konfiguráciu optickej mechaniky a čítačky pamäťových kariet to stačí. Regulátor ventilátorov, šachta pre externý pevný disk či podobné zariadenie sa však konať nebude, aj z dôvodu zatvárania dvierok. Skrinka je predurčená pre stavbu tichého počítača, dvierka sú z vnútornej strany opatrené penovou výstelkou pre absorbovanie zvuku.

Zvyšný priestor patrí dvom pozíciám pre 120 mm ventilátory, ktoré majú za úlohu ovievať za nimi osadené pevné disky. Okrem jemnej sieťky sú pred prachom chránené aj hrubším plastovým roštom, dvierka sú navyše z vnútornej strany opatrené penovou výstelkou pre absorbovanie zvuku. Z výroby nájdete ventilátorom osadenú len spodnú pozíciu. Predné ventilátory nasávajú vzduch skrz otvory v obvode plastového rámu čela a tak schopnosti ich nasávania budú oproti „deravým“ skriniam obmedzené.

Nasávací ventilátor je uložený v plastovom ráme, ktorý je uchytený ku skrinke štvoricou skrutiek. Pre vyčistenie filtra tak bude nutné celý rám vymontovať a filter opláchnuť vodou. Za ventilátorom sa nachádza šachta pre pevné disky, otvory v nej sú dostatočne široké pre dobrý prestup vzduchu k samotným diskom, dostatočná medzera je aj od dna skrine.

Pri pohľade na ľavú bočnicu je vidieť ventilačný otvor pre jeden 120/140 mm ventilátor, prekrytý kusom plastu, ktorý sa dá jednoducho odobrať. V prednej časti je mriežka pre nasávanie vzduchu pre intake ventilátory. Obe bočnice sú prichytené dvoma skrutkami s veľkou hlavičkou. Pravá bočnica je celkom hladká a z vnútornej strany rovnako polepená bitúmenom, ktorý sa však v prípade testovaného kusu na jednom mieste odlepoval. Po pritlačení na bočnicu však už držal bez problémov aj po ohriatí vnútorného priestoru skrine. V prvotných sériách výrobku malo mnoho užívateľov skúsenosť s asfaltovým zápachom, ktorý bolo zo skrine cítiť aj niekoľko dní po vybalení, výrobca túto chybu opravil a pri nových kusoch sa síce ešte s arómou stretnete, avšak s menšou intenzitou. Nami testovaný kus prestal smrdieť/voňať po pol hodine od otvorenia. Po zahriatí komponentami nebolo spomínaný zápach vôbec cítiť.

Aj kus plastu, ktorý prekrýva otvor pre ventilátor, je z druhej strany opatrený rovnakým bitúmenovým materiálom ako samotná bočnica. Zakrytý otvor tak neprepúšťa zvuk a nenarúša prietok vzduchu, v prípade inštalácie dvoch grafických kariet, môžete pridaním ventilátora do bočnice výrazne pomôcť ich chladeniu. Situácia sa opakuje vo vrchnej časti skrine, kde sú ďalšie dve pozície. Fractal Design túto možnosť označuje ako systém ModuVent.

Jediný pohľad na zadnú stranu skrine veľa napovie o jej vnútornom usporiadaní. Dobrým trendom poslednej doby sa stalo umiestnenie zdroja v spodnej časti, kde má lepší prístup vzduchu a svojou hmotnosťou znižuje polohu ťažiska skrine. Pripravených je už tradične sedem pozícií pre rozširovacie karty a dva páry otvorov pre hadice vodného chladenia. O odsávanie sa stará predinštalovaný ventilátor s priemerom 120 mm.

Dno skrine už v tejto triede neprináša žiadne veľké prekvapenia. Nasávací otvor pre zdroj, ktorý tak bude mať lepší prístup k vzduchu ako v prípade bežného umiestnenia nad procesorom, je chránený ľahko vyberateľným protiprachovým filtrom. Tento prvok je dôležitý najmä ak plánujete skrinku prevádzkovať postavenú na podlahe. Filtrom, ale z vnútornej strany je krytá aj spodná pozícia pre nasávací ventilátor. Osadiť je možné 120, alebo 140 mm.

Aká by to bola odhlučnená skrinka keby stála na tvrdých plastových nožičkách. V prípade Define R2 je použitá kombinácia mäkkej peny a plastového odliatku s luxusným dizajnom. Prenos vibrácii je tak celkom eliminovaný, a ani hluk pevných diskov vďaka vysokej tuhosti konštrukcie skrine a hmotnosti bočníc nie je vôbec citeľný.

Ovládacie prvky sa nachádzajú v hornej časti skrine, je dobré že výrobcovia sa snažia umiestňovať porty a tlačidlá čo najvyššie, teda aspoň dovtedy, pokiaľ skrinku nepostavíte na stôl vedľa monitora. Na zapnutie slúži jedno veľké tlačidlo, vedľa ktorého nájdeme modrú LED, dva USB a jeden e-SATA port a samozrejme aj konektory pre pripojenie náhlavnej sady. Tlačidlo reset a LED signalizujúca aktivitu diskov chýba. Škoda.

Po odobratí ľavej bočnice sa otvorí koncepčne veľmi umne pojatý vnútorný priestor skrine. Je čistý a bez zložitých členení. Vmestíte do nej grafické karty s dĺžkou do 290 mm i vysoké chladiče do 165 mm. Podporované formáty základných dosiek sú  tradičné; ATX, mATX a samozrejme aj malý ITX. Celé šasi má čierny nástrek a prvotriedne prevedenie, skriňa je tuhá, plechy sa neprehýbajú a nekrútia, všetky ostré hrany sú zahnuté tak, aby nedošlo k poraneniu. Inštalácia komponentov je vďaka použitiu skrutiek s veľkými hlavičkami rýchla, skrutkovač však budete potrebovať pre bezpečné uchytenie pevných diskov.

Define R2 podporuje inštaláciu až ôsmich pevných diskov. Všetky sú uložené za nasávacími ventilátormi, a pri plnom osadení ostáva dostatočná medzera aj pre dobrý prietok vzduchu ďalej ku ostatným komponentom. V hornej časti sa tak nachádzajú iba dve pozície pre 5,25“ zariadenia, v jednej z nich je vložená jednoduchá redukcia pre 3,5“ čítačku kariet.

Lôžka pre pevné disky sú vyrobené z kovu, a opatrené antivibračnými podložkami. Odvádzanie tepla vedením bude síce slabšie, no dostatočný prietok vzduchu v ich okolí tento nedostatok pohodlne nahrádza. Pripravené sú i otvory pre inštaláciu 2,5“ SSD diskov. Celá šachta je otočená kolmo na os skrinky, napájacie a dátové S-ATA káble tak budú ukryté pri pravej bočnici, vďaka čomu ľahšie udržéte v skrinke poriadok a dobrý prietok vzduchu.

Vynikajúco je prevedený tray pre inštaláciu základnej dosky. Je tuhý a disponuje piatimi otvormi pre prevlečenie napájacích a dátových káblov. Otvory sú vyplnené gumenými priechodkami, v prípade že by zavadzali, dajú sa veľmi jednoducho vybrať. Výsledkom je tak možnosť dosiahnutia dokonalého poriadku a dobrého prietoku vzduchu. V oblasti socketu procesora je veľký otvor, ktorý použijete v prípade inštalácie nového chladiča, kedy pre osadenie nového backplate nebudete musieť vybrať zo skrine celú základnú dosku. Rovnako, ako máte chladič s vysokým backplate, nemusíte sa obávať, že bude pod doskou zavadzať. Pre LGA 775 a AMD sockety je otvor orientovaný takmer ideálne, s väčšími LGA 1156 a 1366 však bude trochu problém.

V príslušenstve nájdete okrem potrebného spojovacieho materiálu i prepojovacie káble pre ventilátory a praktický regulátor do PCI záslepky. Tým sa čiastočne odstraňuje nevýhoda zatváracích dvierok predného panelu; osadenie klasického regulátora do 5,25“ pozície nie je síce nemožné, ale ani jednoduché. Pribalené ventilátory patria našťastie k tým tichším, navyše, tri z nich je možné regulovať pomocou potenciometra do PCI-záslepky, avšak len všetky tri naraz. V základnej konfigurácii s uzavretými ModuVent otvormi je Define R2 naozaj nepočuteľná, z krátkej vzdialenosti sa ozýval iba šelest chladiča grafickej karty. Už s dvoma ventilátormi je účinnosť chladenia veľmi dobrá, pridaním druhého nasávacieho ventilátora vpredu a odsávacieho do hornej časti skrine sa  zvýšil prietok vzduchu, čím sa výraznejšie ochladil nielen čipset základnej dosky, ale čiastočne aj procesor. Ventilátor v bočnici pomohol predovšetkým grafickej karte, ktorá tak nie je odkázaná na výkon nasávacieho ventilátora, aj keď toto riešenie čiastočne znižuje účinnosť chladiča procesora. 

Fractal Design Define R2 splnila naše očakávania stopercentne. Niekoho bude trápiť iba dvojica 5,25“ pozícii, možno by sa na trhu našlo miesto aj pre verziu, ktorá by bola o čosi vyššia a ponúkala by ďalšiu šachtu pre optickú mechaniku navyše. Tým by sa aj zväčšil vnútorný priestor skrine a dosiahol väčší odstup dosky od odsávacích ventilátorov v hornej časti a napájacieho zdroja v časti spodnej. Tak či onak, Define R2 je dôkazom, že aj vo vyššej strednej triede nájdete tichú a kvalitne prevedenú skrinku s decentným dizajnom, pri kúpe ktorej nemusíte prevrátiť peňaženku naruby. Za veľmi dobrý pomer ceny a výkonu si od nás Define R2 odnáša modrý redakčný tip. 

Zapožičal: Fractal Design, www.fractal-design.com
Cena s DPH: 91,81 €
+ odhlučnenie, manažment kabeláže, prevedenie, dobrá cena
– chýbajúci reset, pre niekoho len dve 5,25“
Hodnotenie: 9,1

* Formát: middle tower * Podpora dosiek: ATX, mATX, ITX * Pozície pre 5,25“: 2 * Pozície pre 3,5“ int/ext: 8/1 * Porty USB / e-SATA / IEEE 1394 / audio: 2 / 1 / 0 / áno * Tool-less inštalácia: čiastočne * Rozmery: 207×440×521 mm* Hmotnosť: 12,5 kg