Image

fring zvládne aj Skype v mobile

Keďže Skype sa na nás vykašľal a neponúkol Skype pre klasické mobily, musíme siahnuť po alternatíve. Program fring plne spĺňa požiadavky a beží na väčšine mobilných platforiem.


Aplikáciu fring možno stiahnuť troma spôsobmi: 1. Nechať si zaslať link na stiahnutie do mobilu cez SMS, 2. Vybrať značku a model telefónu, stiahnuť do PC a nainštalovať do mobilu alebo 3. Otvoriť
http://m.fring.com v mobile a stiahnuť ho. Fring má po nainštalovaní veľkosť 832 kB (Nokia 6120c). Fring je plne certifikovaný a netreba dodatočnú certifikáciu.
 
Image
Image
 
Pri prvom štarte sa opýta na pár otázok. Prvá je povolenie automatického štartu tak, ako ho poznáme z PC. Pri zapnutí telefónu sa pustí fring a hneď aj pripojí. Malý nedostatok však je, že sa hneď aj neminimalizuje. Ďalej nás oboznámi s jeho potrebami – používať reproduktor, mikrofón a pripojenie na internet. Nasleduje povolenie pripojenia na internet, potvrdenie znovu nezobrazovania tejto výstrahy a následné vybranie nastavenia pripojenia na internet.
 
Image
Image
 
Pri balíku Orange World musíte pre správny chod vybrať nastavenie Orange Internet. Fring sa dokáže pripojiť na internet aj cez Wi-Fi. Po otestovaní pripojenia (v prípade, že je úspešné) vás vyzve na registráciu do jeho siete. Vďaka tomuto systému nemusíte vypisovať všetky údaje, ak sa pripojíte z iného mobilu (podporuje nielen Skype ale aj MSN, ICQ, Jabber, SIP,  Twitter, AIM a Yahoo!). Po registrácií sa opýta na siete, ktoré chcete používať, a následne na prihlasovacie údaje.
 
Image
Image
 
Následne sa otvorí zoznam kontaktov, v ktorom sú kontakty všetkých sietí, na ktoré ste prihlásený a na konci sú kontakty z pevného telefónneho zoznamu. Hovor sa začína klasicky – zeleným tlačidlom. V prípade hovoru na GSM telefónne čísla sa vás program opýta, či má volať cez SkypeOut alebo klasickou cestou. Pri telefonovaní cez Skype, teda cez internet, vás vyjde minúta na približne 150 kB, čo činí približne 4.4 Sk (0,15 €).
 
Image
Image
Image
 
V prípade predplatených balíkov sa cena samozrejme znižuje. Video hovory sa cez fring uskutočňovať nedajú. Na telefonovanie nie je potrebné 3G pripojenie, stačí aj EDGE (otestovať iba s GPRS som nemal možnosť). Samozrejme, chat funguje tiež. Bez problémov sa dajú aj posielať súbory. Fring ponúka aj zobrazenie posledných hovorov, vrátane tých, ktoré neboli uskutočnené cez neho.
 
Image
Image
Image
 
Aplikácia fring ma skutočne prekvapila. Je to prvý alternatívny klient pre Skype, na ktorom fungujú aj hovory. Ak sa pripájate na Skype, nezabudnite sa odhlásiť z PC, pretože budete prihlásený z oboch programov a nebude sa vám možné dovolať.
 
Image
Image
Image
 
Veľkosť: 516 kB/832 kB
Poplatok: Freeware
 
[+] fungujúce hovory
[–] nie je aj pre Javu
{moscomment}