Full HD na 27“ s AH-IPS

Na prácu, ale aj na zábavu je rozumné mať monitor s väčšou uhlopriečkou, no s obrazovkou prudko rastie aj cena. Väčšina ľudí sa preto rozhodne pre 22 až 24 palcov, ale my sme mali možnosť vyskúšať si cenovo dostupný a veľmi atraktívny 27“ model.

Háčik je v rozlíšení

Panel displeja má uhlopriečku 27“ a disponuje plným HD rozlíšením 1920×1080 bodov, čo predstavuje s ohľadom na cenu rozumné riešenie. Ak by totiž obrazovka mala viac bodov, jej cena by bola o riadny kus vyššia. Takto vám ponúkne rozumný pomer medzi cenou a počtom pixelov na palec. Ak ale uvažujete o väčšej ako 27″ obrazovke, treba rátať s vyšším rozlíšením. Pre tých 27″ je Full HD hranicou.

Čistý dizajn

Obrazovka je osadená v uzučkom štýlovom ráme s hrúbkou len 2,5 mm. Zodpovedá to aktuálnemu trendu minimalistického dizajnu, ktorý je zvlášť vhodný pri používaní viacerých displejov alebo spojených displejov pri hraní hier, grafickom dizajne a profesionálnych aplikáciách. Aby boli zachované hladké línie, ovládacie tlačidlá sú ukryté zospodu čelného panela. Tlačidlo pre zapnutie a vypnutie sa nachádza na samom kraji a vedľa je tlačidlo pre vstup do ponuky nastavení, ďalej ovládanie hlasitosti, posunu v menu, zmena vstupu a tlačidlo pre SmartImage Lite. Monitor je osadený na konzole, ktorá má možnosť náklonu od -5 do 20 stupňov. To postačuje pre základné ergonomické nastavenie. Rám má bielu lesklú povrchovú úpravu, ktorá pridáva na elegancii, ale samotná konzola, dolná a zadná časť panela sú jemne textúrované, čo je dobré kvôli prachu a nečistotám. Aj napájací kábel s externým AC/DC adaptérom sú bielej farby. Na zadnej strane je ešte otvor zámku proti odcudzeniu Kensington.

Vstupy a výstupy

Na zadnej stene monitora nájdeme vstupy HDMI, MHL-HDMI, analógový 15-pin d-sub VGA, jack pre PC Audio a výstup na slúchadla, alebo na externé reproduktory. O stereo ozvučenie sa pri tomto modeli starajú dva zabudované reproduktory, každý s výkonom 6W, ktoré ponúkajú kvalitatívne len základné ozvučenie PC alebo hernej konzoly. Áno, vďaka HDMI konektorom nie je problém pripojiť na tento monitor ani hernú konzolu alebo Blu-ray prehrávač. My sme počas testov na HDMI pripojili malý externý DVB-T tuner Evolve, pomocou ktorého sme monitor premenili na malý televízor (tento tuner kúpite za cca 20 Euro a umožňuje aj nahrávanie na pripojený USB disk). Tri vstupy podstane rozšíria možnosti klasického monitoru, ktorý vďaka tomu môžete zdieľať s viacerými zariadeniami.

Technológia MHL

Pre aktívnych používateľov rôznych mobilných zariadení ponúka táto novinka technológiu Mobile High Definition. Rozhranie MHL slúži na priame pripojenie mobilných zariadení k obrazovke s HD rozlíšením. Všetko čo vidíte na malých obrazovkách mobilu, či tabletu – videá, fotografie, mobilné hry, filmy, internet a rôzne aplikácie, môžete teraz pomocou pripojenia MHL-HDMI sledovať aj na veľkom monitore a zároveň ich prostredníctvom tohto portu aj nabíjať. Potrebný je však MHL kábel, ktorý nie je súčasťou štandardnej dodávky. Šikovne je vymyslené prepínanie. Ak už monitor využívajú iné zariadenia pripojené k dostupným vstupom, musíte pochopiteľne manuálne prepnúť vstup na MHL-HDMI. Po odpojení MHL kábla alebo po vypnutí mobilného zariadenia sa však funkcia MHL automaticky deaktivuje a môžete pokračovať v práci na PC, alebo konzole. Zoznam zariadení certifikovaných pre funkciu MHL sa každým dňom rozrastá a nájdete ho na oficiálnej webovej lokalite MHL (http://www.mhlconsortium.org).

Obraz

Monitor využíva panel typu AH-IPS s podsvietením typu W-LED. Konzistentné podanie farieb vykazuje do zobrazovacieho uhla až 178° / 178° V/H. Je preto zvlášť vhodný na využitie, pri ktorom je dôležitá vysoká farebná vernosť a konštantný jas – napríklad na úpravu fotografií, používanie grafických aplikácií a prehliadanie webu. Full HD rozlíšenie 1920×1080 s progresívnym riadkovaním poskytuje plnú paletu 16.7 milióna farieb, s jasom 250 cd/m2 a fyzickým kontrastom 1 000:1. Pochopiteľne nechýba ani technológia pre dynamické vylepšovanie obrazu. Odozva 5 ms sa môže niekomu javiť ako vysoká, no my sme ani pri dynamických scénach nepozorovali žiadne oneskorenia alebo skreslenia a preto môžeme smelo odporúčať tento model aj pre hry alebo akčné video. Skrátka po všetkých stránkach výborný monitor pre každodenné použitie doma, či v práci.

Optimalizácia obrazu

Monitor je vybavený funkciou SmartImage Lite, ktorá ponúka predvolené nastavenia pre optimalizáciu zobrazenia rôznych typov obsahu. Na základe užívateľom vybraného režimu stlačením ovládacieho tlačidla vie v reálnom čase prispôsobiť pre daný obraz dynamický kontrast, sýtosť farieb a ostrosť. V ponuke sú tri obrazové režimy. Režim Standard zvýrazňuje text a potláča jas pre lepšiu čitateľnosť a eliminuje tak únavu očí. Je preto vhodný pre prácu s textom, písanie alebo čítanie dokumentov. Režim Internet ponúka živé farby pre zobrazovanie fotografií a iného obrazového záznamu. Posledný v poradí je režim Game (hra) preferujúci rýchly čas odozvy a vylepšený kontrastný pomer pre rýchlo sa meniace svetlé a tmavé schémy. Pre samostatné nastavenie dynamického kontrastu slúži funkcia Smart Contrast, ktorá prispôsobuje podsvietenie, aby sa zobrazil ostrejší a jasnejší obraz pri videohrách a obrazových záznamoch a zároveň aj čitateľnejší text pri kancelárskej práci. Možno tak veľmi efektívne znížiť spotrebu monitora a okrem iného predĺžiť aj jeho životnosť.

Pre náročnejších je k dispozícii softvér SmartControl Lite, ktorý po inštalácii spustí sprievodcu a používateľa prevedie jemným vyladením rozlíšenia, kalibráciou farieb, nastaveniami synchronizácie a nastavením bieleho bodu v rámci farebného priestoru RGB.

Ekologický aj ekonomický

Napriek 27“ má monitor podľa údajov výrobcu príkon 25,6W pri bežnej prevádzke (v pohotovostnom režime je to iba 0,5W a v režime vypnutia 0,3W). Samotný panel s technológiou AH-IPS má veľmi široký pozorovací uhol, lepšiu reprodukciu farieb a aj rýchly čas odozvy (5ms pri meraní GtG), pri nižšej spotrebe energie ako jemu podobné displeje. Vďaka tomu získal certifikát EnergyStar.

Záver

Aj vám sa zdá 24“ monitor malý? A čo takto 27“ monitor so skvelým dizajnom, výborným obrazom a dobrou cenou? Presne to sú totiž vlastnosti, ktoré ponúka naozaj skvelý monitor Philips 274E5QHAW/00. Za niečo kúsok nad dvesto eur je to rozhodne dobrá kúpa. A samozrejme okrem bielej je k dispozícii aj čierna verzia. V predaji je tiež model 274E5QSB, ktorý však podľa dostupných info nemá reproduktory a preto je jeho využitie trochu obmedzenejšie. Zaujímavé je, že cena oboch modelov je vo väčšine e-shopov takmer identická.

Biba Verešová