G-Skill a jeho nový 4 GB DDR3 kit

Či to chceme alebo nie, DDR3 nezadržateľne útočia na pozície etablovaných DDR2 pamätí. Evolúciu nezastavíme, a našťastie ani znižovanie cien nových modulov.


Tento trend v poslednom čase výrazne nakopol aj prechod AMD k novým DDR3 pamätiam, keďže základné dosky pre Intel sa s touto možnosťou ponúkajú už dlhšiu dobu, no problémom pri ich nákupe bola predovšetkým vysoká cena. Vzhľadom na minimálny nárast výkonu, ktorý prinášali, si záujemcovia radšej vybrali dosku s podporou DDR2. Procesory Phenom II znovu rozhýbali vody tohto segmentu trhu a po príchode triple-channel kitov pre Intel Core i7 sa oprašujú i dual-channel DDR3 pamäťové kity. Tie oproti DDR2 prinášajú nielen vyššie maximálne frekvencie (aj keď za cenu vyššieho časovania), ale aj vyššiu priepustnosť  a predovšetkým nižšie napätie. A práve nízke napätie je to, čo sa páči kaste ľudí, postihnutých pretaktovaním. Väčšia rezerva pri napätí  umožňuje dosahovať stabilne vyššie frekvencie, a držať tak krok s vysoko taktovaným procesorom. Ak k tomu navyše pridáme kvalitne prevedené chladenie,  dostaneme v overclockerskej obci skutočne vychytený kúsok.
 
Image
 
Jedným z nich je nesporne aj pamäťový kit od G-Skill. Tento u nás trochu exotický výrobca je známy predovšetkým medzi nadšencami pretaktovania, ponúka i produkty pre stredný a value segment, avšak ich ceny nie sú priveľmi porovnateľné s „tradičnými“ výrobcami. Pamäťový kit F3-10666CL7D-4GBPI je tvorený dvoma DDR3 modulmi s kapacitou po 2 GB a radí sa do rady modelov série π, ktorá je na prvý pohľad identifikovateľná špeciálne tvarovaným hliníkovým heatspreaderom. Ten ponúka dostatočne veľkú plochu a vysoké ukončenie, ktoré umožňuje dobrú cirkuláciu vzduchu a efektívne znižujú teplotu pamäťových čipov. Pamäťový systém tak dokáže pracovať stabilne aj na vyšších, ako nominálnych frekvenciách. Výrazne tomu napomáha aj časovanie 7-7-7-18 pri 1333 MHz a nízke základné napätie. Pri pokusoch o zvyšovanie frekvencie je potrebné manuálne nastaviť napätie na 1.65 V, pretože niektoré lacnejšie základné dosky nemusia správne prečítať XMP (profil, podľa ktorého systém nastaví správne hodnoty pamätí).
Image
 
V našich testoch sme G-Skill preverili na základnej doske ASUS P5E3 Premium WiFi-AP @n, v ktorej bol osadený procesor Intel QX9650. Pri základných nastaveniach sme vďaka nízko nastavenému časovaniu dosiahli dobré výsledky predovšetkým v testoch čítania. Pri prvom pokuse sme skusmo nastavili FSB na 400 MHz a násobičku procesora na 7,5 aby ostala jeho frekvencia na pôvodnej hranici. Frekvencia pamätí sa tak zvýšila na 1600 MHz, ich napätie sme zdvihli na 1,66 V a časovanie sa posunulo na 9-9-9-24. Časovanie je možné samozrejme ďalej upraviť, a tak sa nám podarilo pri 1,68 V dostať na pôvodné časovanie CL7. Tento úkon priniesol výrazne vyššiu priepustnosť pamäťového systému, jeho nižšiu odozvu a samozrejme aj vyššiu rýchlosť čítania.
 
Image
 
S takýmto výsledkom sme sa neuspokojili, pamäte si pýtali viac, a pri 9-9-9-24 sme sa dostali na finálnych 1793 MHz. A to je viac než slušný výsledok, aj keď z hľadiska dlhodobej prevádzky je vhodnejšie ostať na stále výborných 1600 MHz a 1,65 V. Výkon tohto pamäťového kitu je skutočne veľmi dobrý, nehovoriac o naozaj luxusnej rezerve, ktorá výrazne dopomáha pri pretaktovaní celej zostavy. O chladenie je postarané dobre, ak máte dobrý prietok vzduchu v skrini, nemali by ste sa stretnúť s nestabilitou ani po pretaktovaní. Azda najväčším problémom pri tomto kite je jeho dostupnosť, no ak sa vám ho podarí zohnať, odmenou vám budú štyri gigabajty rýchlej a výkonnej operačnej pamäte.
 
Zapožičal: G-Skill, www.gskill.com
Orientačná cena s DPH: 77,30 €
Záruka: 24 mesiacov
 
[+] vynikajúci potenciál OC, výkon, chladenie
[-] dostupnosť
 
Hodnotenie: 9,5
{moscomment}